Rezygnacja części zarządu a przejęcie obowiązków zarządu

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
joven
.
.
Posty: 88
Rejestracja: 08-11-2011, 21:44

Rezygnacja części zarządu a przejęcie obowiązków zarządu

#1 Post autor: joven » 03-04-2019, 14:30

Witam wszystkich,

w planie spotkania Wspólnoty mieliśmy uchwałę o zmianie składu zarządu WM - zmiana miała polegać na odwołaniu jednego z członków zarządu a w jego miejsce powołanie innej osoby oraz ustalenie całego składu zarządu. Podczas dyskusji na tą uchwałą trzech z czterech członków zarządu, którzy byli ujęci w uchwale złożyło pisemne oświadczenia, że rezygnują z pełnienia tej funkcji a członek zarządu który miał być odwołany oświadczył, że chce pozostać w zarządzie a dodatkowo dwie osoby, spoza obecnego składu, zgłosiły się jako chętne do pełnienia tej funkcji. W sumie w nowej uchwale miały zostać powołane 3 osoby, w tym jedna, która dotychczas pełniła funkcję członka zarządu. Niestety uchwała w nowym kształcie nie uzyskała ponad 50% poparcia(chociaż na zebraniu byli obecni właściciele posiadający łącznie ok 59% udziałów).

Pytań mam kilka, dla których potrzebuję Waszego poparcia lub negacji mojego toku rozumowania:

1) czy dotychczasowy członek zarządu, który miał być odwołany uchwałą, nadal pełni tą funkcję i powinien przejąć obowiązki "starego" zarządu? - w mojej opinii tak, ponieważ uchwała z nowym składam nie została przegłosowana, a pozostali członkowie "starego" zarządu złożyli skutecznie oświadczenia woli o swojej rezygnacji a skoro nowa uchwała nie została przegłosowana, to obowiązuje wcześniejsza, która ustalała poprzedni skład zarządu

2) czy w tej sytuacji kontynuację działań podjętych przez "stary" zarząd powinien przejąć członek zarządu, który został sam?(poprzedni członkowie zarządu przekazali na piśmie sprawy do załatwienia wraz z ich statusem) Moim zdaniem TAK, ponieważ członkowie, którzy złożyli oświadczenia o rezygnacji, o tej chwili nie pełnią już żadnych funkcji we Wspólnocie a "chętni" zgłoszeni w nowej uchwale nie są formalnie Członkami Zarządu, ponieważ uchwała nie została przegłosowana

3) czy członkowie "starego" zarządu odpowiadają za czynności rozpoczęte przez nich a przekazanych jedynemu członkowi zarządu na piśmie? moim zdaniem NIE, ponieważ tylko zarząd jest uprawniony do reprezentowania Wspólnoty na zewnątrz, nawet jeśli jest jednoosobowy

4) kto powinien dozbierać głosy w systemie indywidualnego zbierania głosów - członek zarządu, który pozostał czy "stary" zarząd? - w mojej opinii Członek zarządu, który pozostał - członkowie starego zarządu nie są już jego członkami, a tylko zarząd jest uprawniony zgodnie OWL do zbierania głosów.

5) czy "chętni" do zarządu mogą dozbierać głosy w systemie indywidualnego zbierania głosów? - w mojej opinii NIE - ponieważ tylko tylko zarząd jest uprawniony zgodnie OWL do zbierania głosów, a skoro uchwała nie została przegłosowana na zebraniu, to formalnie nie są one uprawnione do zbierania głosów, ponieważ nie są członkami zarzadu

Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź
Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3102
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Rezygnacja części zarządu a przejęcie obowiązków zarządu

#2 Post autor: elmaz » 05-04-2019, 16:19

1) czy dotychczasowy członek zarządu, który miał być odwołany uchwałą, nadal pełni tą funkcję i powinien przejąć obowiązki "starego" zarządu? -

Zdarzają się co prawda odmienne interpretacje, ale przeważa pogląd taki jak przedstawiłeś.

2) czy w tej sytuacji kontynuację działań podjętych przez "stary" zarząd powinien przejąć członek zarządu, który został sam?

Jeśli akceptujemy punkt (1), to jest to jego naturalna i oczywista konsekwencja. Więc - tak.

3) czy członkowie "starego" zarządu odpowiadają za czynności rozpoczęte przez nich a przekazanych jedynemu członkowi zarządu na piśmie? moim zdaniem NIE, ponieważ tylko zarząd jest uprawniony do reprezentowania Wspólnoty na zewnątrz, nawet jeśli jest jednoosobowy

Mogą co najwyżej odpowiadać za działania podejmowane w czasie, gdy jeszcze byli członkami zarządu. Rezygnacja nie zwalnia ich z odpowiedzialności za tamten okres.
Natomiast w chwili rezygnacji powinni przekazać swoje sprawy pozostałym członkom zarządu i tracą automatycznie prawo reprezentowania wspólnoty - tak jak piszesz.


4) kto powinien dozbierać głosy w systemie indywidualnego zbierania głosów./.../

5) czy "chętni" do zarządu mogą dozbierać głosy w systemie indywidualnego zbierania głosów? /.../

Tak wynika z przepisów, ale sądy podchodzą do tematu dość swobodnie. Utrwalona jest linia orzecznictwa, która mówi, że liczy się wola właścicieli, a uchybienia formalne mają znaczenie tylko wtedy, gdy mają wpływ na TREŚĆ podjętych uchwał. Zatem jeśli nawet te głosy zbierze kto inny, ale nikt nie udowodni, że była tutaj jakaś manipulacja (ciężar wykazania tego spoczywa na skarżącym uchwałę) to nie powinno mieć to wpływu na ważność uchwały.
U nas np. fizycznie głosy zbiera administrator, bywało, że jeśli właściciel chciał jakiejś uchwały, a zarząd nie widział sensu w jej głosowaniu, to zbierał głosy dany właściciel. Jeśli było ponad 50% za i te głosy nie budziły wątpliwości (np. fałszerstwo) to uchwała wchodziła w życie.

Nie ma co bawić się w nadmierne formalizmy - chyba że ma to jakieś ważne uzasadnienie (np. jest konflikt we wspólnocie i ktoś próbuje dokonywać manipulacji)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ronaldWrome
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 11-04-2019, 21:24
Lokalizacja: Turkey
Kontakt:

Rezygnacja czesci zarzadu a przejecie obowiazkow zarzadu

#3 Post autor: ronaldWrome » 15-04-2019, 17:34

Dzien dobry,

mam pytanie odnosnie rezygnacji calego zarzadu z funkcji w stowarzyszeniu. Mianowicie:

ze sprawowanych funkcji sa zrezygnowac wszyscy czlonkowie zarzadu stowarzyszenia prezes, wiceprezes, skarbnik, sekretarz - jaka jest procedura w takim przypadku? Na czyje rece zarzad powinien zlozyc rezygnacje? Czy powinno sie to odbyc na specjalnie zwolanym WZC czy mozna to zrobic zdalnie? Do kogo nalezy zgloszenie zmian w KRS?

Z gory dziekuje za pomoc
Pozdrawiam, Jagna

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4760
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rezygnacja części zarządu a przejęcie obowiązków zarządu

#4 Post autor: piotrusb » 15-04-2019, 17:53

Na wszystkie te pytania odpowiedzi powinny być zawarte w statucie stowarzyszenia.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”