Zaplombowanie zaworu zwrotnego na grzejniku

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Darkg80
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 30-09-2014, 21:58

Zaplombowanie zaworu zwrotnego na grzejniku

#1 Post autor: Darkg80 » 30-09-2014, 22:05

Proszę o pomoc w poniżej przedstawionej sprawie.

Spółdzielnia mieszkaniowa jest administratorem mieszkań należących do wspólnoty mieszkaniowej, dokonała w mieszkaniach należących do jej zasobów tj. spółdzielcze mieszkania oraz wspóloty, wymiany termostatów na nowe, z opcją minimalnej temperatury 16 o C w pomieszczeniu, poprzednie miały opcję 0, można było wyłączyć ogrzewanie na termostacie bez potrzeby odcięcia dopływu ciepła przez zawór zwrotny na grzejniku, jeżeli ktoś nie chciał ogrzewać mieszkania.

Przy okazji wymiany termostatów na zaworach zwrotnych przy grzejnikach założone zostały plomby, które uniemożliwiają odcięcie dopływu ciepła do grzejników. Jest to szczególnie niekorzystne przy wietrzeniu mieszkania w okresie zimowym, ponieważ termostat będzie wyłapywał zimne powietrze i uruchamiał ogrzewanie, co będzie wiązało się z niepotrzebnymi opłatami za CO.

Proszę o informację, czy działanie spółdzielni mieszkaniowej polegające na założeniu plomb na zaworach zwrotnych jest zgodne z prawem. Dziękuję za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Zaplombowanie zaworu zwrotnego na grzejniku

#2 Post autor: ondrasz » 30-09-2014, 23:56

Zawory na powrocie nie służą do regulowania dopływu ciepła do grzejników.
Niezgodnym z prawem jest całkowite odcinanie dopływu ciepła - w myśl rozporządzenia w sprawie warunków techn. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie właśnie takie zawory powinny być zamontowane - nie dopuszczające do całkowitego odcinania dopływu ciepła - w sensie min temp +16 stopni.
A sensowność plombowania zaworu na powrocie można łatwo uzasadnić i moim zdaniem postąpiono prawidłowo.

ps
przy wietrzeniu mieszkania niezależnie od tego czy zawór był ustawiony na 0 czy po nowego na 16stopni - i tak termostat otwiera grzejnik jeśli termostat w zimie owiewany jest powietrzem z zewnątrz - wszak w zimie na zewnątrz przeważnie mamy ujemne temperatury

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

borntobewild
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 07-02-2020, 10:00

Re: Zaplombowanie zaworu zwrotnego na grzejniku

#3 Post autor: borntobewild » 07-02-2020, 10:05

Hej,

Mam podobny dylemat z tym termostatem i wydaje mi się że może wystarczy zrobić swojego rodzaju osłonę na "czujnik" i w ten sposób zablokuje się otwarcie zaworów i szalone nabijanie licznika. Odpowiednio podejść i zadziała.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”