Połączenie dwóch lokali

Czyli o stosunkach i problemach wewnątrz naszych wspólnot.
Wiadomość
Autor
franki
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Połączenie dwóch lokali

#1 Post autor: franki » 12-12-2018, 08:58

W naszej wspólnocie są lokale usługowe. Właściciele dwóch z nich postanowili je połączyć ( pewnie tymczasowo) aby zrobić większy lokal. czy do tego potrzebna jest uchwała wspólnoty? Czy może wystarczy zgłoszenie do wydziału architektury w dzielnicy(gminie)?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4650
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Połączenie dwóch lokali

#2 Post autor: piotrusb » 12-12-2018, 14:56

Niezbędna jest uchwała. Art. 22 ust. 4 ustawy o własności lokali:
Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Zgłoszenie do wydziału architektury i budownictwa to odrębna kwestia - domena prawa budowlanego i administracyjnego, podczas gdy decyzja właścicieli wyrażona w uchwale należy do prawa cywilnego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Połączenie dwóch lokali

#3 Post autor: franki » 12-12-2018, 15:03

Zakładam że nie połączyli tego lokalu na stałe ( dwóch odrębnych nieruchomości w jedną nieruchomość z jedną KW) tylko pewnie tymczasowo ( przyszły najemca pewnie chciał większy więc dogadał się z dwoma właścicielami i poburzyli ściany). Jak najemca przestanie wynajmować to pewnie wrócą do stanu pierwotnego. Czy w związku z tym potrzebna jest uchwała?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4650
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Połączenie dwóch lokali

#4 Post autor: piotrusb » 12-12-2018, 15:37

Jeśli nie nastąpiło prawne połączenie dwóch nieruchomości lokalowych w jedną nową nieruchomość, tylko połączenie faktyczne i czasowe, to uchwała nie jest tu konieczna. Tak wynika np. w wyroku WSA w Białymstoku z dnia 18 sierpnia 2018 r., sygn. akt II SA/Bk 381/15:
...w operacie ewidencyjnym może być ujawnione połączenie lokali, o ile nosi cechy połączenia prawnego a nie faktycznego. Połączenie prawne wymaga uchwały współwłaścicieli i założenia jednej, wspólnej dla zlikwidowanych lokali księgi wieczystej (powstałej po zamknięciu ksiąg wieczystych prowadzonych dla lokali poprzednio odrębnych).
Jednak, jeśli jakiekolwiek prace budowlane związane z tym połączeniem wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, to do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a taki oświadczenie składa w dużej wspólnocie zarząd lub zarządca na podstawie pełnomocnictwa wyrażonego w uchwale wspólnoty.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Połączenie dwóch lokali

#5 Post autor: franki » 12-12-2018, 16:03

piotrusb pisze:
12-12-2018, 15:37
Jednak, jeśli jakiekolwiek prace budowlane związane z tym połączeniem wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, to do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a taki oświadczenie składa w dużej wspólnocie zarząd lub zarządca na podstawie pełnomocnictwa wyrażonego w uchwale wspólnoty.
Przecież nieruchomością (lokalem) dysponuje właściciel a nie zarząd, tak więc dlaczego to zarząd ma składać takie oświadczenie? Rozumiem, gdyby składał oświadczenie dotyczące robót w nieruchomości wspólnej , ale tu chodzi o własność prywatną.
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4650
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Połączenie dwóch lokali

#6 Post autor: piotrusb » 12-12-2018, 16:49

Połączenie dwóch lokali, to nie jest wewnętrzna sprawa właścicieli, bo wymaga wyburzenia, czy wybicia otworów w ścianach dzielących lokale, a takie ściany są częścią nieruchomości wspólnej.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Obyczaje we wspólnocie mieszkaniowej”