mała czy duża

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
jerk01
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 29-05-2009, 12:02
Kontakt:

mała czy duża

#1 Post autor: jerk01 » 27-02-2020, 21:01

Witam forumowiczów, mam dylemat: w związku ze zmianami w UoWL, mam parę pytań, na które szukam podpowiedzi.
Od 1 stycznia 2020 r. „małą” wspólnotę mieszkaniową będą tworzyły nie więcej niż 3 lokale. Wspólnoty mieszkaniowe, w których liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy będą zarządzane zgodnie z ustawą o własności lokali a nie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Głównie chodzi mi o tą część " i lokali niewyodrębnionych" , bo posiadam parter domu powstały z podziału domu na dwa samodzielne lokale z osobnymi KW, czyli cały parter jest mój ( 61,6 % udziału w całości)- i to jest jeden z dwóch lokali wcześniej wydzielonych posiadający osobną KW. Ja w tym lokalu wydzieliłem dwa osobne samodzielne lokale ( tj. 2 x pokój z kuchnią i łazienką) oraz całkiem osobny sam pokój ( zostawiłem dla siebie) z wejściem do każdego z tych lokali ze wspólnego przedsionka. I teraz moje pytanie - czy w/g prawa- to są trzy samodzielne lokale niewyodrębnione? Jeśli tak, to dokładając do tych trzech jeszcze jeden. wyodrębniony z osobną KW i osobnym wejściem, którego nie jestem właścicielem, ale znajdującym się w tym budynku ( całe piętro) , tworzymy w/g powyższego dużą wspólnotę ze wszystkimi tego konsekwencjami?
Znalazłem taką interpretację:
Liczbę lokali, od której uzależniony jest sposób zarządu nieruchomością wspólną tworzą wszystkie samodzielne lokale w rozumieniu art. 2 u.w.l., znajdujące się w budynku. Z przepisu art. 2 ust. 1 u.w.l. wynika, że samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. W uchwale z dnia 9 grudnia1999r., III CZP 32/99 (OSNC 2000, Nr 2, poz. 104) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że do lokali "należących do dotychczasowego właściciela" w rozumieniu art. 19 u.w.l. zalicza się wszystkie lokale mogące, w myśl art. 2 ust. 1tej ustawy, stanowić odrębne nieruchomości w przyszłości, bez względu na to, na jakiej podstawie prawnej oddane zostały we władanie innym osobom. Metoda sumowania lokali w nieruchomości wspólnej nie obejmuje kryterium własnościowego.
To jaka jest właściwie nasza wspólnota?
Jerk01

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: mała czy duża

#2 Post autor: irenalo » 28-02-2020, 06:23

Na początku były dwa samodzielne lokale, każdy z osobną KW? Jeśli tak i po podziale fizycznym parteru nie wystąpiłeś o zaświadczenie o samodzielności dla nowych lokali, nie przeliczyłeś na nowo udziałów i nie założyłeś KW na nowe lokale, to nadal masz małą wspólnotę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: mała czy duża

#3 Post autor: irenalo » 28-02-2020, 07:10

Ja w tym lokalu wydzieliłem dwa osobne samodzielne lokale ( tj. 2 x pokój z kuchnią i łazienką) oraz całkiem osobny sam pokój ( zostawiłem dla siebie) z wejściem do każdego z tych lokali ze wspólnego przedsionka
Pytanie czy uzyskałbyś zaświadczenie o samodzielności dla trzech lokali. Sądzę, że nie. Dla dwóch pewnie tak. Ten osobny pokój musiałby być przypisany do któregoś z lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: mała czy duża

#4 Post autor: piotrusb » 28-02-2020, 10:48

irenalo pisze:
28-02-2020, 07:10
Pytanie czy uzyskałbyś zaświadczenie o samodzielności dla trzech lokali. Sądzę, że nie.
Też tak uważam. Zgodnie z § 3 pkt 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przez pojęcie mieszkania należy rozumieć zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście (a więc nie przez inny lokal), wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Jeden pokój raczej nie spełni takich przesłanek.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jerk01
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 29-05-2009, 12:02
Kontakt:

Re: mała czy duża

#5 Post autor: jerk01 » 28-02-2020, 21:28

To że, zostawiony pojedynczy pokój nie tworzy samodzielnego lokalu mieszkalnego- to się z kolegami zgadzam, ale cyt. co wcześniej znalazłem i napisałem: " a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości" - może być to np. magazyn ( ma osobne wejście z przedsionka) całkiem niezależny od dwóch wydzielonych, ale jeszcze nie zgłoszonych samodzielnych lokali mieszkalnych. Zbieram i kompletuję dokumentację co do złożenia wniosku do uznania samodzielności tych już wydzielonych fizycznie lokali mieszkalnych. Dodam jeszcze, że te dwa wydzielone osobne lokale w tej chwili tak funkcjonują, mam je wynajęte dla dwóch rodzin, a zostawiony pokój służy tylko mnie. I pytanie dalej aktualne- czy w/g obecnego prawa, to są już trzy samodzielne lokale ?
Jerk01

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: mała czy duża

#6 Post autor: piotrusb » 28-02-2020, 23:04

Nie da się tego zdalnie sprawdzić, bo kluczowe jest czy starostwo wydałoby zaświadczenie o samodzielności każdego z tych lokali. Takie zaświadczenie jest konieczne przy wyodrębnieniu, ale przyjmuje się, że samodzielnym lokalem niewyodrębnionych jest taki lokal, dla którego możliwe byłoby wydanie takiego zaświadczenia.

Jeżeli zostawiłeś sobie ten jeden pokój, to jak korzystasz z łazienki?
Należy pamiętać, że do spełnienia przesłanki samodzielności niezbędne jest,
aby korzystanie z danego lokalu, zgodnie z jego przeznaczeniem, nie wymagało korzystania z innego samodzielnego lokalu. W związku z tym powinien on zawierać urządzenia niezbędne do zaspakajania funkcji mieszkalnych. Niektóre z nich mogą znajdować się poza lokalem lub nawet poza budynkiem. Istotne jest jednak, aby urządzenia te nie były położone w innym samodzielnym lokalu stanowiącym lub mogącym stanowić odrębną nieruchomość. Mogą one natomiast służyć wszystkim właścicielom lokali jako pomieszczenia stanowiące przedmiot ich współwłasności.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”