Miejsca parkingowe a współwłasność

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
kaks
.
.
Posty: 75
Rejestracja: 26-04-2008, 23:32

Miejsca parkingowe a współwłasność

#1 Post autor: kaks » 13-03-2009, 23:00

Witam!
Na terenie mojej wspólnoty zostało wybudowanych 5 nowych miejsc parkingowych (z naszych funduszy). W momencie tworzenia wspólnoty było już 8 miejsc parkingowych. Wspólnota liczy 30 lokali mieszkalnych. Zarząd chce miejsca te przydzielić do wyłącznego korzystania chętnym lokatorom za opłatę 50 zł z wpłatą na rachunek remontowy. Dodam, że ma poparcie większości lokatorów.
Chcę tę ustawę zaskarżyć. Na jakie przepisy się powołać? Jak to się ma do prawa współwłasności? Jakich argumentów użyć, aby sąd mógł zakwestionować powyższą ustawę.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Miejsca parkingowe a współwłasność

#2 Post autor: Haneczka » 13-03-2009, 23:38

kaks pisze:Zarząd chce miejsca te przydzielić do wyłącznego korzystania chętnym lokatorom za opłatę 50 zł z wpłatą na rachunek remontowy.
Zarząd tego nie może zrobić sam, musi być uchwała właścicieli wyrażająca zgodę na wydzierżawianie owych miejsc za opłatą.
kaks pisze:Chcę tę ustawę zaskarżyć.
Masz na myśli uchwałę wspólnoty?
kaks pisze:Na terenie mojej wspólnoty zostało wybudowanych 5 nowych miejsc parkingowych (z naszych funduszy).
Czy tutaj była podjęta uchwała o zmianie przeznaczenia części nieruchomości wspólnej?
kaks pisze:W momencie tworzenia wspólnoty było już 8 miejsc parkingowych.
I każdy z właścicieli miał prawo do korzystania z tego parkingu, ale... jak sobie dotąd radziliście z parkowaniem samochodów, skoro wspólnota liczy 30 lokali?
Myślę, że jeśli wszyscy właściciele nie mogą korzystać z parkingu - to albo należy zostawić możliwość parkowania dla wszystkich na zasadzie: "kto pierwszy - ten lepszy", albo ustalić zasady korzystania z niego, w tym wypadku za miesięczną opłatą.
Innego rozwiązania nie widzę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kaks
.
.
Posty: 75
Rejestracja: 26-04-2008, 23:32

Odp.: Miejsca parkingowe a współwłasność

#3 Post autor: kaks » 13-03-2009, 23:45

Tak, zarząd chce to zrobić na mocy uchwały. Jak ją zaskarżyć ??
Budowa nowych miejsc parkingowych była wykonana na podstawie uchwały - planu gospodarczego na rok 2008. Nie było żadnej uchwały o zmianie przeznaczenia części nieruchomości wspólnej.
Ostatnio zmieniony 13-03-2009, 23:48 przez kaks, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Miejsca parkingowe a współwłasność

#4 Post autor: Haneczka » 14-03-2009, 00:10

kaks pisze:Budowa nowych miejsc parkingowych była wykonana na podstawie uchwały - planu gospodarczego na rok 2008.
To znaczy, że wspólnota wyraziła zgodę na zmianę przeznaczenia części nieruchomości wspólnej. Zadecydowała większość i nie masz na to wpływu.
Miejsca parkingowe już są.

Zaskarżyć zawsze możesz. Czy wygrasz? Tak jak już pisałam, to wielka niewiadoma.
Możesz spróbować walczyć o to, że wydano środki z funduszu remontowego - niezgodnie z jego przeznaczeniem, udowadniając, że przecieka Wam dach, a wilgoć i grzyb żre budynek od podstaw.
Ostatnio zmieniony 14-03-2009, 00:13 przez Haneczka, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kaks
.
.
Posty: 75
Rejestracja: 26-04-2008, 23:32

Odp.: Miejsca parkingowe a współwłasność

#5 Post autor: kaks » 14-03-2009, 00:24

A czy opłaty za miejsca parkingowe mogą być wpłacane na konto remontowe ??? Ustawa Art. 12 określa że na utrzymanie - może to być kruczek do zawetowania ???

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kaks
.
.
Posty: 75
Rejestracja: 26-04-2008, 23:32

Odp.: Miejsca parkingowe a współwłasność

#6 Post autor: kaks » 14-03-2009, 10:54

A czy może tu mieć zastosowanie Kodeks Cywilny i Artykuł?

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”