zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
Aniś
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 20-03-2023, 19:56

zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#1 Post autor: Aniś » 20-03-2023, 19:59

Cześć, Mam problem z moim zarządem we wspólnocie. Od dwóch lat proszę o postawienie dwóch koszy na śmieci na naszym terenie i słyszę odmowę. Ostatnio usłyszałam, że po postawieniu tych dwóch koszy koszt usługi oczyszczania terenu wzrośnie o 1000 zł. Zapoznałam się z umową, obecny koszt to ok 8.500 zł miesięcznie, więc absurdem wydaje się być podwyżka o 1000 zł z powodu postawienia dwóch koszy. Rozmawiałam z właścicielem firmy, która świadczy usługę oczyszczania nieruchomości ale wiadomo - nie jestem uprawniona do negocjowania ceny. Co ciekawe zarząd w tej sprawie nie rozmawiał z firmą, więc ta kwota 1000 zł została wzięta z sufitu. Chcę przygotować projekt uchwały na zebranie wspólnoty, zobowiązującej zarząd do postawienia tych koszy. Uważam, że warto byłoby wskazać z jakimi kosztami wiązać się będzie podjęcie pozytywnej decyzji, dlatego chciałabym w jakiś sposób przymusić zarząd do podjęcia negocjacji w sprawie ceny.
Macie jakiś pomysł jak to zrobić, na co się powołać aby wymusić działanie zarządu w kierunku ustalenia przynajmniej przybliżonej ceny?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#2 Post autor: irenalo » 20-03-2023, 20:32

Jakich koszy na śmieci? Takich do wrzucania petów, ogryzków papierków po lodach czy takich, gdzie właściciele wrzucają swoje segregowane odpady domowe?
Jeśli pierwszy wariant, to kto te kosze będzie opróżniał? Jeśli firma sprzątająca, to faktycznie powinna określić za ile.
Poza tym we wspólnocie rządzi większość. Czy większość chce tych koszy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Aniś
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 20-03-2023, 19:56

Re: zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#3 Post autor: Aniś » 20-03-2023, 21:37

Mówię o tych pierwszych - na pety, ogryzki itp. Obecnie mamy 5 koszy ( ale teren jest duży a kosze są przy samych blokach ). Jest parę osób, z którymi rozmawiałam, które chciałyby koszy również na innych częściach terenu. Nie jestem jedyną z tym pomysłem. Obecnie jest firma sprzątająca, która min, opróżnia istniejące kosze.
Wiem, że większość rządzi, tak jak powiedziałam nie jestem jedyną z tym pomysłem ale raczej tą, która chce się tym zająć. Grzecznie prosiłam przez dwa lata, a teraz chcę osiągnąć cel. Chcę to załatwić tak, jak trzeba czyli uchwałą jeśli zarząd odmawia. Do uchwały, jak wspomniałam, chciałabym napisać uzasadnienie z wskazaniem jaki będzie koszt zw. z postawieniem i opróżnianiem tych dwóch dodatkowych koszy. Dlatego zastanawiam się w jaki sposób mogę "zmusić" zarząd do ustalenia z usługodawcą i podania mi ceny zw. ze zmianą usługi sprzątania z 5 na 7 koszy tak abym mogła przekazać tę informację w uzasadnieniu projektu uchwały.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#4 Post autor: irenalo » 20-03-2023, 23:32

To zapytać firmę sprzątająca jaki będzie koszt opróżniania dodatkowych koszy. I na tym bazować. Nie sądzę, żeby to były duże pieniądze. Samo sprzątanie terenu i klatek będzie rosło ze względu na inflację. Ale dwa dodatkowe kosze do opróżnienia jakoś drastycznie nie podniosą cen.
No i koszt koszy. Czy wystarczy kupić i postawić czy trzeba jeszcze jakoś montować, jakiś słupek wkopać itp.
I zaczać zbierać podpisy pod uchwałą.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Aniś
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 20-03-2023, 19:56

Re: zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#5 Post autor: Aniś » 21-03-2023, 17:30

Napisałam za pierwszym razem, że rozmawiałam z właścicielem firmy. Usłyszałam, że to podlega negocjacji i w tym zakresie musi rozmawiać z zarządem.
Jak pytałam - zastanawiam się, czy mogę jakoś przymusić zarząd do ustalenia ceny? Czy jako członek wspólnoty mam jakieś uprawnienie do tego?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: zobowiązanie zarządu do ustalenia ceny usługi

#6 Post autor: piotrusb » 21-03-2023, 22:26

Nie, sama do niczego nie możesz przymusić zarządu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”