Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#13 Post autor: najtki » 05-04-2012, 09:09

ondrasz pisze:potrzebna do zapewnieina temperatury wewnątrz pomieszczeń +20st C przy temperaturze na zewnątrz -20st C w czasie 1 godziny.
Moc cieplna jest wartością wyrażona w W (WAT) a nie Wh wiec nie może to być w czasie 1 godziny gdyż wtedy to jest ilość ciepła pobrana w GJ lub w Wh (GJ to jednostka określająca ilość ciepła i wynosi 277,8 kWh ( 0,2778 MWh)). Chyba że chcesz uśrednić moc zamówiona w czasie jednej godziny.
Zamówiona moc cieplna ustalona przez odbiorcę największa moc cieplna, jaka w ciągu roku występuje w danym obiekcie przy temperaturze zewnętrznej obliczeniowej tj. dla Bełchatowa -20oC, która zgodnie z warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:
• pokrycia strat w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, tj. +20oC
należy wyliczyć to z poniższego wzoru:
Q=V x G x (Tw - Tz) [W]
gdzie Q - strata mocy cieplnej,
V - kubatura pomieszczeń ogrzewanych,
G - średni współczynnik przenikania ciepła (przyjmujemy G=0,75 - dla budynków dobrze izolowanych, G=0,90 - dla budynków średnio izolowanych, G=1,20 - dla budynków o słabej izolacji),
Tw - Tz - zakładana różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczena (domu).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#14 Post autor: ondrasz » 05-04-2012, 12:39

możliwe że i tak jest jak w Twojej książce piszą - moja łepetyna siwieje i hasło w ten sposób mam zapamiętane od xx lat :)
U mnie jest -20stC strefa więc już z przyzwyczajenia ją biorę. Zresztą jak pokazała ta zima to akurat w tym roku nawet sporo za mała :)

Natomiast najlepszym sposobem jest obserwacja liczników ciepła i porównanie/weryfikacja obliczeń - jeśli zapamiętują moc max to wystarczy 1-2x w miesiącu w grudniu styczniu i lutym sprawdzić licznik i już wiadomo co i jak. Przy czym co najmniej od 10 lat u mnie grudzień nigdy nie powodował większego poboru niż styczeń-luty.

I już będzie wiadomo jaką moc trzeba zamówić. Do obliczeń (szczególnie tych w audytach) trzeba brać sporą poprawkę na wiek i stan instalacji - mniej więcej (w moim przypadku) do tego co wylicza audytor trzeba dodać 10-15% żeby wyjść na rzeczywiste zapotrzebowanie na moc - no chyba że ludzie mają podzielniki kosztów i siedzą w zimnie niektórzy - wtedy jakoś się to pokrywa . Jednym słowem zbyt optymistyczny jest :) Czasem też trzeba instalację wyregulować - na regulacji sporo można zyskać - i obniżyć zużycie ciepła no i z automatu moc też nam zjedzie w dół .

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#15 Post autor: Daito » 05-04-2012, 22:14

najtki pisze:Co to jest zamówiona moc cieplna? Możliwość zmiany zamówionej mocy cieplnej. Przekroczenie zamówionej mocy cieplnej.
Co robić? [...]
Wypadało by dodać link do zerżniętego artykułu zwłaszcza jeśłi jest skopiowany słowo w słowo : http://www.ure.gov.pl/portal/odb/517/38 ... _Prze.html

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Adax
.
.
Posty: 83
Rejestracja: 28-01-2012, 21:35

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#16 Post autor: Adax » 15-08-2012, 12:30

Podepnę się, bo temat kontrowersyjny tym bardziej, że dystrybutorzy ciepła wrzucają coraz większe podwyżki w część stałą, a mniejsze w opłatę zmienną.
Ciekawi mnie na jakiej podstawie taki dystrybutor może podnosić ciągle opłatę stałą szczególnie dla nowego bloku i nowej wymiennikowni? To chyba jakiś absurd i działanie ukryte mające na celu pokazanie w cz. zmiennej, że podwyżka jest tylko 5% i nie mówienie już o tym, że w cz. stałej podwyżka jest 14% -tak właśnie jest u mnie.

Moc zainstalowana, moc zamówiona, moc realizowana to okazuje się, że całkiem odmienne tematy. W nowych blokach deweloperzy uzyskują dość duże bonifikaty, a po kilku latach okazuje się, że dystrybutor podnosi moc zamówioną o ponad 50%, uważając, że taka była umowa. Ale z kim ta umowa? Ze wspólnotą czy z deweloperem? Zaczęliśmy obliczać moc zamówioną i okazuje się, że w naszym bloku średnia moc w styczniu i lutym była aż 10x mniejsza niż obecna moc zamówiona, którą dystrybutor chce podnieść aż o ponad 50% -jakim prawem? Tylko audytor może coś zrobić, ale i tak dziwne, że audytora nie interesuje rzeczywistość, rzeczywiste moce średnie i maksymalne, a tylko obliczenia i teoria! Niektórzy mają lepiej bo ponoć są ograniczniki przepływów i kropka, ale niestety my tak nie mamy, więc dystrybutor wykorzystuje to do ciągłych podwyżek!!! Co robić? Z mocy zamówionej jednym słowem robi się wirtualny składnik opłaty, niczym nie powiązany z rzeczywistym poborem mocy maksymalnej, która zależy od max. przepływu i max. temperatury. A jak Wy to ogarniacie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#17 Post autor: ondrasz » 15-08-2012, 14:49

