Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielczym

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
kr1s
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 15-11-2013, 07:36

Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielczym

#1 Post autor: kr1s » 10-03-2015, 21:16

Cześć forumowicze!

To mój pierwszy post na tym forum, chociaż przeglądam je już od dawna i od dawna interesuję się tematem wspólnoty mieszkaniowej. Mam jakąś tam wiedzę nt. wspólnot, natomiast zero praktyki, a oprócz tego wiele wątpliwości.

A teraz opiszę swoją sytuację.

Mieszkam w wieżowcu zarządzanym przez spółdzielnię od 25 lat jego istnienia. Blok ma 55 lokali mieszkalnych, z których 57% (czyli 31 lokali) ma na pewno wydzieloną własność, 28% (15 lokali) nie ma wydzielonej własności, a w przypadku 15% (8 lokali) statusu nie ustaliłem. Jak widać, szansa na utworzenie wspólnoty jest, chociaż na pewno będę musiał się przy tym jeszcze wiele nachodzić. A chcę ją utworzyć, ponieważ spółdzielnia nic z siebie nie daje, opłaty są wysokie, a jak ostatnio chciałem założyć w bloku domofon, to kieruje nas do wyboru jedynego wykonawcy, z którym oczywiście współpracuje, a który ceny ma prawie dwukrotnie wyższe od rynkowych. A znam rynkowe, bo zorganizowałem sobie kosztorysy od 3 innych firm, które mogą przeprowadzić instalację domofonu. Domofon w końcu zainstaluję. Wiem to, bo jestem przekonany, że nie mogą nam narzucać swoich racji. Chociażby dlatego, że w tym bloku większość mieszkańców to właściciele. Najbardziej zależy mi jednak na zawiązaniu wspólnoty. I o tym chciałbym z wami rozmawiać.

Na razie udało mi się zaprezentować swój zamiar utworzenia wspólnoty wszystkim mieszkańcom. Udało mi się nawet zorganizować zebranie, na które przyszło ponad 20 mieszkańców, a które poprowadził prezes innej wspólnoty mieszkaniowej z mojego miasta, który z bardzo dobrym skutkiem zarządza nią od 14 lat. Wyszło nieźle, ale wiem, że jeszcze dużo muszę popracować, żeby uświadomić mieszkańców nt. wspólnoty mieszkaniowej, aby sami, przekonani, bez obaw postanowili uwolnić się od spółdzielni mieszkaniowej. Teraz, co dla mnie jest oczywiste, boją się zmiany.

A teraz co chciałbym zrobić.

Planuję stworzyć arkusz pytań i odpowiedzi dot. zagadnienia wspólnoty (tzw. FAQ), w których przedstawiałbym główne założenia wspólnoty mieszkaniowej, często na przykładzie porównań z zarządzaniem przez spółdzielnię mieszkaniową. Mam nagrany materiał ze zorganizowanego przeze mnie zebrania, który posłuży jako źródło pytań od lokatorów, czyli porusza kwestie ważne dla ludzi o różnych poziomach świadomości nt. wspólnoty mieszkaniowej.

Chciałbym zapytać przede wszystkim o to, czy podobne materiały były przez kogoś przygotowane albo czy ktoś mógłby mnie odesłać do jakiegoś miejsca, dzięki któremu taka kompilacja zyskałaby na wartości? A może ktoś wspólnie ze mną spóbuje wypisać ważne pytania, na które należałoby w takiej kompilacji przygotować odpowiedzi. Zobaczymy jak, o ile w ogóle, ten wątek się rozwinie, bo jestem przygotowany na różne sceariusze :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielcz

#2 Post autor: irenalo » 10-03-2015, 23:29

kr1s pisze: Blok ma 55 lokali mieszkalnych, z których 57% (czyli 31 lokali) ma na pewno wydzieloną własność, 28% (15 lokali) nie ma wydzielonej własności, a w przypadku 15% (8 lokali) statusu nie ustaliłem
https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html
Tu możesz ustalić status lokali. I ustalić czy udział lokali wyodrębnionych został wyliczony przy uwzględnieniu powierzchni tylko tego jednego budynku.
kr1s pisze:Na razie udało mi się zaprezentować swój zamiar utworzenia wspólnoty wszystkim mieszkańcom.
Tylko właściciele lokali mogą zadecydować czy do zarządu nieruchomością wspólną mogą mieć zastosowanie zapisy Ustawy o własności lokali. Daj zatem spokój mieszkańcom i skup się na właścicielach.
kr1s pisze: które poprowadził prezes innej wspólnoty mieszkaniowej z mojego miasta, który z bardzo dobrym skutkiem zarządza nią od 14 lat.
We wspólnotach nie ma prezesów. Może być członek/członkowie zarządu lub zarządca lub administrator.
Zatem kogo przyprowadziłeś? Zdobądź tę wiedzę na początek.
kr1s pisze:Planuję stworzyć arkusz pytań i odpowiedzi dot. zagadnienia wspólnoty (tzw. FAQ), w których przedstawiałbym główne założenia wspólnoty mieszkaniowej,
Nim zaczniesz prace sprawdź czy w ogóle da się przejść u Was na zarządzanie zapisane w UoWL.
1, Ustalenie czy w grę wchodzą lokale tylko z jednego budynku.
2. Ile w sumie udziałów posiadają lokale wyodrębnione ( to te , co mają udział w gruncie).
Jeśli suma udziałów wynosi ponad 50 % , to będziesz mógł działać. Jeśli nie - zapomnij i czekaj, aż się przekształci następny lokal.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielcz

#3 Post autor: irenalo » 11-03-2015, 00:03

I jeszcze jedno - jeżeli ktoś ma spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu nie może głosować w sprawie przejścia na UoWL. Głosować mogą tylko właściciele lokali- zarówno mieszkalnych , jak i użytkowych.
USM:
Art. 24(1)
. 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych
w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w
nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i
obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie
przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały
stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności
lokali.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom
spółdzielni spółdzielczych praw do lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Re: Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielczym

#4 Post autor: modoc » 11-03-2015, 06:19

Często tak jest, że członkowie spośród swego grona wybierają prezesa/przewodniczącego wspólnoty. Tak ładniej brzmi. Nie ma to żadnego umocowania prawnego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielcz

#5 Post autor: irenalo » 14-03-2015, 08:49

post95641.html#p95641
Nie ma , jak widać w tym orzeczeniu. A niewłaściwe nazewnictwo może wprowadzać w błąd zarówno właścicieli lokali , jak i osoby zewnątrz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Re: Zawiązanie wspólnoty mieszkaniowej w bloku spółdzielczym

#6 Post autor: modoc » 14-03-2015, 12:18

Często rządzą starsze osoby i tylko w ten sposób potrafią rozumować oraz potrzebują mieć ustaloną hierarchię. Choć często i gęsto media też to uwypuklają i utwierdzają ogół społeczeństwa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”