Wspólnota ze spółdzielni

Wiadomość
Autor
Koleżanka
.
.
Posty: 81
Rejestracja: 19-03-2011, 22:39

Wspólnota ze spółdzielni

#1 Post autor: Koleżanka » 29-03-2012, 20:31

Witam,
już się totalnie pogubiłam. Czy jeśli ze spółdzielni wyodrębni się wspólnota to i tak zarząd będzie sprawować Spółdzielnia? W ogóle czy tylko jak pozostanie 1 lokal spółdzielczy czy też spółdzielczy własnościowy?
Dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Wspólnota ze spółdzielni

#2 Post autor: ondrasz » 29-03-2012, 20:45

Jeśli nie zmienicie zarządcy to tak - spółdzielnia będzie zarządzać.
Trzeba podjąć dwie uchwały - 1 o przejściu pod reżim UoWL a drugą o zmianie sposobu zarządu na zarząd właścicielski - taka uchwała powinna być zaprotokołowana przez notariusza (zakładam że macie przy wyodrębnianiu lokali określone że zarząd sprawować będzie spółdzielnia do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu - jak to w ustawie o spółdzielniach jest napisane)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 7958
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wspólnota ze spółdzielni

#3 Post autor: irenalo » 29-03-2012, 20:47

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych:
http://tiny.pl/hpwz4

Art.27.2. Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest
wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z
dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami
spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 24.1 i art. 26. Przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie
nieruchomością wspólną nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a,
które stosuje się odpowiednio.


A art. 24.1 brzmi:
Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej
nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć
uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały
zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały
stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali.


Czyli, jeżeli ze spółdzielni wyodrębni się wspólnota, to spółdzielnia nie ma zarządu powierzonego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”