Obecność osób trzecich na zabraniu wspólnoty

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
MKorbol
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 01-01-2020, 20:50

Obecność osób trzecich na zabraniu wspólnoty

#1 Post autor: MKorbol » 01-01-2020, 21:06

Dzień dobry,
Jeżeli dubluję zapytanie, to z góry przepraszam, nie mogę znaleźć tego wątku na forum.
Sytuacja: chcemy (zarząd) na zebranie wspólnoty mieszkaniowej zaprosić potencjalnego inwestora (człowiek chce kupić od nas strych), żeby przedstawił swoją ofertę. Jak wygląda obecność osób trzecich, niebędących właścicielami/nieposiadających pełnomocnictwa, na zebraniu wspólnoty? Czy wymaga to jakiegoś specjalnego zaproszenia ze strony Zarządu (pisemnego, ustnego)? Zaznaczam, że nie będzie to zebranie właścicieli, a wspólnoty mieszkaniowej i nie jest to zebranie roczne, tylko dodatkowe poświęcone wyłącznie kwestii przedstawienia oferty na kupno strychu.
Pytanie pochodne: czy osoby niebędące właścicielami/współwłascicielami/nieposiadające pełnomocnictw, mogą uczestniczyć w zebraniach wspólnoty mieszknaiowej na zasadzie wolnych słuchaczy, nie biorocych udział w dyskusji i nie posiadających prawa glosowania uchwał? Dotyczy np. partnerów/konkubentów/małżonków/dzieci etc. właścicieli.
Proszę o podstawy prawne do obu zapytań.
Z góry dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5235
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Obecność osób trzecich na zabraniu wspólnoty

#2 Post autor: piotrusb » 02-01-2020, 10:19

Nie ma rozróżnienia typu zebranie właścicieli - zebranie wspólnoty. Ustawa o własności lokali posługuje sie terminem "zebranie ogółu właścicieli lokali", ale termin "zebranie wspólnoty" jest tożsamy.

Zarząd może zaprosić osobę, o której piszesz i nie wymaga to żadnej formy szczególnej, z tym, że osoba taka powinna uczestniczyć tylko w tej części zebrania, która jej dotyczy, a więc przedstawia ofertę, ewentualnie udziela wyjaśnień, odpowiada na pytania itp., natomiast nie powinna uczestniczyć w innych częściach zebrania np. głosowaniu uchwał.

Osoby nie będące właścicielami lokali, poza przypadkami szczególnymi, jak powyższy, nie mogą uczestniczyć w zebraniu właścicieli i stopień pokrewieństwa, czy innych związków z właścicielem nie ma tu znaczenia, chyba że posiadają pełnomocnictwo właściciela; do samego udziału w zebraniu wystarcza pełnomocnictwo ogólne (musi być pisemne), natomiast do głosowania uchwał niezbędne jest pełnomocnictwo rodzajowe (może mieć formę dowolną, a więc również ustną).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”