Pożytki - pomysł szalony?

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pożytki - pomysł szalony?

#7 Post autor: irenalo » 21-09-2015, 22:38

Przyjazny Dom pisze:zytałem gdzieś orzeczenie sądów o pożytkach i nadwyżkach, że należą do właścicieli.
Pożytki z NW w pierwszej kolejności ida na pokrycie kosztów utrzymania NW i jeśli koszty są niższe niż wpływy, to dopiero można podzielić to co zostało na właścicieli wg udziału. Nie wiem jakie i czego dotyczące orzeczenie czytałeś. Jeśli je masz - to proszę o linka.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Przyjazny Dom
.
.
Posty: 234
Rejestracja: 06-08-2011, 15:23
Lokalizacja: Police

Odp.: Pożytki - pomysł szalony?

#8 Post autor: Przyjazny Dom » 22-09-2015, 07:14

W sumie bardziej chodzi mi żeby wspólnota egzekwowała pożytki, obecnie nie egzekwuje i szukamy sposobu na sądowne załatwienie sprawy. Bo jak wiadomo wspólnoty nikt nie zmusi do gospodarności.
Czyli skoro działka jest moja to mam prawo do pożytków - no ale wychodzi że nie bardzo.

Rozumiem - nie można sądzić się o pożytki z pominięciem wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Przyjazny Dom
.
.
Posty: 234
Rejestracja: 06-08-2011, 15:23
Lokalizacja: Police

Odp.: Pożytki - pomysł szalony?

#9 Post autor: Przyjazny Dom » 23-09-2015, 07:38

Wczoraj była porada prawna - adwokat stwierdził, że jak wspólnota nie pobiera pożytków i nie ma zamiaru pobierać to każdy z właścicieli może żądać pożytków indywidualnie.

Nie wiem czy nie wprowadza znowu w błąd, bo adwokaci słabo znają specyfikę wspólnot.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

spek
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 17-02-2023, 17:30

Re: Pożytki - pomysł szalony?

#10 Post autor: spek » 25-06-2023, 10:27

Nawiązując do tematu:
Czy brak występowania przez Zarząd Wspólnoty o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości wspólnej przez podmiot trzeci jest wystarczającą przesłanką do uchylenia uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego z działań Zarządu? Zaniechanie do podjęcia czynności zachowawczych jest dokonywane z premedytacją.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Pożytki - pomysł szalony?

#11 Post autor: piotrusb » 25-06-2023, 12:39

Trudno powiedzieć, bo w takich sprawach sąd ocenia konkretny stan faktyczny. Jeśli większość właścicieli wiedziała o tym fakcie, a mimo to zagłosowała za absolutorium, to wątpię żeby sąd taką uchwałę uchylił, bo w takiej sprawie przesądzająca jest wola większości członków wspólnoty.

Inną kwestią jest, po co uchylać taką uchwałę? Nie podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium ma jedynie wagę moralną - stanowi wyraz negatywnej oceny pracy zarządu, ale nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych, ani faktycznych. Jeśli macie pretensje do zarządu, to podejmijcie uchwałę o jego odwołaniu i wybierzcie nowy.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

spek
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 17-02-2023, 17:30

Re: Pożytki - pomysł szalony?

#12 Post autor: spek » 25-06-2023, 13:31

piotrusb pisze:podejmijcie uchwałę o jego odwołaniu i wybierzcie nowy.
Przegłosowanie takiej uchwały jest niemal niemożliwe, w końcu Zarząd "chodzi do kościoła i zawsze dzień dobry mówi", zatem o oczach sporej części członków Wspólnoty jest kompetentny do zarządzania nieruchomością wspólną.
piotrusb pisze:Inną kwestią jest, po co uchylać taką uchwałę?
U mnie roczne sprawozdanie z działalności i absolutorium to dwie osobne uchwały. Uzyskanie uchylenia takiego sprawozdania mogłoby być kolejną cegiełką do ustanowienia zarządcy przymusowego w przyszłości.


Inna sprawa to czy na podstawie 209 kc mogę w takiej dużej wspólnocie wystąpić osobiście o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez obcy podmiot?
Jeżeli tak, to wobec całego zobowiązania, czy jedynie wobec mojego udziału w nieruchomości wspólnej?
W grę wchodzi okres 3 czy 10 lat?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”