Zalanie mieszkania z części wspólnej Odszkodowanie wspólnoty

Czyli wszystko o ubezpieczeniach.
Wiadomość
Autor
DaReign
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 13-05-2016, 14:29

Zalanie mieszkania z części wspólnej Odszkodowanie wspólnoty

#1 Post autor: DaReign » 13-05-2016, 14:35

Witam
Czy jeżeli dostałem odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela w którym mam ubezpieczone mieszkanie to czy mogę domagać się także pokrycia strat przez sprawcę w tym wypadku administratora/wspólnotę - zalanie było z części wspólnej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zalanie mieszkania z części wspólnej Odszkodowanie wsp

#2 Post autor: piotrusb » 13-05-2016, 15:55

Nie. To Twój ubezpieczyciel będzie z pewnością dochodził zwrotu wypłaconego Ci odszkodowania od ubezpieczyciela wspólnoty (lub samej wspólnoty, jeśli nie była ubezpieczona).

Zgodnie z interpretacją Biura Rzecznika Finansowego (http://www.rf.gov.pl):
Zasadą jest, że w przypadku ubezpieczeń majątkowych możemy wyłącznie otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionej szkody (stracie, którą doznaliśmy w następstwie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową). (...)

Zgodnie z przepisami o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego nie może być wyższa od poniesionej szkody (art. 824(1) § 1 k.c.). (...)

Zdarza się, że uszkodzone mienie jest objęte umową ubezpieczenia mienia, a niezależnie od tego sprawca szkody (osoba zobowiązana do naprawienia szkody w świetle przepisów prawa) posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Takie sytuacje występują coraz częściej w szkodach mieszkaniowych. Poszkodowany nie może wówczas dochodzić odszkodowania z obu ubezpieczeń, ale ma prawo wybrać, do którego z ubezpieczycieli zgłosi roszczenie o naprawienie szkody. Żaden z ubezpieczycieli nie może wówczas odmówić wypłaty świadczenia z tego powodu, że poszkodowany ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń u innego ubezpieczyciela.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

DaReign
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 13-05-2016, 14:29

Odp.: Zalanie mieszkania z części wspólnej Odszkodowanie wsp

#3 Post autor: DaReign » 13-05-2016, 17:58

Ok dzięki za info ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bennieFeaws
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 20-04-2019, 22:16
Lokalizacja: Denmark
Kontakt:

Zalanie mieszkania z czesci wspolnej Odszkodowanie wspolnoty

#4 Post autor: bennieFeaws » 22-04-2019, 21:55

Odswiezam ten temat, bo mam podobny problem.
Czy komus z Was udalo sie samodzielnie odzyskac swoje odszkodowanie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marekrobert
.
.
Posty: 208
Rejestracja: 14-09-2013, 22:21

Re: Zalanie mieszkania z części wspólnej Odszkodowanie wspólnoty

#5 Post autor: marekrobert » 27-04-2019, 20:22

Podzielę się z Wami moim przypadkiem, który będzie niebawem rozpatrywany przez Sąd. Odprowadzenie wody z tarasów odbywa się za pomocą tzw., wpustów. Parę miesięcy temu nastąpił niewielki przeciek wody do lokalu poniżej. Po zgłoszeniu Wspólnota bezzwłocznie dokonała naprawy rozszczelnienia wpustu. Właściciel zwrócił się do swojego ubezpieczyciela i otrzymał odszkodowanie. W ramach regresu w/w Ubezpieczyciel zwrócił się do naszego ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. Nasz Ubezpieczyciel odmówił argumentując, że przyczyna zdarzenie nie była po stronie Wspólnoty. Stwierdził, że było to zdarzenie nagłe, nieprzewidziane i losowe, nie spowodowane brakiem działania Wspólnoty lub jej zaniedbania czy zaniechania. Wspólnota dba od początku istnienia o terminowe wykonywanie wszystkich przewidzianych prawem przeglądów i każdego roku ubezpiecza się (OC) na pełną wartość początkową nieruchomości. W związku z odmową wypłaty regresu przez Ubezpieczyciela Wspólnoty, Ubezpieczyciel Właściciela zalanego mieszkania wystawił fakturę Wspólnocie z 7-mio dniowym terminem płatności. Zarząd odmówił zapłacenia kierując ich do swojego Ubezpieczyciela, u którego wykupioną mieliśmy Polisę. Ubezpieczyciel ponownie odmówił zapłaty. Ponieważ budynek jest po okresie gwarancji i rękojmi, co ograniczyło skierowanie regresu przez Ubezpieczyciela Właściciela do Dewelopera, nasz Ubezpieczyciel odmówił, więc całe odium skierował na Wspólnotę i wytoczył nam sprawę. My z kolei jako strona pozwana dokonaliśmy dopozwania naszego ubezpieczyciela, u którego w okresie zdarzenia mieliśmy ochronę w ramach zawartej polisy. Niebawem pierwsza rozprawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ubezpieczenia”