Brak zgody właściciela na wymianę belki stropowej.

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
J0810
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 30-01-2020, 11:48

Brak zgody właściciela na wymianę belki stropowej.

#1 Post autor: J0810 » 30-01-2020, 11:56

Witam.

Mam pytanie dotyczące następującej sprawy:
jakie działania można podjąć, gdy właściciel nie chce wpuścić wykonawcy do swojego mieszkania, w celu wykonania wymiany belki stropowej oraz żąda zwrotu pieniędzy za ewentualne zniszczenie podłogi w swoim mieszkaniu, które mogłoby wyniknąć z przeprowadzonych prac remontowych? Wymiana belki stropowej jest konieczna, ponieważ zagraża lokatorom mieszkającym piętro niżej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5078
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Brak zgody właściciela na wymianę belki stropowej.

#2 Post autor: piotrusb » 31-01-2020, 10:34

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej uwl):
Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Zgodnie zaś z oficjalną wykładnią Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego:
W przypadku gdy dostęp do lokalu okaże się niemożliwy wspólnota mieszkaniowa powinna rozważyć zasadność podjęcia stosownych uchwał stwierdzających wykraczanie właściciela przeciwko porządkowi domowemu i zastosować sankcje, takie jak określone np. w art. 16 uwl. Alternatywną drogą jest także wytoczenie powództwa cywilnego przeciwko właścicielowi o zapewnienie dostępu do lokalu i uzyskanie wyroku sądowego o żądanej treści.
W pierwszej kolejności należy zatem wystosować do właściciela pismo z żądaniem udostępnienia lokalu w określonym terminie z podaniem postawy prawnej i pod groźbą zwrócenia się do sądu w razie odmowy, bądź zastosowania art. 16 ust. 1 uwl – głosowania uchwały o skierowanie do sądu wniosku o przymusową licytację lokalu. W przypadku nieskuteczności takiego wezwania wspólnota winna skierować do sądu pozew o nakazanie udostępnienia lokalu. W przypadku gdyby właściciel lokalu nawet po wyroku sądowym nie udostępnił swojego lokalu wspólnota powinna w postępowaniu egzekucyjnym złożyć do sądu wniosek o nałożenie grzywny celem wymuszenia wykonania obowiązku. Sąd na podstawie art. 1050 § 1 kpc wyznacza wówczas właścicielowi lokalu termin do wykonania z zagrożeniem grzywną (art. 1050 § 3 kpc). Dodatkowo, zgodnie z art. 1050(1) § 1 kpc sąd, na wniosek wspólnoty, może zamiast zagrożenia grzywną, zagrozić właścicielowi lokalu nakazaniem zapłaty na rzecz wspólnoty określonej sumy pieniężnej za każdy dzień zwłoki w wykonaniu czynności. W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż dziesięć tysięcy złotych, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne (art. 1052 kpc), a wymierzając grzywnę sąd jednocześnie orzeka o jej zamianie na areszt (do 6 miesięcy), w przypadku, gdyby nie została zapłacona (art. 1053 § 1 kpc).

Z reguły skutkuje formalne pismo z przytoczeniem powyższych konsekwencji.

Natomaist jeśli w wyniku remontu nastąpią jakiekolwiek uszkopdzenia, czy zniszczenia w lokalu, to wspólnota ma obowiązek przywrócenia na swój koszt stanu pierwotnego i o tym też należy zapewnić właściciela.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”