Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#1 Post autor: franki » 18-03-2011, 13:29

Witam,
na początku chciałem się przywitać.
Ponieważ nie za bardzo wiedziałem w którym miejscu umieścić wątek piszę tu , ale w razie czego proszę o przeniesienie wątku w odpowiednie miejsce.
Jestem przed pierwszym zebraniem nowozawiązującej się wspólnoty mieszkaniowej, na którym będziemy wybierać Zarząd wspólnoty. Chciałbym się dowiedzieć jakie akty prawne normują " techniczną" stronę wyborów - tzn co w jakiej kolejności powinno się odbywać (np zgłoszenia kandydatów do komisji skrutacyjnej, wybory komisji skr., prezentacja kandydatów do zarządu itd....).
Chciałbym być świadomy swoich praw i nie chciałbym , żeby ktoś na takim zebraniu narzucił mi taką a nie inną kolejność....
Druga sprawa - z jakimi aktami prawnymi powinienem sie zapoznać przed takim zebraniem ( Ustawa o własności lokali to już wiem :) )
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#2 Post autor: jaceko » 18-03-2011, 13:48

W zasadzie na tym etapie UoWL powinna wystarczyć. W trakcie funkcjonowania Wspólnoty pojawiają się oczywiście sprawy które związane są z innymi aktami prawnymi, KC, PB czy inne. Skoro piszesz o wyborze Zarządu to sprecyzujmy - nie macie w aktach notarialnych wpisanego sposobu sprawowania zarządu nad nieruchomością? Wystarczy jeśli taki zapis wystąpi w pierwszym AN. Jeśli nie ma takiego zapisu, do wyboru Zarządu muszą przystąpić właściciele lub osoby przez nich upoważnione pisemnie.
Jeśli zapoznałeś się z UoWL wiesz, że siła głosu zależy od posiadanego udziału w nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja opisana w Art 23 2a.
Po ustaleniu, że w zebraniu uczestniczą uprawnione osoby, należy wybrać przewodniczącego zebrania i protokolanta.
Chodzi o to, żeby ktoś panował nad porządkiem dyskusji i zapisał treść uchwał lub ich projekty.
Na pierwszym zebraniu powinniście uchwalić kilka rzeczy:
Wybór członków Zarządu Wspólnoty.
Uchwalenie Planu Gospodarczego wraz z zaliczkami zarówno na zarząd NW jak i lokalowe.
Opcjonalnie możecie uchwalić wynagrodzenie Zarządu lub administratora.
Członkowie Zarządu mogą zająć się sprawami Wspólnoty osobiście lub nająć administratora. Polecam ten wątek: http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=6085
Jeśli chcecie aby Zarząd tylko nadzorował pracę administratora, musicie w PG przewidzieć wynagrodzenie dla tego ostatniego. Zarząd samodzielnie go wybiera poruszając się w budżecie przewidzianym w PG, dobrze więc mieć wiedzę jakie są stawki w Waszej miejscowości. Najczęściej, jeżeli Zarząd właścicielski zatrudnia administratora, funkcje swoje sprawuje bez wynagrodzenia.
Ostatnio zmieniony 18-03-2011, 13:53 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Odp.: Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#3 Post autor: franki » 18-03-2011, 15:43

A ilu członków zarządu powienien liczyć zarząd we wspólnocie składającej się z ok 300 lokali? Wydaje mi sie, że rozsądnie byłoby wybrać 5 ( 3 to chyba trochę mało...) Jak to jest praktykowane?
I druga sprawa - jak to jest z wyborem przewodniczącego zarządu - czy musi zostać wybrany, a jeśli tak, to czy wyłaniają sami nowowybrani członkowie zarządu spośród siebie , czy też decyzję tę podejmują właściciele na zebraniu?
A może możliwe jest funkcjonowanie zarządu wspólnoty bez przewodniczącego?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#4 Post autor: jaceko » 18-03-2011, 15:57

Myślę że 5 to max, żeby komunikacja nie szwankowała. U mnie np. jest 48 lokali i było wybrane po 1 osobie z klatki, ale po pewnym czasie jak się już lepiej poznaliśmy, jedna osoba zrezygnowała (oświadczył to na którymś zebraniu, więc od razu podjęliśmy uchwałę)
Przewodniczącego trzeba wybrać, bo musi być ktoś, kto poprowadzi zebranie. Nie musi to być członek Zarządu.
Pisząc przewodniczący, miałem na myśli przewodniczącego zebrania :) W Zarządzie wszyscy mają równe prawa. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej nie ma ani prezesa, ani przewodniczącego - UoWL nie przewiduje.
Ostatnio zmieniony 18-03-2011, 15:59 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Odp.: Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#5 Post autor: franki » 18-03-2011, 16:08

Pytałem o przewodniczącego zarządu... Czyli wszystko jasne...
Czy nowowwybrany zarząd będzie musiał się do marca przyszłego roku rozliczyć ze swojej działalności i zwołać zebranie właścicieli, czy też można ustalić kadencję np. do końca przyszłego roku i wtedy musiałby zwołać zebranie dopiero do końca marca 2013?

A tak z innej beczki - o co można zapytać kandydata do zarządu żeby sprawdzić, czy jakiekolwiek pojęcie o przyszłej funkcji i pracy w zarządzie - nie chciałbym głosować na osobę skrajnie niekompetentną :) gdyż to nowy zarząd będzie przejmował nieruchomość od dewelopera.
Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że te pierwsze wybory to może być raczej "konkurs piękności" :)
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Mój pierwszy udział w zebraniu właścicieli

#6 Post autor: owner » 18-03-2011, 16:39

franki pisze:Czy nowowwybrany zarząd będzie musiał się do marca przyszłego roku rozliczyć ze swojej działalności i zwołać zebranie właścicieli, czy też można ustalić kadencję np. do końca przyszłego roku i wtedy musiałby zwołać zebranie dopiero do końca marca 2013?
Nie.
Art. 29.1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
Art. 30. 1. Zarząd (...) jest obowiązany:
1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,
2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,
3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.

1a. W wypadku gdy zarząd (...) nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.
franki pisze:o co można zapytać kandydata do zarządu żeby sprawdzić, czy jakiekolwiek pojęcie o przyszłej funkcji i pracy w zarządzie
Czy przeczytał ustawę o własności lokali?
Czy wie, jakie obowiązki ma zarząd wspólnoty?
Co to jest czynność, przekraczająca zarząd zwykły? Niech wymieni przynajmniej 3 takie czynności.
franki pisze:zarząd będzie przejmował nieruchomość od dewelopera.
Do przejęcia warto wynająć inspektora budowlanego (odbiór nieruchomości wspólnej pod kątem usterek budowlanych) i księgową, mającą pojęcie o "księgowości" wspólnot (do przejęcia dokumentacji finansowej). Przydałby się też doświadczony zarządca, który (jeśli się sprawdzi) może być później Waszym administratorem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”