Małe wspólnoty a zmiana ustawy

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
sargath
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-08-2019, 10:51

Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#1 Post autor: sargath » 27-08-2019, 10:53

Witam wszystkich :)

Nawiązując do zmian, które mają wejść w życie od 01.01.2020 (https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosc ... PLa3bW4MJY). Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość, aby w jakiś sposób zmusić sąsiadów do rejestracji wspólnoty i powierzenia zarządu zewnętrznemu zarządcy?

Pytam, ponieważ mój blok w którym mieszkam został wybudowany w 2015. Jest w nim 6 oddzielnych lokali i w związku powyższym staniemy się dużą wspólnotą. Niestety, wcześniej jeden lokator, posiadający dwa mieszkania w tym bloku, nie chciał powierzyć zarządu osobie zewnętrznej oraz w zasadzie "storpedował" pomysł rejestracji wspólnoty tj założenia REGONu. Widział w tym koszty, których nie chce ponosić. Sprawa ucichła, a ja nie chciałem wnosić o zarządce przymusowego ponieważ wiadomo jak to potem wygląda. Teraz, gdy pojawiła się powyższa zmiana, jest szansa by przegłosować tego lokatora i niejako zmusić do "formalizacji" wspólnoty, składania pieniędzy i sprawowania właściwego zarządu. Zastanawiam się, ponieważ ustawodawca nie podał terminów do kiedy należy powołać zarząd i obawiam się, że trochę moi pozostali sąsiedzi nie będą ponownie się tym przejmować skoro, nie ma terminów. Pozostanie mi wnoszenie o zarządce przymusowego, ale chciałbym tego uniknąć. Jest jakiś sposób by niejako zmusić ludzi do zebrania się i powołania zarządu, a następnie ustanowić zarząd zewnętrzny?

Z góry dziękuje za pomoc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#2 Post autor: irenalo » 27-08-2019, 14:17

Od 1 stycznia zobowiązani jesteście wybrać zarząd. Wystarczy uchwała większości liczona wg udziałów. Ile udziałów ma ten właściciel (nie lokator!) , który dotychczas się sprzeciwiał?
Wspólnoty się nie rejestruje, bo wspólnota powstała z mocy prawa w momencie sprzedaży pierwszego lokalu.
Wy tylko nie dopełniliście obowiązków wynikających z obowiązującego prawa a mianowicie nie wystąpiliście o REGON I NIP. I pewnie też nie robicie okresowych przeglądów budowlanych prawem nakazanych. Nie składacie deklaracji CIT , choć macie taki obowiązek.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sargath
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-08-2019, 10:51

Re: Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#3 Post autor: sargath » 27-08-2019, 14:46

@irenalo, dzięki za zainteresowanie tematem.

Nie wiem ile jest wpisanych udziałów u niego w akcie notarialnym, ale każde mieszkanie ma ok 62m2 +/- udział w części wspólnej w miarę po równo.
Zgadza się, nie robimy nic co jest w obowiązkach wspólnoty. Wiem również, że wspólnoty się nie rejestruje, miałem na myśli formalności związane z nadaniem REGONu i NIPu i sprawowaniem zarządu.

Dostrzegam tutaj taki problem, że mamy takie obowiązki jak w/w przez Ciebie, ale ludzie się do tego nie garną. Podejrzewam, że jeśli byłby obowiązek nakazany jakimś ustalonym terminem w ustawie, przykładowo termin powołania zarządu i nadania regonu, i nip-u było by łatwiej zmusić ludzi do działania. W ustawie nie ma terminu jak szybko należy powołać zarząd, nie dostrzegłem żadnego konkretnego terminu.

Dodatkowo, nikt z nas nie ma w akcie notarialnym wpisu jaka forma zarządu będzie sprawowana (prawdopodobnie z powodu, że lokali było zawsze 6 i na czas wyodrębnienia pierwszego lokalu byliśmy tzw małą wspólnotą).
Stąd moje pytanie, czy poza wniesieniem do sądu o zarządce przymusowego mogę jakoś zmotywować ludzi? Nie ma, również jasno opisanych konsekwencji w przypadku braku podjęcia takich działań, a taki "straszak" działa najlepiej na ludzi. Być może o czymś nie wiem, a przydało by się by jakoś to unaocznić ludziom z mojego bloku.

Czy w przypadku braku większości i próbie powołania zarządu, dalej będziemy zblokowani?

Jako wspólnota nie dostaniemy na pewno żadnej informacji z urzędu nt. zmian w przepisach dot ustawy o własności lokali co było by wygodniejsze zważywszy na wagę takiego dokumentu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#4 Post autor: irenalo » 27-08-2019, 15:21

Masz e- księgi wieczyste, które możesz przejrzeć.

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

W swoim akcie notarialnym masz nr księgi gruntowej. Po numerze wejdziesz do KW gruntowej. Tam w dziale II masz numery ksiąg wszystkich wyodrębnionych lokali. Możesz obejrzeć KW każdego lokalu i spisać udziały.
Podejrzewam, że jeśli byłby obowiązek nakazany jakimś ustalonym terminem w ustawie, przykładowo termin powołania zarządu i nadania regonu, i nip-u było by łatwiej zmusić ludzi do działania.
Termin jest - niezwłoczny. Można zawiadomić skarbówkę a wtedy ona wezwie właścicieli do niezwłocznego załatwienia formalności. I albo przy okazji ukarze albo nie.
Nie słyszałam o karze, gdy właściciele sami po latach załatwili formalności.


Jeśli po 1 stycznia nie wybierzecie zarządu, zostaniecie bez reprezentacji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sargath
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-08-2019, 10:51

Re: Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#5 Post autor: sargath » 27-08-2019, 15:42

Dzięki za podpowiedź z tą skarbówką.

Tak, wyglądają udziały poszczególnych mieszkań

- 6270/37570
- 6260/37570
- 6270/37570
- 6250/37570
- 6270/37570
- 6250/37570

Pogrubione należą do właściciela, który nie chciał niczego formalizować.
Przy ostatnich próbach większość raczej chciała formalizowania wszystkiego w związku z naszymi obowiązkami, mam nadzieje, że nic się nie zmieniło w tej w kwestii i dalej będziemy mieli większość.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Małe wspólnoty a zmiana ustawy

#6 Post autor: irenalo » 27-08-2019, 15:49

Czy w przypadku braku większości i próbie powołania zarządu, dalej będziemy zblokowani?
Nadal sytuacja będzie patowa i pozostanie wystąpienie do sądu
Ustawa o własności lokali:
Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.

Opłata sądowa - 100 zł.

I czasami to jest najlepsze wyjście, by nauczyć właścicieli lokali odpowiedzialności.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”