Odpowiedzialność wspołwłaściciela

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Nika80
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 29-09-2023, 06:02

Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#1 Post autor: Nika80 » 01-10-2023, 07:33

Witam
Zarząd jednoosobowy odmówił współwłaścicielą zwołania zebrania. Rezygnację złożył na ręce komisji, która miała tylko funkcje doradczą i opiniodawczą, twierdząc że to jest prawidłowe. Doczytałam, że rezygnacja powinna być złożona na ręce wszystkich właścicieli. Sami zwołaliśmy zebranie i podjęliśmy trzy uchwały, licząc głosy według udziałów po wcześniejszym przekazaniu list do głosowania przez dotychczasowy zarząd (był tam miły), chociaż wiem że są tam błędy, zresztą zawsze tak głosowaliśmy - bez pełnomocnictwo, ze źle przygotowanymi kartami. Pytanie brzmi co grozi mi jako jednej z osób która to zebranie przygotowała (nalezy nadmienić że nikt nie zainteresował się jak wspólnota ma działać bez zarządu, w sumie to mało kto wie jak ona działa) czy za błędy będę odpowiadała karnie, cywilnie. Czy członkowie wspólnoty mogą podać mnie do sądu? Chociaż nikt się nie zainteresował sprawą? Wzięłam na siebie odpowiedzialność w przeciwnym razie funkcjonowalibyśmy w próżni. Dotychczasowy zarządca powiedział że jego noga już tutaj nie powstanie a zebranie mamy sobie zorganizować sami. Aco jeśli podjęliśmy błędne decyzje? W naszej wspólnocie nikt się na niczym nie zna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#2 Post autor: irenalo » 01-10-2023, 09:14

Wszyscy właściciele mają być powiadomieni. Mogą być powiadomieni ustnie. Ostatecznie można wywiesić na tablicy ogłoszeń informację, że dotychczasowy zarządca zrezygnował. Bez podawania danych osobowych.
Jeśli uchwały dotyczyły spraw bieżacych, nie wyprowadziłaś pieniędzy z konta wspólnoty, to nic Ci nie grozi. Wspólnota musi funkcjonować. A błędy formalne da się naprawić.
Problemem wielu wspólnot jest to, że ludzi mało co interesuje. Nawet nie chce im się zapoznać z Ustawą o własności lokali.
W miarę możliwości pomożemy na forum.

Może weźmiecie jakiegoś administratora?

A to trzeba przeczytać.
Tekst ujednolicony obowiązuje.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9940850388

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#3 Post autor: irenalo » 01-10-2023, 09:34

Mam propozycję. Nie biegaj po forum. Zostań tutaj ze swoimi sprawami. Ok?
Trzeba uporządkować kilka spraw.
W Twoim KW powinien być nr księgi wieczystej gruntowej. Być może stary i trzeba będzie jedno czy 2 zera dopisać z przodu.
Tę księgę można przejrzeć tutaj:
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

Sprawdź, co jest napisane w dziale III i IV.
W dziale II jest odesłanie do KW wszystkich wyodrębnionych lokali. Ale narazie nie jest to potrzebne, chyba że do ustalenia udziałów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Nika80
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 29-09-2023, 06:02

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#4 Post autor: Nika80 » 01-10-2023, 11:30

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Sprawdzilam kw gruntowa i lokalową i tak jak napisałam dotychczasowy zarządca na kartach do głosowania i w zawiadomieniach nie wymieniał wszystkich właścicieli. Ja zawiadomienia przekazałam wszystkim którzy byli w kw. Ale żeby nie kombinować już z kartami uznalismy że zostawiamy te co były. Niestety nasz zarządca tak funkcjonowała przez te lata. Na zebraniu nikt się nie zgłosił do nowego zarządu więc podjęliśmy uchwałę w sprawie wyboru komisji, która zajmie się wyborem ofert firm. Chcemy mieć zarząd powierzony, w naszym przypadku to najlepsze rozwiązanie. Jeszcze raz bardzo dziękuję :>

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#5 Post autor: irenalo » 01-10-2023, 11:56

Czy w dziale III ( lub wyjątkowo IV ) księgi gruntowej jest coś napisane na temat zarządu?

Nie można powielać błędów dotychczasowego zarządcy ! Trzeba uaktualnić listę właścicieli. Przecież ktoś może zalegać z płatnościami. I co zrobicie?

Przejrzeć wszystkie księgi lokalowe. Spisać nazwiska właścicieli i udział w nieruchomości. Jeżeli lokal jest współwłasnością, ustalić jaki to rodzaj współwłasności. Czy współwłasności łączna ( np. wspólność małżeńska) czy współwłasność ułamkowa. Potem ustalić adresy do kontaktu.
Jeśli ktoś nie mieszka w budynku, to warto zdobyć zgodę na kontakt emailem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#6 Post autor: irenalo » 01-10-2023, 12:31

Jeżeli dotychczas nie mieliście zarządu powierzonego, to teraz też tego nie zrobicie. Powierzenie zarządu to jest:
1. Umowa WSZYSTKICH właścicieli , że zmieniają sposób zarządu z ustawowego na umowny. Umowa musi mieć formę notarialną.
2. Podpisanie umowy z zarządcą.

Jeśli natomiast mieliście zarząd powierzony (dział III KW), to bez problemu możecie zmienić osobę zarządcy.
Najpierw należy ustalić stan prawny.

Jeśli nie macie zarządu powierzonego i nikt nie chce być w zarządzie, to nie pozostaje nic innego, jak wystąpić do sądu o ustanowienie zarządcy.
UoWL
Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie
wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy
właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który
określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę,
gdy ustaną przyczyny jego powołania

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”