Zagadka w przypadku śmierci członka zarządu

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Zagadka w przypadku śmierci członka zarządu

#7 Post autor: jaceko » 12-03-2010, 14:21

Uważasz że jeżeli z 4-osobowego Zarządu 3osoby zrezygnują to nie trzeba na ich miejsce powoływać nowych? Zatem uchwała że Wspólnotę reprezentuje 4 osobowy Zarząd w składzie:..... staje się nieważna? No i co z oświadczeniem woli? Moim zdaniem taki numer nie przejdzie.
Ostatnio zmieniony 12-03-2010, 14:22 przez jaceko, łącznie zmieniany 1 raz.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Zagadka w przypadku śmierci członka zarządu

#8 Post autor: ourson » 12-03-2010, 15:12

jaceko, dlatego zaznaczałem, że mój tok myślenia zakłada, że nie ma innej uchwały mówiącej o liczebności Zarządu.

U mnie we Wspólnocie nie ma takiej uchwały - uchwała o wyborze Zarządu mówi tylko o tym, że wybiera się Zarząd w składzie.... co oznacza że po rezygnacji wszystkich oprócz jednego członka nie ma potrzeby robić wyborów uzupełniających.

W podanym przez Ciebie przykładzie nawet po rezygnacji 1 osoby trzeba uzupełnić skład Zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Zagadka w przypadku śmierci członka zarządu

#9 Post autor: andy » 12-03-2010, 19:12

GrzegorzR pisze:Pytanie zadałem, bo dostałem taką informację od firmy administrującej (członek zarządu może złożyć rezygnację, potem musi być uchwała). Czyli rozumiem, firma administrująca bredzi?
To faktycznie jest brednia. Co byłoby bowiem, gdyby wspólnota nie podjęła uchwały o "odwołaniu" osoby, która zrezygnowała? Przymus dalszej pracy w zarządzie? Równie dobrze wspólnota może sobie wybrać do zarządu osobę, która nie wyraziła zgody na kandydowanie. Takie brednie mogą wymyślać tylko licencjonowani ga​monie.
ourson pisze:W podanym przez Ciebie przykładzie nawet po rezygnacji 1 osoby trzeba uzupełnić skład Zarządu.
Co oznacza: "trzeba uzupełnić" i jakie są konsekwencje nieuzupełnienia składu zarządu? Moim zdaniem żadne, bo ustalenie liczebności zarządu ma charakter organizacyjny, a nie konstytutywny. W ustawie o własności nakazano podjąć "uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu", ale nie jest nakazane określanie jego liczebności.

Wspólnota może dokonać wyboru 3-osobowego zarządu, a po rezygnacji jednego członka zarządu, nadal ma zarząd - tyle, że dwuosobowy. Nieuzupełnienie jego składu nie powoduje nieważności jego działania. Nawet wówczas, gdy właściciele lokali nie podejmą uchwały o zmniejszeniu liczebności zarządu.

Tak kwestia miałaby znaczenie, gdyby wspólnoty mieszkaniowe konstytuowały się w drodze uchwalenia statutu lub zatwierdzenia go przez organ rejestrowy - tak jak ma to miejsce w przypadku spółek prawa handlowego.
Ostatnio zmieniony 12-03-2010, 19:13 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Zagadka w przypadku śmierci członka zarządu

#10 Post autor: ourson » 12-03-2010, 22:17

andy pisze:Co oznacza: "trzeba uzupełnić" i jakie są konsekwencje nieuzupełnienia składu zarządu? Moim zdaniem żadne, bo ustalenie liczebności zarządu ma charakter organizacyjny, a nie konstytutywny.
Ok - moja nieścisłość - "powinien zostać uzupełniony". Pomimo braku konsekwencji w przypadku nieuzupełnienia składu uważam, że jeśli właściciele postanowili że zarząd ma być 4 osobowy, to należy dążyć do tego żeby wypełnić wolę właścicieli. Albo zmienić uchwałę :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”