Montaż paneli fotowoltaicznych

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
wiewior7
.
.

Montaż paneli fotowoltaicznych

#1 Post autor: wiewior7 » 13-09-2019, 19:25

Witam, mam pytanie o montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Budynek 5 mieszkań - mała wspólnota (Moje mieszkanie wykupione na własność 26% całości, sąsiadka wykupione mieszkanie na własność 26%, pozostałe mieszkania są miasta). Kamienica stara z 1920 roku ale mamy porobiony i dach i elewację wiec zadbany. Teraz moje pytanie może ktoś przerabiał może ktoś wie jak ruszyć temat aby wszystko było zgodnie z przepisami no i żeby zaraz ktoś się nie przyczepił i nie kazał tego zdejmować. Byłem zorientować się u zarządcy wspólnoty on powiedział że nie widzi przeciwwskazań, zgoda sąsiadów no i najważniejsze zgoda konserwatora zabytków bo budynek jest wpisany w rejestr zabytków i można robić. Czy faktycznie to wszystko czy coś jeszcze jest wymagane... proszę o wskazówki może ktoś już przechodził przez podobny temat. Oczywiście dach jest duży a ja zamontowałbym tylko tyle ile mi potrzeba może z jakieś 10-15% powierzchni dachu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.

Re: Montaż paneli fotowoltaicznych

#2 Post autor: piotrusb » 16-09-2019, 16:31

Rozumiem, że chciałbyś zamontować te panele na użytek wyłącznie swojego lokalu, nie zaś całej wspólnoty, czy tak?
W takim przypadku musisz uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli, bo to decyzja zmieniająca sposób wykorzystania nieruchomości wspólnej i przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Pozostali właściciele mogą, choć nie muszą, zażądać od Ciebie opłaty za zajęcie na wyłączność części nieruchomości (dachu).
Na montaż paneli o mocy do 40 kW nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, ani nawet zgłoszenie, ale formalności takie mogą być potrzebne w związku z mocowaniem paneli na dachu (ingerencja w obiekt budowlany). Najlepiej, mając już konkretną koncepcję, zapytać o to w starostwie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator

Re: Montaż paneli fotowoltaicznych

#3 Post autor: irenalo » 16-09-2019, 16:46

i najważniejsze zgoda konserwatora zabytków bo budynek jest wpisany w rejestr zabytków
Zacznij od pisma do konserwatora. Czy na zabytku można zamontować panele ? Mają obowiązek odpowiedzieć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