Zacznijmy od tego, że totalną bzdurą jest, jakoby tylko audytor mógł robić jakiekolwiek zmiany a jeszcze większą to, że zmiana mocy następuje na podstawie jakichkolwiek obliczeń, wyliczeń, opracowań itd itd...
No chyba że ktoś był tak "zdolnym" że takie brednie wpisał sobie do umowy.
Moc zamawia właścicieli a przedsiębiorstwo nie ma prawa ingerować w nie ani tym bardziej samowolnie zmniejszać, zwiększać czy odmawiać przyjęcia zmiany....

Natomiast na wysokość stawek jako tako wpływu nie ma żadnego - taryfy zatwierdza URE i negocjacji tu nie ma. Jedynie można w przypadku wątpliwości zgłaszać to do UOKiK - jak się ma jakieś argumenty to jakaś tam szansa jest. Nasz MPGK po takim zgłoszeniu płacił kary za niewłaściwie skonstruowane taryfy wody...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Zmiana mocy zamówionej dla budynku Wspólnoty

#18 Post autor: Daito » 15-08-2012, 14:56

Adax pisze: Moc zainstalowana, moc zamówiona, moc realizowana to okazuje się, że całkiem odmienne tematy. W nowych blokach deweloperzy uzyskują dość duże bonifikaty, a po kilku latach okazuje się, że dystrybutor podnosi moc zamówioną o ponad 50%, uważając, że taka była umowa. Ale z kim ta umowa? Ze wspólnotą czy z deweloperem? Zaczęliśmy obliczać moc zamówioną i okazuje się, że w naszym bloku średnia moc w styczniu i lutym była aż 10x mniejsza niż obecna moc zamówiona, którą dystrybutor chce podnieść aż o ponad 50% -jakim prawem? Tylko audytor może coś zrobić, ale i tak dziwne, że audytora nie interesuje rzeczywistość, rzeczywiste moce średnie i maksymalne, a tylko obliczenia i teoria! Niektórzy mają lepiej bo ponoć są ograniczniki przepływów i kropka, ale niestety my tak nie mamy, więc dystrybutor wykorzystuje to do ciągłych podwyżek!!! Co robić? Z mocy zamówionej jednym słowem robi się wirtualny składnik opłaty, niczym nie powiązany z rzeczywistym poborem mocy maksymalnej, która zależy od max. przepływu i max. temperatury. A jak Wy to ogarniacie?
Moim zdaniem powinieneś zacząć od przestudiowania umowy na dostawę ciepła. Moc niezbędna do ogrzania budynku powinieneś znaleźć w projekcie powykonawczym w tomie "Instalacje sanitarne" w dziale opisującym instalację CO, powinna być ona określona przy parametrach CO.
Drugim miejscem gdzie możesz znaleźć wartość mocy niezbędnej do ogrzania budynku jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (o ile kupiłeś mieszkanie w okresie w którym był już wymóg narzucający na deweloperach sporządzania takiego dokumentu do każdego aktu własności).

Sprawdź czy moc zamówiona ujęta w umowie z dostawcą ciepła jest zgodna z wartościami z w/w dokumentów.

Zakładam że deweloper podpisał umowę na dostawę ciepła a następnie po powstaniu wspólnoty "negocjowaną" przez dewelopera umowę podpisał w Waszym (wspólnoty) imieniu zarządca.

Deweloper mógł otrzymać preferencyjne warunki np montażu sieci CO albo węzłów cieplnych od dostawcy ciepła, w zamian za podpisanie długoletniej umowy na dostawę ciepła, która nie do końca może być ekonomiczna dla przyszłej wspólnoty - dla dewelopera to czysty interes bo za niewielką kasę ma zrealizowaną cześć inwestycji a jej ukryty ciężar spada na przyszłych właścicielach mieszkań.
Każdy wie że nowy właściciel mieszkania nie skupia się na sprawach wspólnoty - wynika to w przerażającej większości przypadków z braku świadomości swoich praw wiec w 99,9% taki numer się udaje.

Tak że żeby można było cokolwiek zrobić trzeba się dowiedzieć jaka moc jest potrzebna do ogrzania budynków i kto podpisał umowę na dostawę ciepła - na jaki okres i czy umowę można wypowiedzieć bez kar umownych. Oczywiście zmiany nie dotyczą stawek - bo te są narzucone przez URE - kwestią zmian może być jedynie moc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”