Nieterminowe coroczne zebranie WM

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
dap0
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 26-10-2016, 12:30

Nieterminowe coroczne zebranie WM

#1 Post autor: dap0 » 25-04-2017, 12:29

Zgodnie z przepisami coroczne zebranie właścicieli lokali WM powinno się odbyć do końca I kw. roku. W naszej WM nie odbyło się, a zarządca budynku WM tłumaczy, że nie są gotowe papiery księgowe i nie potrafi powiedzieć kiedy będzie zwołane to zebranie, podał kolejny z rzędu już termin około połowy maja. Czy przepisy nie określają kar (sankcji) za niewywiązywanie się z obowiązków zarządcy budynku WM jak i osób reprezentujących właścicieli lokali (mam na myśli przewodniczącego i jego zastępcę)?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4492
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Nieterminowe coroczne zebranie WM

#2 Post autor: piotrusb » 25-04-2017, 13:51

dap0 pisze:zarządcy budynku WM jak i osób reprezentujących właścicieli lokali (mam na myśli przewodniczącego i jego zastępcę)?
Czy macie zarząd (t. zw. właścicielski) i administratora zwanego kolokwialnie, choć nieściśle zarządcą, czy też powierzyliście zarząd zgodnie z art. 18 ustawy o własności lokali i macie tylko zarządcę (nie macie zarządu w sensie organu wspólnoty)?
Jeśli w grę wchodzi ta pierwsza opcja, to zebranie zwołuje zarząd i to on kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali (art. 21 ust. 1 uwl) i to on odpowiada przed właścicielami. Administrator jedynie wspomaga pracę zarządu i pełni funkcję doradczą - nie ma prawa do samodzielnego podejmowania decyzji. W jednej wspólnocie nie może występować zarząd (w sensie funkcjonalnym) i zarządca (w sensie art. 18 uwl).
dap0 pisze:Czy przepisy nie określają kar (sankcji)
Nie, nie ma takich przepisów. Uwl nie przewiduje sankcji za nie zwołanie zebrania w terminie. Zarządowi lub zarządcy, który nie wypełnia swoich obowiązków, można nie udzielić absolutorium, ale to nie ma faktycznie żadnych skutków. Takiego zarządcę (lub zarząd) można jedynie odwołać. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 1a uwl:
W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.
dap0 pisze:a zarządca budynku WM tłumaczy, że nie są gotowe papiery księgowe i nie potrafi powiedzieć kiedy będzie zwołane to zebranie,
A co potrafi powiedzieć? Dlaczego dokumenty (i które konkretnie) nie są gotowe?
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

slawex26
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 16-07-2013, 21:14

Re: Nieterminowe coroczne zebranie WM

#3 Post autor: slawex26 » 25-08-2017, 11:34

Czy można np w drodze Uchwały sprawić, żeby zebranie sprawozdawcze odbywało się w trzecim kwartale (okres wakacyjny), ponieważ mieszkańcom to odpowiada i Zarządowi, czy wystarczy ze taka informacja bedzie zaprotokolowana i zatwierdzona na najblizszym zebraniu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4492
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Nieterminowe coroczne zebranie WM

#4 Post autor: piotrusb » 25-08-2017, 13:08

Nie, nie można. Zapis uwl jest jednoznaczny.
Art. 30.
1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.

1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.
W związku z tym wspólnota nie może podjąć uchwały, że zebranie odbędzie się w III kwartale, bo taka uchwała będzie sprzeczna z ustawą. Taką regulację mogłaby wprowadzić jedynie umowa wszystkich właścicieli zawarta w trybie art. 18 uwl.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”