Wykup lokalu mieszkalnego od gminy

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
dap0
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 26-10-2016, 12:30

Wykup lokalu mieszkalnego od gminy

#1 Post autor: dap0 » 26-10-2016, 13:10

Wykupiłem samodzielny lokal mieszkalny od gminy w budynku 9-cio mieszkaniowym w kamienicy zarządzanej przez wspólnotę. Dostęp do wody pitnej (punkt czerpalny) jest poza lokalem na półpiętrze klatki schodowej.

Przed punktem czerpalnym jest wodomierz przynależny tylko do mojego lokalu. Wspólnota poinformowała mnie, że wcześniej (przed wykupem lokalu) została wydana uchwała dotycząca całkowitej likwidacji punktu czerpalnego bez możliwości alternatywnego dostępu do wody pitnej.

Wspólnota również odrzuciła moja propozycję podciągnięcia wody do lokalu. Nie widziałem tej uchwały. Poinformowano mnie, że przy najbliższym remoncie klatki schodowej uchwała zostanie wykonana. Na pytanie w jaki sposób mam się zaopatrywać w wodę, członek zarządu wzruszył ramionami i powiedział żeby chodzić pod most do rzeki.

Czy pozbawienie lokalu mieszkalnego dostępu do wody przez wspólnotę jest działaniem bezprawnym?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: wykup lokalu mieszkalnego od gminy

#2 Post autor: piotrusb » 26-10-2016, 14:49

dap0 pisze:Czy pozbawienie lokalu mieszkalnego dostępu do wody przez wspólnotę jest działaniem bezprawnym?
Zdecydowanie jest. Zażądaj pisemnie okazania tej uchwały. Zrób kopię , chociażby smartfonem (zdjęcie). Wtedy będziesz coś wiedział więcej. Zapewne minął już 6-tygodniowy termin na zaskarżenie tej uchwały na podstawie art. 25 ust. 1 uwl, ale w każdym czasie, każda osoba która wykaże interes prawny w sprawie (a Ty masz go ewidentnie), może skierować do sądu powództwo przeciw wspólnocie z art. 58 § 2 kc o uznanie uchwały za bezwzględnie nieważną jako rażąco sprzecznej z zasadami współżycia społecznego.

W ewentualnych rozmowach z zarządem możesz się powołać na poniższe argumenty.

Komitet Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych ONZ (UZNIC) w dokumencie General Comment nr 15 uznał prawo do wody za jedno z podstawowych praw człowieka:
Woda jest ograniczonym bogactwem naturalnym i dobrem publicznym niezbędnym dla życia i zdrowia. Prawo człowieka do wody jest niezbędne dla prowadzenia życia z godnością ludzką. Jest ona niezbędna dla realizacji innych praw człowieka.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty, ale jedynie pod warunkiem równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu. Zgodnie z orzecznictwem takie uprawnienie (do odcięcia wody) ma wyłącznie dostawca mediów, nie mają go natomiast ani wspólnoty, ani ich zarządcy.

I wreszcie w kodeksie karnym od początku tego roku obowiązuje nowy art. 191 § 1a. Zgodnie z nim karze pozbawienia wolności do lat trzech podlega każdy kto „stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”. Intencją wprowadzenia tego zapisu była chęć ochrony lokatorów przed takimi zachowaniami właścicieli kamienic jak m. in. odcinanie dostępu do wody w lokalu. Nie ma jeszcze, z tego co się orientuję, linii orzecznictwa w tym zakresie, ale niektóre komentarze prawne mówią, że przepis ten może być stosowany w odniesieniu do zarządzających wspólnotami, którzy odcinają wodę właścicielom lokali.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

dap0
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 26-10-2016, 12:30

Odp.: wykup lokalu mieszkalnego od gminy

#3 Post autor: dap0 » 27-10-2016, 10:30

Serdecznie dziękuję autorowi piotrusb za szczegółowe wyjaśnienie problemu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Tropok101
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 16-01-2022, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Wykup lokalu mieszkalnego od gminy

#4 Post autor: Tropok101 » 16-01-2022, 20:43

Ja również dziękuję. Z tego co wiem mój znajomy zmaga się z tym problemem, więc przekażę mu informację na ten temat.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”