Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5012
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

#7 Post autor: piotrusb » 10-09-2018, 16:45

To różne sprawa. Jeśli ktoś coś zniszczy, uszkodzi itp. to zgodnie z kc jest zobowiązany do naprawy szkody, przy czym z reguły to poszkodowany musi wykazać winę. I to nie ma nic wspólnego z podziałem własności.
napad pisze:
10-09-2018, 16:02
Ale "przyjmuje się" czy można to czymś podeprzeć?
Można to podeprzeć orzecznictwem np. wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 10 września 2015 r., sygn. akt I C 859/15:
pompę (...), o której mowa w uchwale zobowiązującej do zamontowania jej w lokalu nr (...), montuje się na poziomym odcinku pomiędzy ustępem a trójnikiem na pionie kanalizacyjnym znajdującym się w tym przypadku w lokalu nr (...), czyli na części instalacji, która nie należy do części wspólnych nieruchomości. W oparciu o art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1994 r. o własności lokali wszystko co nie służy do użytku indywidualnego właściciela jest częścią wspólną. Według powyższej zasady można określić, że wszystkie piony wodne i kanalizacyjne w budynku są częścią wspólną nieruchomości. Tak więc elementy poziome instalacji w lokalu to indywidualna własność każdego właściciela. W przypadku instalacji kanalizacyjnej część wspólną w obrębie lokalu indywidualnego właściciela stanowi pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem na pionie, a wszystkie podejścia pod przybory, urządzenia i wszystkie odcinki poziome są własnością indywidualną właściciela.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

#8 Post autor: napad » 10-09-2018, 17:53

Ok dzięki ,mamy kolejny problem ,pomimo wycieku właściciel nie chce udostępnić mieszkania (prawdopodobne rozszczelnienie na trójniku łączącym odpływ z pionem) nie zgadza się na kucie i szukanie nieszczelności no bo "ja mam ładnie zrobione.Na razie woda wydostaje się tylko w piwnicy innego właściciela i zalewa jego posadzkę (mieszkanie wynajmowane i lokatorzy mają to gdzieś) woda leci z 1 piętra przez parter do piwnic na razie tym z parteru wilgoć nie wyszła.Co pozostało?Napisać pismo do mieszkańców klatki ,że podjęliśmy działania ,ale właściciel tego ,a tego lokalu nie wyraża zgody-zlinczujcie go?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5012
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Czy instalacja c.o jest częścią wspólną?

#9 Post autor: piotrusb » 10-09-2018, 22:02

Zgodnie z art. 13 ust. 2 uwl:
Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Jeśli właściciel uniemożliwia dostęp do lokalu w powyższych przypadkach można go tego przymusić na drodze sądowej na podstawie przepisów kpc.

Natomiast wspólnota po naprawie usterki ma obowiązek przywrócić stan poprzedni lokalu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”