Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5987
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#7 Post autor: piotrusb » 26-11-2013, 12:37

piorok pisze:A może jest jeszcze jakiś inny przepis, który pomoże przekonać zarządcę że jest w błędzie chcą to robić w formie Uchwały Wspólnoty.
Moim zdaniem jest to sytuacja analogiczna do np. montażu przez właściciela anteny na dachu, czy reklamy na elewacji. Są wyroki sądowe w takich sprawach mówiące, że zarząd może odmówić takiej instalacji tylko ze względu na konkretne powody techniczne. Nie jest więc to decyzja uznaniowa (a taką byłaby uchwała wspólnoty), ale ściśle wynikająca z uwarunkowań technicznych, immisyjnych itp.

Można tu przywołać art. 206 kc:
Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Por. np wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 marca 2009, (sygn. akt I ACa 149/09):
...konieczność wyrażenia zgody, o jakiej stanowi art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali, w przypadku umieszczenia reklamy istniałby, gdyby reklama uniemożliwiała korzystanie z okien znajdujących się w budynku lub też naruszała konstrukcję nośną ściany, czego jednak pozwana w żaden sposób nie dowiodła w toku niniejszego postępowania. Nie uczyniła tego również w odniesieniu do pozostałych urządzeń.
Podobnie Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygnatura akt: I ACa 262/11) orzekł, iż na podstawie art. 140 i 144 kc właściciel loklau ma prawo do korzystania z niego zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, powstrzymując się jedynie od działań, które mogłyby zakłócić korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Zdaniem sądu wspólnota mieszkaniowa mogłaby wyrazić negatywne stanowisko w sprawie zamontowanie na dachu anteny RTV tylko wówczas, gdyby montaż instalacji zakłócił ponad przeciętną miarę prawo innych właścicieli nieruchomości do korzystania z ich praw.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szymekgd
.
.
Posty: 311
Rejestracja: 30-12-2009, 22:19

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#8 Post autor: szymekgd » 26-11-2013, 14:15

piorok pisze:na temat postawienia kominka z zamkniętą komorą spalania i podłączenie go do istniejącego przewodu dymnego


Z ciekawości spytam się czy podłączenie nie powinno być wyprowadzone aż do komina?
Michał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piorok
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 02-06-2011, 23:41

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#9 Post autor: piorok » 26-11-2013, 15:47

szymekgd pisze:
piorok pisze:na temat postawienia kominka z zamkniętą komorą spalania i podłączenie go do istniejącego przewodu dymnego

Z ciekawości spytam się czy podłączenie nie powinno być wyprowadzone aż do komina?
Nie jestem budowlańcem może niefachowego języka używam (przewód dymny, komin) kominek chcę podłączyć do komina gdzie wcześniej stał piec węglowy. Różnica jest tylko taka że piec stał w kuchni a kominek zamierzam postawić z drugiej strony w holu. Kominiarz był oględziny przeprowadził i nakazał wykonać drobne czynności a później przyjedzie na odbiór techniczny.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#10 Post autor: irenalo » 26-11-2013, 19:14

piotrusb pisze:Moim zdaniem jest to sytuacja analogiczna do np. montażu przez właściciela anteny na dachu, czy reklamy na elewacji.
Daleko posunięta i bezmyślna analogia, biorąc pod uwagę ile szkód może wyrządzić szyld a ile niezgodnie z prawem i sztuką budowlaną podłączone urządzenie grzewcze, które nasz forumowicz nazywa kominkiem.
Oczywiście nie Ty piotrusiub weźmiesz odpowiedzialność za potencjalne zaczadzenie lub pożar.

piorok nim zaczniesz tracić czas na bezmyślną wymianę korespondencji z zarządca wybierz się do organu architektoniczno - budowlanego i zapytaj, jakie warunki trzeba spełnić, by móc podłączyć czy to coś , co nazywasz kominkiem.
Chcesz podłączać nowe urządzenie, wiec zapytaj czy Ciebie też będzie obowiązywał ten zapis Prawa budowlanego:
Art.29.3. Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia
oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny
oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o
udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie
środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zapytaj czy czy nie trzeba będzie dodatkowo wybudować przewodu doprowadzającego do paleniska powietrze w wymaganej ilości? Sprawdź czy przewód kominowy, do którego chcesz się podłączyć spełnia wszystkie normy, czy jest dostosowany , szczelny, czy ma odpowiednią średnicę itd, itp.


http://kominiarz.org.pl/2-2004/03.htm

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piorok
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 02-06-2011, 23:41

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#11 Post autor: piorok » 26-11-2013, 21:50

irenalo pisze:Zapytaj czy czy nie trzeba będzie dodatkowo wybudować przewodu doprowadzającego do paleniska powietrze w wymaganej ilości? Sprawdź czy przewód kominowy, do którego chcesz się podłączyć spełnia wszystkie normy, czy jest dostosowany , szczelny, czy ma odpowiednią średnicę itd, itp.
Rozmawiałem odpowiedziano mi że muszę napisać pismo, jeżeli nie odpiszą w ciągu 30 dni mogę wykonywać wskazane prace. Jeżeli coś będzie brakowało to poproszę o uzupełnienie danych. W sprawach kominiarskich przekrojów, wymiarów i mam już opinię i muszę tylko spełnić drobne rzeczy.
Co do oceny oddziaływania na środowisko i obszar Natura 2000 muszę to sprawdzić, dziękuje za podpowiedź.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brak zgody na kominek w wspólnocie małej 21 lokali .

#12 Post autor: irenalo » 27-11-2013, 00:48

piorok pisze:Rozmawiałem odpowiedziano mi że muszę napisać pismo, jeżeli nie odpiszą w ciągu 30 dni mogę wykonywać wskazane prace. Jeżeli coś będzie brakowało to poproszę o uzupełnienie danych. W sprawach kominiarskich przekrojów, wymiarów i mam już opinię i muszę tyl
To nie tak. To nie o pismo chodzi.
Wygląda na to, że musisz dopełnić obowiązku zgłoszenia robót budowlanych.
Wygląda to tak:
http://bip.powiat-skierniewice.pl/?content=1726&id=79

Do zgłoszenia robót budowlanych potrzebne jest oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
http://bip.um.wroc.pl/wps/wcm/connect/a ... OD=AJPERES

I tu Ci będzie potrzebna zgoda w formie uchwały wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”