Garaż wielostanowiskowy

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
MarcinZ
.
.
Posty: 16
Rejestracja: 29-04-2009, 15:37

Garaż wielostanowiskowy

#1 Post autor: MarcinZ » 18-05-2017, 14:07

Witam,
Pytanie odnośnie jak w tytule. Budynek odebrany od dewelopera z garażem wielostanowiskowym 42 miejsca, który (zapisy z aktu notarialnego) jest lokalem niemieszkalnym stanowiącym odrębna nieruchomość dla którego sad prowadzi KW, każdy z właścicieli nabywa 1/42 udziału.
1. Czy należy powołać odrębna Wspólnotę dla garażu z odrębnymi zaliczkami, zarządem itd.?
2. Czy garaż należy traktować jako lokal niemieszkalny i część (jak inne lokale mieszkalne w budynku) Wspólnoty Mieszkaniowej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4667
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Garaż wielostanowiskowy

#2 Post autor: piotrusb » 18-05-2017, 15:13

Ad. 1. Nie. Wspólnota powstaje z mocy prawa w budynku wielolokalowym, przy sprzedaży (zmianie właściciela) pierwszego lokalu. W garażu, który jest jednym lokalem, nie ma wspólnoty, ale współwłasność w częściach ułamkowych i w sprawach zarządu nieruchomością lokalową obowiązują nie zapisy ustawy o własności lokali, ale kodeksu cywilnego.

Garaż jako odrębny lokal musi być rozliczany odrębnie od wspólnoty, choć często zarząd garażem jego właściciele powierzają zarządcy wspólnoty. Współwłaściciele garażu ponoszą koszty zarządu lokalem garażowym (utrzymanie, remonty, itp.) proporcjonalnie do swojego udziału w nieruchomości garażowej oraz koszty nieruchomości wspólnej (całej wspólnoty) proporcjonalnie do iloczynu swojego udziału w garażu i przypadającego na garaż udziału w NW.

Ad. 2. Dokładnie tak.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MarcinZ
.
.
Posty: 16
Rejestracja: 29-04-2009, 15:37

Odp.: Garaż wielostanowiskowy

#3 Post autor: MarcinZ » 18-05-2017, 15:53

OK Dziękuje.
Teraz pytanie odnośnie rozliczeń. Przyjmijmy że ogólna powierzchnia budynku wraz z garażem wynosi 2000 m2 w tym powierzchnia garaży 1000 m2. Rozumiem że współwłaściciele garażu posiadają 50 % udziałów i od tego powinni płacić koszty nieruchomości wspólnej, tylko czy w tej samej wysokości co właściciele lokali?. Większa część właścicieli miejsc parkingowych nie jest właścicielami lokali mieszkalnych i nie będzie korzystać z nieruchomości wspólnej (chociażby sprzątanie klatek schodowych czy też ich oświetlenie - garaż posiada podlicznik). Czy można zróżnicować opłaty ponoszone z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej (właściciele lokali - właściciele miejsc parkingowych)?.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8226
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Garaż wielostanowiskowy

#4 Post autor: irenalo » 18-05-2017, 17:50

MarcinZ pisze:Rozumiem że współwłaściciele garażu posiadają 50 % udziałów i od tego powinni płacić koszty nieruchomości wspólnej
Zapomnij o metrach . Ile garaż posiada udziałów w NW jest zapisane w KW. I każdy ze współwłaścicieli garazu ma to wpisane w swoim akcie notarialnym.
MarcinZ pisze:nie będzie korzystać z nieruchomości wspólnej (chociażby sprzątanie klatek schodowych czy też ich oświetlenie - garaż posiada podlicznik).
Nie płaci się za to z czego się korzysta ale za utrzymanie tego, czego jest się właścicielem.
Właściciel mieszkania tez bedzie płacił za odśnieżanie i sprzątanie podjazdu do garażu, mimo że nie jest współwłaścicielem garażu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4667
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Garaż wielostanowiskowy

#5 Post autor: piotrusb » 18-05-2017, 21:46

Przeczytaj koniecznie ustawę o własności lokali.

Art. 3 ust. 3 zd. pierwsze:
Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
Ar. 3 ust. 3a:
Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.
Art. 12 ust. 2:
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
MarcinZ pisze:Większa część właścicieli miejsc parkingowych nie jest właścicielami lokali mieszkalnych i nie będzie korzystać z nieruchomości wspólnej (chociażby sprzątanie klatek schodowych czy też ich oświetlenie
To nie ma znaczenia. Z udziałem w lokalu garażowym związany jest udział w nieruchomości wspólnej (jest to t. zw. współwłasność przymusowa), a współwłaściciele ponoszą koszty utrzymania swojej współwłasności. Podobnie np. właściciele lokali na parterze nie korzystają z windy, co nie zmienia faktu, że muszą partycypować w kosztach jej utrzymania.
MarcinZ pisze: Czy można zróżnicować opłaty ponoszone z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej (właściciele lokali - właściciele miejsc parkingowych)?.
Można, ale nie w tym kierunku, w którym sobie to wyobrażasz. Art. 12 ust. 3 uwl:
Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
Garaż jest rodzajem lokalu użytkowego, więc wspólnota może podjąć uchwałę ustanawiającą wyższe niż dla lokali mieszkalnych składowe opłat z tytułu zarządu nieruchomością wspólną (ale taka decyzja i wysokość ewentualnej podwyżki muszą być uzasadnione). Natomiast ustawodawca nie przewidział tu obniżki opłat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3100
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Garaż wielostanowiskowy

#6 Post autor: elmaz » 20-05-2017, 10:39

MarcinZ pisze:Rozumiem że współwłaściciele garażu posiadają 50 % udziałów i od tego powinni płacić koszty nieruchomości wspólnej, tylko czy w tej samej wysokości co właściciele lokali?
Tak. Dlatego że opłaty wynikają z udziałów i (za wyjątkiem szczególnych przypadków, gdzie można czasami podwyższyć opłaty lokalom użytkowym) są równe.

Dodatkowo "garażowcy" musza opłacać także (osobno - zarządcy garażu, którym w szczególności może być zarządca wspólnoty, jeśli garażowcy tak z nim uzgodnią) koszty utrzymania samego garażu - sprzątanie, remonty itp. Te koszty ponoszą również właściciele mieszkań, tyle że wypłacają je z własnej kieszenie wprost usługodawcom (np. malarzowi za pomalowanie mieszkania).

Co do używania lub nieużywania - placi się od prawa własności, nie od używania. Inaczej doszłoby do paranoi: mieszkańcy parteru nie używają schodów na piętrze, przeciwnicy zieleni nie używają trawnika, nie posiadający dzieci nie używają placu zabaw itp. itd.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”