Uchwała- zgoda na handel itd.

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#7 Post autor: irenalo » 12-04-2019, 14:29

To tak nie działa. Nie kombinuj.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#8 Post autor: piotrusb » 12-04-2019, 14:38

Nie sądzę, żeby zaskarżenie coś dało. W orzecznictwie podkreśla się, że wyrażenie (lub nie) zgody na sprzedaż alkoholu przez wspólnotę to suwerenna decyzja właścicieli, którzy nie muszą jej uzasadniać. I tak WSA w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 19 maja 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1175/2009 podkreślił, iż celem wprowadzenia przepisu art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi było wyrażenie troski ustawodawcy o pełne poszanowanie stanowiska wymienionych w tym przepisie podmiotów wobec zamiaru prowadzenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym tak specyficznej działalności gospodarczej jak sprzedaż alkoholu. Z kolei NSA w wyroku z 18 czerwca 2009 r., sygn. akt II GSK 1060/2008 wyraził analogiczny pogląd, a ponadto zaznaczył, iż z normatywnego punktu widzenia bez znaczenia jest z jakich powodów stosowna zgoda uprawnionego podmiotu nie została wyrażona i przedstawiona. Tak też wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa 133/17, w którym czytamy:
Zdaniem Sądu Apelacyjnego, uwzględniając powyższe oraz biorąc pod uwagę zasady współżycia społecznego, indywidualny interes powoda powinien ostatecznie ustąpić interesowi większości właścicieli zamieszkujących budynek.
Pamiętać przy tym należy, że prawo własności nie jest prawem absolutnym i doznaje pewnych ograniczeń wynikających z przepisów ustawy, zasad współżycia społecznego i społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa, o czym stanowi art. 140 k.c., mający wymiar ogólny, a w związku z tym znajdujący odniesienie także do prawa odrębnej własności lokalu.
W ocenie Sądu Apelacyjnego, nie można zgodzić się też z poglądem powoda, iż uchwała odmawiająca zgody na sprzedaż alkoholu ograniczałaby go w prawie własności lokalu, skoro w dalszym ciągu mógłby on korzystać z lokalu użytkowego w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.
Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że dopuszczalność sprzedaży alkoholu jest limitowana przez samego ustawodawcę, zważywszy że konieczność uzyskania zgody na jego sprzedaż wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 18 ust. 1 i ust. 6), która przewiduje, że może się to odbywać na podstawie zezwolenia wójta (burmistrza, prezydenta), zaś do wniosku należy załączyć zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Ten ustawowy wymóg uzyskania zgody właścicieli na sprzedaż alkoholu ma przy tym swoje uzasadnienie w założeniu, że handel alkoholem z natury rzeczy może być uciążliwy dla otoczenia, stąd oczekiwanie przez powoda, że to pozwana wspólnota w toku niniejszego procesu wykaże stopień tej uciążliwości, nie zasługuje na akceptację. W tym zakresie wystarczy jedynie odwołanie do zasad doświadczenia życiowego, bez konieczności prowadzenia postępowania dowodowego w kierunku uciążliwości związanych ze sprzedażą alkoholu.
W tym kontekście nasuwa się więc wniosek, że powód, występując do pozostałych współwłaścicieli nieruchomości wspólnej o wyrażenie zgody na sprzedaż alkoholu, domaga się nie tyle zaakceptowania przynależnych mu uprawnień wynikających z prawa własności lokalu użytkowego, lecz w istocie oczekuje ze strony pozostałych właścicieli ustępstw na swoją rzecz, nie wysuwając przy tym wystarczająco ważkich argumentów przemawiających za jego stanowiskiem.
.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#9 Post autor: MMX13 » 12-04-2019, 21:19

irenalo pisze:
12-04-2019, 14:29
To tak nie działa. Nie kombinuj.
To się teraz pogubiłem, jak zatem to działa?
Wnoszę projekt uchwały, 51% na nie, nie ma uchwały nie ma co skarżyć, to co wtedy, sprawa zamknięta?. W ten sposób to za każdym razem procentowa większość wspólnoty storpeduje co chce na zasadzie "nie bo nie" i nie ma żadnych środków zaskarżenia :( .
piotrusb pisze:
12-04-2019, 14:38
ie sądzę, żeby zaskarżenie coś dało
A swoboda działalności gospodarczej?, wyjdzie na to, że lokal będzie stał pusty, generował straty i w przyszłości perspektywa spotkania się z komornikiem ... pomimo tego, że lokale użytkowe wnoszą największy wkład finansowy do wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#10 Post autor: piotrusb » 12-04-2019, 22:15

Swoboda działalności gospodarczej doznaje w tym przypadku, co podkreśla się w orzecznictwie, ograniczenia ustawowego. Sprzedaż alkoholu w lokalu usługowym jest jedną z setek możliwości jego wykorzystania, a więc brak zgody na taką sprzedaż nie blokuje możliwości innych opcji prowadzenia działalności gospodarczej, w tym handlowej.

Każdą podjętą uchwałę możesz zaskarżyć, ale to nie oznacza, że sąd przyzna Ci rację. Jeśli jednak np. za uchwałą opowie się 43%, a przeciw 28%, to uchwała nie została podjęta i nie masz czego zaskarżyć. Sąd sprawuje funkcję kontrolną wobec uchwał wspólnoty, ale nie może on narzucać wspólnocie podjęcia określonej uchwały.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#11 Post autor: MMX13 » 13-04-2019, 11:00

piotrusb pisze:
12-04-2019, 22:15
Sprzedaż alkoholu w lokalu usługowym jest jedną z setek możliwości jego wykorzystania, a więc brak zgody na taką sprzedaż nie blokuje możliwości innych opcji prowadzenia działalności gospodarczej, w tym handlowej.
No tak wiadomo asortyment może być wszelaki z tym, że lepiej/praktyczniej prowadzić delikatesy-różnorodność produktów.
piotrusb pisze:
12-04-2019, 22:15
Jeśli jednak np. za uchwałą opowie się 43%, a przeciw 28%, to uchwała nie została podjęta i nie masz czego zaskarżyć. Sąd sprawuje funkcję kontrolną wobec uchwał wspólnoty, ale nie może on narzucać wspólnocie podjęcia określonej uchwały.
To trochę nieżyciowe jest, bo przecież większość jest za, jak w demokracji :haha: . Jak również to, że jak większość wspólnoty zagłosuje na "nie" to nie jest podjęta uchwała i nie ma czego skarżyć, dla mnie to nielogiczne jest.
W takim razie to co wcześniej napisał @gbb nie jest kombinowaniem tylko odpowiedzią ( dopasowaniem się ) do istniejącego systemu we wspólnotach.
Piotr ale jeszcze moment, jeżeli 43% jest za a 28% przeciw to jest zgoda i można wprowadzić alkohol? , czy tylko podjęta uchwała na "tak" to sankcjonuje ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Uchwała- zgoda na handel itd.

#12 Post autor: irenalo » 13-04-2019, 11:37

To trochę nieżyciowe jest, bo przecież większość jest za, jak w demokracji
Większość w WM to ponad 50 % wszystkich udziałów lub - przy głosowaniu 1 właściciel :1 głos - to większość spośród wszystkich właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”