Ustawa śmieciowa w praktyce

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8267
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Ustawa śmieciowa w praktyce

#289 Post autor: irenalo » 23-02-2018, 13:20

Narzucanie przez gminę wspólnotom wyboru sposobu segregowania/nie_segregowania uważam za niezgodne z prawem.
Dopóki obywatel ma prawo wyboru, to żaden urzędnik ani żadna wspólnota nie ma prawa mu narzucać woli w tej kwestii.
Popatrzcie z drugiej strony. Właściciel lokalu chce segregować, ma takie prawo a gmina /wspólnota mi zakazuje i muszę płacić więcej, bo większość dochodzi do wniosku , że segregować nie będzie.
Skutek jest taki, ze każdy deklaruje , ze będzie płacił mniej (segregował) a śmieci segregowane nie są.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4784
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Ustawa śmieciowa w praktyce

#290 Post autor: piotrusb » 23-02-2018, 14:24

To prawda i zgadzam się z poglądem, że to właściciel lokalu powinien mieć wybór, nie wspólnota jako całość, bo w tej chwili wystarczy, że 20% właścicieli nie będzie segregować, to pozostałe 80% będzie płacić wyższą stawkę, żeby nie wiem jak starannie segregowali. No ale zapisy ustawy są takie jakie są.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 331
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Ustawa śmieciowa w praktyce

#291 Post autor: Andrzej_K » 19-04-2018, 07:50

W 2013 roku przy wypełnianiu deklaracji wybraliśmy dwa sposoby zbierania odpadów. Selektywnie dla lokali mieszkalnych i nieselektywnie dla lokali użytkowych. (niezamieszkałych) W deklaracji jest m.in. na jednej stronie rubryka dotycząca lokali mieszkalnych z "gwiazdką" - odnośnikiem, że można wybrać/zaznaczyć jednej sposób zbierania - selektywnie/nieselektywnie. Na następnej stronie jest rubryka dotycząca lokali użytkowych z takim samym odnośnikiem/opisem. Zgodnie z tymi instrukcjami wybraliśmy jedną metodę zbierania odpadów dla lokali mieszkalnych (selektywnie) i dla lokali użytkowych nieselektywnie. Pojemniki lokali mieszkalnych stoją w zamykanej altanie, a lokali użytkowych stały (już nie) "pod chmurką" kilkanaście metrów dalej.
Wszystko było dobrze do 2015 roku gdy miejska spółka odpowiedzialna za organizację zbiórki i wywóz odpadów stwierdziła po weryfikacji naszej deklaracji, że deklaracja wypełniona jest błędnie i musimy poprawić deklarację na - wszystkie lokale nieselektywnie i opłacić za dwa lata wstecz wraz z odsetkami. Uważają, że na podstawie uchwał miejskich (dużo ich i nie będę wymieniał) na terenie jednej nieruchomości może być tylko jeden sposób zbierania odpadów. Myśmy trwali przy swoim (z powodu kosztów za dwa lata wstecz) do 2017 roku. Wtedy to ta miejska spółka wydała decyzję określającą wysokość opłat za gospodarowanie odpadami. (za 4 lata ok. 20 000 zł + odsetki ) Odwołaliśmy się do SKO, ale moim zdaniem SKO jest na garnuszku miasta i musieliśmy przegrać. Wnieśliśmy sprawę do WSA. Nie pamiętam z jakiego powodu sprawa wróciła do SKO i ponownie decyzja o wysokości opłat została utrzymana. W 2018 roku ponownie skierowaliśmy sprawę do WSA i w dniu 11 kwietnia sprawę wygraliśmy. Sąd m.in. stwierdził iż niedopuszczalne jest aby ktoś musiał za kogoś płacić. Chodzi o to gdy część chce zbierać selektywnie a część nieselektywnie i wtedy wszyscy muszą płacić za nieselektywną zbiórkę odpadów.
Nie mam jeszcze wyroku i uzasadnienia na piśmie. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny. (po jakim czasie się uprawomocni?)
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4784
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Ustawa śmieciowa w praktyce

#292 Post autor: piotrusb » 19-04-2018, 10:03

Andrzej_K pisze:
19-04-2018, 07:50
(po jakim czasie się uprawomocni?)
Uprawomocnienie się orzeczenia WSA następuje po upływie terminu do wniesienia kasacji do NSA, zaś ten termin wynosi 30 dni i biegnie od dnia doręczenia stronie orzeczenia z uzasadnieniem.
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo postępowania przed sądami administracyjnymi:
Art. 169. § 1. Prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony wojewódzki sąd administracyjny na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie doręcza się tylko stronie, która złożyła wniosek.
Jak będziesz miał wyrok z uzasadnieniem, to koniecznie się nim podziel.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 107
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Re: Ustawa śmieciowa w praktyce

#293 Post autor: rafal » 20-04-2018, 13:34

Witam. Mi jest znany prawomocny wyrok WSA w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 231/16), który uznał, że dopuszczalne jest różnicowanie stawek opłat, jeżeli poszczególni mieszkańcy tej samej nieruchomości deklarują zarówno segregację i jej brak. Ponadto Sąd wypowiedział się w często występujące w praktyce sytuacji - brak w ogóle deklaracji/oświadczenia od właściciela (w takim przypadku należy uznać, że taki mieszkaniec gromadzi odpady w systemie nieselektywnym).
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”