Zaświadczenie do banku.

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
asiak
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 02-12-2009, 22:24
Lokalizacja: tomaszów lubelski

Zaświadczenie do banku.

#1 Post autor: asiak » 06-02-2015, 21:22

Przepraszam będzie długo ale mimo to prosze o pomoc. :dribble:

witam jeden z członków WM chce zlikwidować książeczkę mieszkaniową i zwrócił się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pokonanie przez właściciela książeczki mieszkaniowej wpłaty na fundusz remontowy kwoty należnej za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o likwidację książeczki pod warunkiem przeprowadzenia w okresie ostatnich 24 miesięcy przez WM remontu części wspólnych budynku przy udziale właściciela książeczki w kosztach przeprowadzonych remontów nieruchomości części wspólnej , co najmniej na poziomie dokonanej wpłaty.
w wytycznych banku dotyczących wypłaty tej kwoty doczytywałam się zapisu "że kwota wydatków WM poniesionych w okresie 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o likwidację książeczki na remont części wspólnych budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny, z tytułu posiadania którego powstał obowiązek świadczeń na fundusz remontowy -w części odpowiadającej udziałowi właściciela książeczki w kosztach remontów nieruchomości wspolnej, ustalonego uchwała WM jest co najmniej równa tej wpłacie".
roczne wpłaty członka na fundusz remontowy są na poziomie 1200zł. W latach 2013-2014 remont części wspólnej wyniósł 3074PLN. Przy czym w roku 2011 przeprowadziliśmy termomodernizację budynku na kwotę 502tyś zł (z czego 92 tyś wkład własny, 59 tyś premia termomodernizacyjna i 351 tyś kredyt bankowy zaciągnięty na ten cel na 10 lat).
Miesięczne wpłaty na fundusz remontowy 4730 zł z czego na spłatę kredytu idzie 3600zł. Czyli pieniądze są wydawane na bieżąco.
Dzwoniłam do banku z prośbą o wyjaśnienie czy na zaświadczeniu mogę ująć spłatę kredytu jako wydatek remontowy w roku 2013 i 2014, mimo ze remont przeprowadzony był faktycznie w roku 2011 ale niestety jedna Pani poinformował mnie że tak druga upierała sie że ma być remont i koniec. Szkoda mi właściciela książeczki, bo jeśli wpisze w zaświadczeniu tylko faktycznie przeprowadzony remont to nic nie dostanie . z drugiej strony boję się że jesli wpisze raty kredytu to bank może zaradzać dokumentów potwierdzających przeprowadzony remont.
Książeczka mieszkaniowa i kredyt bankowy są w tym samym baku.
Proszę o pomoc.
asiak

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zaświadczenie do banku.

#2 Post autor: piotrusb » 08-02-2015, 14:32

Odpowiedź z dnia 5 marca 2012 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - z upoważnienia ministra - na interpelację poselską nr 1698 w sprawie książeczki mieszkaniowej z prawem do premii gwarancyjnej (http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=123F8FD4):
Odnosząc się do pierwszej propozycji zawartej w interpelacji pani poseł, dotyczącej rozszerzenia zakresu prac remontowych uprawniających do premii gwarancyjnej o termoizolację budynków, pragnę poinformować, że prawo do ubiegania się o premię w związku z termomodernizacją budynku mają już więc zapewnioną właściciele książeczek posiadający stosowny tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Warunkiem ubiegania się o premię, na podstawie stosownego harmonogramu, będzie w tym przypadku poniesienie przez właściciela książeczki, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 (ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115, z późn. zm.) - piotrusb), stosownych wydatków związanych z powiązaną z takim remontem wpłatą na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej.
Sądząc z powyższego należałoby przyjąć, że spłata z FR kredytu zaciągniętego na termomodernizację powinna uprawniać do wypłaty premii z książeczki mieszkaniowej.
asiak pisze:jedna Pani poinformował mnie że tak druga upierała sie że ma być remont i koniec
Z mojego doświadczenia wynika, że różne osoby w różnych oddziałach PKO BP udzielają często odmiennych i bałamutnych informacji. Dlatego radziłbym Wam zasięgnąć informacji telefonicznej w I Oddziale PKO BP Warszawa, ul. Sienkiewicza 12/14, tel. 22 525 45 05, 525 49 76, 525 49 06. To jest oddział, który zajmuje się naliczaniem premii od książeczek mieszkaniowych i osoby tam pracujące mają najwięcej wiedzy i doświadczenia w tych kwestiach.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

asiak
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 02-12-2009, 22:24
Lokalizacja: tomaszów lubelski

Odp.: Zaświadczenie do banku.

#3 Post autor: asiak » 08-02-2015, 19:54

Dziękuje za odpowiedź. Jutro rano zadzwonię do tego oddziału.
asiak

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

matizol
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 19-03-2019, 19:02
Lokalizacja: Leszno

Re: Zaświadczenie do banku.

#4 Post autor: matizol » 21-03-2019, 20:56

mnie tez sie tak wydaje !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Usługi bankowe”