Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 4816
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#7 Post autor: piotrusb » 21-06-2013, 13:11

raffic pisze:od czego zacząć !!
Skierować do zarządu pismo, a w nim:
1. Zapytać o przyczynę utworzenia takiego miejsca. Być może we wspólnocie pojawił się nowy mieszkaniec-inwalida, nad którego potrzebami należałoby się (w miarę możliwości) pochylić.
2. Uświadomić zarządowi, że jego decyzja jest nielegalna, bowiem do utworzenia takiego miejsca, co słusznie podkreślili przedmówcy, niezbędna jest uchwała wspólnoty.
3. Uświadomić, że od 21.08.12 każdy, kto narusza przepisy o znakowaniu dróg wewnętrznych, naraża się na grzywnę na zasadach ogólnych od 20 zł do 5 tys. zł. Taka sama kara grozi tym, którzy powierzone im zadanie wykonują wadliwie (np. stawiają niezgodne ze wzorem znaki). Art. 85a kodeksu drogowego.
raffic pisze:i teraz najważniejsze czy którykolwiek z mieszkańców stawiając swój samochód w tym miejscu może być pociągnięty do odpowiedzialności
Może jeśli:
- Wasz teren jest oznakowany odpowiednimi znakami drogowymi jako strefa zamieszkania lub strefa ruchu (D40 i D52);
- miejsce dla inwalidy zostało odpowiednio oznakowane, przy czym projekt organizacji ruchu i oznakowania powinien zostać sporządzony przez osobę uprawnioną (inżyniera ruchu drogowego) i zgłoszony. Zgodnie z §§ 1.1, 4.3.1 i 12.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. nr 177 z dnia 14 października 2003 r., poz. 1729) należy projekt organizacji ruchu, zatwierdzony przez Wspólnotę zgłosić do Straży Miejskiej (jeśli taka jest w danej gminie) i właściwego terytorialnie komisariatu Policji.

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym:
1. Ustawa określa:
1.zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;

2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:
1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

blazius
.
.
Posty: 212
Rejestracja: 20-02-2010, 08:52

Odp.: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#8 Post autor: blazius » 21-06-2013, 14:33

Jeśli stanowisko oznakowane jest prawidłowo to policja może interweniować pomimo wszystko. Sprytniejszy policjant najpierw wypyta o projekt ruchu drogowego. Nie mamy Panie władzo. To spyta gdzie ten inwalida parkuje swój pojazd? No nie wiemy, może go nie ma? No to go znajdźcie i zróbcie uchwałę, albo zlikwidujcie oznakowanie bo stanowisko jest niezasadne. Ale to nie my, to ci z zarządu! No to zmieńcie sobie zarząd na normalny. Tymczasem do widzenia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

raffic
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 06-11-2011, 17:31
Lokalizacja: Wrzesnia

Odp.: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#9 Post autor: raffic » 21-06-2013, 19:23

piotrusb pisze:raffic pisze:
i teraz najważniejsze czy którykolwiek z mieszkańców stawiając swój samochód w tym miejscu może być pociągnięty do odpowiedzialności
Może jeśli:
- Wasz teren jest oznakowany odpowiednimi znakami drogowymi jako strefa zamieszkania lub strefa ruchu (D40 i D52);
- miejsce dla inwalidy zostało odpowiednio oznakowane, przy czym projekt organizacji ruchu i oznakowania powinien zostać sporządzony przez osobę uprawnioną (inżyniera ruchu drogowego) i zgłoszony. Zgodnie z §§ 1.1, 4.3.1 i 12.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. nr 177 z dnia 14 października 2003 r., poz. 1729) należy projekt organizacji ruchu, zatwierdzony przez Wspólnotę zgłosić do Straży Miejskiej (jeśli taka jest w danej gminie) i właściwego terytorialnie komisariatu Policji.
Więc jest tak parking to koniec drogi ślepej od działki wspólnoty jest postawiony znak [zakaz ruchu w obu kierunkach] oraz [droga wewnętrzna] z tabliczka [nie dotyczy mieszkańców ul. xxx o nr. xx-xx-xx] brak jakiegokolwiek regulaminu parkingu koperta narysowana jest w odległości od bloku około 1-1,5 nie zachowójąc nawet wymiarów określonych w http://www.architektura.info/index.php/ ... _osobowych

