Strona 1 z 6

Instalacja telewizji kablowej

: 21-01-2016, 11:05
autor: rene520
Czy do wejścia na obiekt do instalowania telewizji kablowej potrzebna jest uchwała wspólnoty czy tylko podpis trzech członków zarządu ?

Re: Instalacja telewizji kablowej

: 21-01-2016, 13:12
autor: modoc
Uchwała.

Odp.: Instalacja telewizji kablowej

: 21-01-2016, 19:43
autor: rene520
Jak to się ma do prawa telekom. z dnia 16.07.2014 dz.u 2014.243 .
ustawa z dnia 7.05.2010 o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych dz.2015.880
Czy zarząd wspólnoty musi podpisać umowę z firmą telekomunikacyjną , czy może odnowić .
W naszym przypadku jedna osoba w dużej wspólnocie chciała tą firmę i ma , idąc tym tokiem to jak każdy mieszkaniec będzie chciał mieć telewizje innej firmy wtedy okablują blok tak , że do mieszkań nie wejdziemy , będą tylko kable i maskownice światłowodów .
Pytanie zasadnicze czy zarząd może odmówić podpisania umowy !

Odp.: Instalacja telewizji kablowej

: 21-01-2016, 22:42
autor: piotrusb
Po pierwsze - zarząd nie może odmówić podpisania takiej umowy, co wielokrotnie potwierdzał UKE i orzecznictwo.

Po drugie - nie jest potrzebna uchwała - to jest czynność zwykłego zarządu.

Zgodnie z art. 30 Ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych:
1. Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostęp do nieruchomości, w tym do budynku, oraz miejsca wbudynku, wktórym zbiegają się kable lub przewody telekomunikacyjne doprowadzone do lokalu w tym budynku, polegający w szczególności na:
1) zapewnieniu możliwości wykorzystywania istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku, jeżeli powielenie takiej infrastruktury byłoby ekonomicznie nieopłacalne lub technicznie niemożliwe,
2) umożliwieniu doprowadzenia przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, o ile nie jest możliwe wykorzystanie istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku lub do budynku nie jest doprowadzone takie przyłącze lub budynek nie jest wyposażony w taką instalację,

– w celu zapewnienia telekomunikacji w tym budynku. (...)

3a. Dostęp, o którym mowa w ust. 1 i 3 jest nieodpłatny.

3b. W przypadku uzyskania dostępu, októrym mowa wust.1 i3, przedsiębiorca telekomunikacyjny ponosi koszty:
1) związane z udostępnieniem nieruchomości w celu wykorzystywania
istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku albo doprowadzenia do budynku przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, w tym przywrócenia stanu pierwotnego,
2) utrzymania udostępnionego przyłącza, instalacji, całości lub części kabla
– w szczególności koszty energii elektrycznej oraz najmu powierzchni.

4.Warunki dostępu, októrym mowa wust.1 i 3, określa umowa zawarta między przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a odpowiednio właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą nieruchomości, właścicielem kabla telekomunikacyjnego, instalacji telekomunikacyjnej budynku lub przyłącza telekomunikacyjnego. Zawarcie umowy, októrym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi czynność zwykłego zarządu.

Odp.: Instalacja telewizji kablowej

: 22-01-2016, 20:10
autor: elmaz
piotrusb pisze:Po pierwsze - zarząd nie może odmówić podpisania takiej umowy, co wielokrotnie potwierdzał UKE i orzecznictwo.
Jak widać - niestety nadal żyjemy w półkomunizmie, gdzie urzędy wiedzą lepiej niż właściciele....

Odp.: Instalacja telewizji kablowej

: 07-02-2016, 01:50
autor: cdn
elmaz pisze:Jak widać - niestety nadal żyjemy w półkomunizmie, gdzie urzędy wiedzą lepiej niż właściciele....
Ustawa została przyjęta w 2010 roku po to, żeby chronić prawa konsumenta przed arbitralną decyzją zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zapewnia też konkurencję dostawców usług telekomunikacyjnych, co sprzyja obniżaniu cen i poprawie jakości. To nie żaden "półkomunizm", tylko prawna ochrona konsumenta oraz wolnej konkurencji. Mamy gospodarkę rynkową, ale podlegającą na szczęście prawnej regulacji.

Stąd do komunizmu są lata świetlne. Może nie pamiętasz tych czasów, kiedy to rzecznik rządu Jerzy Urban tłumaczył opór władz wobec montowania indywidualnych anten satelitarnych, że "psują one estetykę budynków". Jakby estetyka budynków była jakimkolwiek zmartwieniem władz z tamtych czasów. Wszyscy wiedzieli, że chodziło o dostęp do informacji i rozrywki, nie podlegającej cenzurze i reglamentacji "władzy ludowej".

Teraz chodzi o to, żeby zarząd wspólnoty nie mógł zabronić właścicielowi odrębnej nieruchomości lokalowej wybrać takiego dostawcy usług telekomunikacyjnych (TV Sat, internet, telefonii itp.), jakiego sobie życzy. To nie wspólnota jest konsumentem / odbiorcą tych usług, tylko właściciel / użytkownik lokalu.