hala garazowa - podzial kosztow

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: hala garazowa - podzial kosztow

#19 Post autor: muminnot » 15-11-2022, 02:10

To nie problem jak sobie postawi gosc a nawet kilku, przez kilka dni, na miejscach ogolnodostpenych w hali. Problem sie pojawi zaraz, bo niektore miejsca ze schowka na miotly sa obecnie sprzedawane na wolnym rynku jako udzial w lokalu uzytkowym. Kwestia czasu, kiedy jakis cwaniak wpadnie na to ze moze swoje miejsce wynajac, a sam parkowac na wspolnym. Dzieki za porade.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: hala garazowa - podzial kosztow

#20 Post autor: elmaz » 15-11-2022, 02:13

Dlatego trzeba to sądownie raz a porządnie załatwić. Tu niestety nie ma skutecznej drogi na skróty.
Możesz oczywiście zrobić jakkolwiek i liczyć na to, że wszyscy się z tym pogodzą, ale w przypadku uchwały naruszającej prawo, jeśli ktoś ją zaskarży, to ona i tak padnie w sądzie i wrócicie do punktu wyjścia tylko tracąc czas. Takie jest moje zdanie.

ja nie jestem warchołem, ale na pewno bym zaskarżył uchwałę, w wyniku której miałbym za ogólnodostępne miejsce płacić ekstra - w sumie bez (wg mnie) żadnych podstaw prawnych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: hala garazowa - podzial kosztow

#21 Post autor: muminnot » 15-11-2022, 10:14

jak sie nie wymysli nic innego to pozostanie tak jak jest - wydzielenie czesci wspolnej "24 miejsca" z czesci wspolnej "hala garazowa" . W wyroku Sygn. akt III CSK 325/09 SN nie zakwestionowal uchwaly "właściciele poszczególnych lokali, którzy mają prawo do wyłącznego korzystania z miejsc
postojowych, zobowiązani są do uiszczania comiesięcznej opłaty 25 złotych za
każde używane miejsce postojowe, przy czym są zwolnieni z tej opłaty, jeżeli ich
udział we współwłasności nieruchomości wspólnej jest niemniejszy niż 0,48%." To bylyby opcja , zeby rozliczyc koszty wg udzialow i dodatkowa oplata przy wiekszej ilosci miejsc. Opcja z nowym podzialem jest wg mnie sluszna , ale na ten moment musze sie skupic na wykonalnym.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: hala garazowa - podzial kosztow

#22 Post autor: irenalo » 15-11-2022, 14:39

III CZP 9/06
https://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad ... zenie.html

https://www.rp.pl/prawo-w-firmie/art131 ... orzystanie

Mam inną opinię niż Elmaz. Korzystający z garażu na wyłączność powinni nie tylko zwracać koszty utrzymania ale też rekompensować pozostałym korzystanie ponad udział.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

muminnot
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 02-01-2022, 23:40

Re: hala garazowa - podzial kosztow

#23 Post autor: muminnot » 15-11-2022, 17:05

Powinni rekompensowac pozostalym ponad udzial, ale w zderzeniu z rzeczywistoscia nie przejdzie, poniewaz stanowia wiekszosc glosow. Maja poczucie ze miejsca ogolnodostepne im sie rowniez naleza na wylacznosc, tylko dla ich gosci. Jedyne, co by ewentualnie przeszlo to dodatkowa oplata dla lokalu ktory ma 20 miejsc i maly metraz, zgodnie z wyrokiem CSK 325/09 , ewentualnie oplata dodatkowa jesli ktos ma wiecej niz jedno miejsce, ale to rowniez ksiegowej nie pasuje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”