myślę że ruch zarządu był ciosem w mieszkańców postaramy się coś z tym zrobić zarządamy wyjaśnienia pisemnego od zarządcy a potem kto wie zwrotu poniesionych kosztów przez wspólnotę !! :(

dziękujemy za dobrą radę !!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Re: Odp.: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#10 Post autor: napad » 01-12-2017, 13:26

irenalo pisze:
20-06-2013, 20:39
raffic pisze:1) czy we wspólnocie dużej zarząd z zarządcą mógł wyznaczyć miejsce parkingowe dla inwalidy na terenie wspólnym ?
2) czy nie przekroczyli zarządu zwykłego nie pytając reszty właścicieli ?
3) czy takie miejsce mogło powstać z własnej inicjatywy zarządu i zarządcy bez jakiegokolwiek wniosku osoby niepełnosprawnej ?
4) czy można taką decyzję zaskarżyć ? - jak nie ma żadnej uchwały !?
Niepełnosprawny członek wspólnoty ma dokładnie takie same prawa i obowiązki jak pozostali właściciele. Wspólnota nie ma obowiązku wyznaczania miejsc dla niepełnosprawnych, co nie oznacza, że współwłaściciele nie mogą tego zrobić. W mojej opinii powinno to być zrobione w drodze uchwały.
Zarząd możecie odwołać . I na drodze cywilnej dochodzić zwrotu poniesionych wydatków.
A miejsce zamalować i znaki usunąć.
Czyli nie ma obowiązku ,aby miejsce dla osób niepełnosprawnych znajdowało się na terenie parkingu na posesji?
Pytam ponieważ takie miejsce w trakcie budowy wyznaczył developer , u nas nie ma osób niepełnosprawnych ,a w tej chwili aby miejsce to było "ważne" musielibyśmy je zrobić zgodnie z przepisami czyli wymalować na niebiesko.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8280
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#11 Post autor: irenalo » 01-12-2017, 14:13

Przeczytaj cały wątek nim wyciagniesz wnioski. Moja odpowiedź dotyczyła konkretnej sprawy -- starego budynku.
Deweloper prawdopodobnie miał w projekcie utworzenie takiego miejsca.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4816
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Miejsce parkingowe dla inwalidy ??

#12 Post autor: piotrusb » 01-12-2017, 14:32

raffic pisze:
20-06-2013, 22:28
w jaki sposób zmusić zarząd do przywrócenia stanu i zmuszenia zwrotu poniesionych kosztów przez wspólnotę, może być droga prawna !!??
Tak, jak pisaliśmy wyżej:
irenalo pisze:
01-12-2017, 13:26
Zarząd możecie odwołać . I na drodze cywilnej dochodzić zwrotu poniesionych wydatków.
piotrusb pisze:
21-06-2013, 13:11
od 21.08.12 każdy, kto narusza przepisy o znakowaniu dróg wewnętrznych, naraża się na grzywnę na zasadach ogólnych od 20 zł do 5 tys. zł. Taka sama kara grozi tym, którzy powierzone im zadanie wykonują wadliwie (np. stawiają niezgodne ze wzorem znaki). Art. 85a kodeksu drogowego.
raffic pisze:
20-06-2013, 22:28
czy którykolwiek z mieszkańców stawiając swój samochód w tym miejscu może być pociągnięty do odpowiedzialności - z mojego punktu widzenia nie - ale jak się bronić przed urzędnikami z powołania (policja, straż miejska) ???
Jeśli miejsce jest prawidłowo oznakowane, to Policja i Straż Miejska może podjąć interwencje i nałożyć mandat. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym:
Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu; 2) zasady i warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, a także działalność właściwych organów i podmiotów w tym zakresie; 3) wymagania w stosunku do innych uczestników ruchu niż kierujący pojazdami; 4) zasady i warunki kontroli ruchu drogowego. 2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie: 1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób; 2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
Pozostaje wówczas nie przyjąć mandatu i dochodzić swoich racji przed sądem udowadniając, że wyznaczenie i oznakowanie miejsca dla inwalidy było w istocie samowolą (przekroczeniem uprawnień) zarządu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”