roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego własciciela

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
iva
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 08-06-2017, 10:31

roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego własciciela

#1 Post autor: iva » 08-06-2017, 10:54

Jako nowy własciciel mieszkania otrzymałam pismo WM informujace, ze zostala zamontowana roleta zewnetrzna bez zgody WM i nalezy ja zdjąc. Ja kupilam mieszkanie z roletą. Czy WM moze mi to teraz nakazać, choć zgloszenia nie dopolnił poprzedni wałasciciel? Czy informacja o zgłoszeniu sporzadzona przeze mnie o stanie faktycznym wystarczy i kończy temat? Jak powinnam sie zachować, dodam, że mieszkanie jest przez wieksza część niezamieszkałe przeze mnie, bez nadzoru a roleta zewnetrzna w newralgicznym oknie je chroni. Bede wdzieczna za każda radę i mozliwie szybką.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4259
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego włascicie

#2 Post autor: bykira » 09-06-2017, 18:19

Wystąp do wspólnoty o zgodę na pozostawienie tej rolety i napisz uzasadnienie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4593
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego włascicie

#3 Post autor: piotrusb » 09-06-2017, 21:48

iva pisze: Czy WM moze mi to teraz nakazać, choć zgloszenia nie dopolnił poprzedni wałasciciel? Czy informacja o zgłoszeniu sporzadzona przeze mnie o stanie faktycznym wystarczy i kończy temat?
Jeżeli roleta nie jest założona na samym oknie (ramie), ale w otworze okiennym i ponad nim, na elewacji, to zajmuje część nieruchomości wspólnej i na taką instalację wymagana jest zgoda wspólnota. To nie jest czysta formalność. Wspólnota może takiej zgody udzielić, ale może też odmówić, choć taka odmowa powinna być umotywowana. Jeżeli rolety zostały zamontowane bez zgody wspólnoty, to ta może zażądać ich likwidacji.

Zrób tak jak radzi bykira. Jeżeli spotkasz się z odmową, to powinna ona mieć podstawę w uchwale wspólnoty, a taką uchwałę będziesz mogła zaskarżyć do sądu (art. 25 uwl), argumentując, że narusza ona Twoje interesy. W takim przypadku o losie rolety rozstrzygnie sąd.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marekrobert
.
.
Posty: 161
Rejestracja: 14-09-2013, 22:21

Odp.: roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego włascicie

#4 Post autor: marekrobert » 09-06-2017, 22:30

piotrusb pisze:Jeżeli roleta nie jest założona na samym oknie (ramie), ale w otworze okiennym i ponad nim, na elewacji, to zajmuje część nieruchomości wspólnej i na taką instalację wymagana jest zgoda wspólnota. To nie jest czysta formalność. Wspólnota może takiej zgody udzielić, ale może też odmówić, choć taka odmowa powinna być umotywowana. Jeżeli rolety zostały zamontowane bez zgody wspólnoty, to ta może zażądać ich likwidacji.
A czy zainstalowanie na tarasie lokalu mieszkalnego stojącej wiaty 2 m x 3 m (drewniane krawędziaki z dachem z przeźroczystego poliwęglanu) umocowanej do podłoża tarasu dyblami również wymagaa zgody WM ? Taras jest na VI piętrze budynku i wiata jest mało widoczna z poziomu chodnika, natomiast zmieniła widok z tarasu właścicielowi lokalu powyżej. Tarasy te względem siebie mają układ kaskadowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4593
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: roleta zew. nie zgłoszona przez poprzedniego włascicie

#5 Post autor: piotrusb » 09-06-2017, 22:45

To zależy od konstrukcji takiego tarasu i związanym z nią zakwalifikowaniem go bądź do nieruchmości wspólnej, bądź do własności lokalowej. Np. czy dostęp do tarasu jest tylko z jednego lokalu, czy taras jest jednocześnie stropem dla innego lokalu itp. Jeśli jednak przyjąć, że w danym stanie faktycznym taras przynależy do konkretnego lokalu, a postawiona na nim konstrukcja nie jest zamocowana do nieruchomości wspólnej np. elewacji, to w mojej opinii zgoda wspólnoty nie jest tu wymagana. Jeśli jednak konstrukcja jest zakotwiczona do płyty tarasu, która może być częścią NW, to taka zgoda będzie niezbędna.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”