Odpowiedzialność wspołwłaściciela

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Nika80
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 29-09-2023, 06:02

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#7 Post autor: Nika80 » 01-10-2023, 19:01

Dziękuję za odpowiedź :>

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Nika80
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 29-09-2023, 06:02

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#8 Post autor: Nika80 » 06-10-2023, 14:59

Nie chcę biegać po forum więc zadam pytanie tutaj. Okazuje się, że były już zarządca źle przeprowadzał głosowanie nad uchwałami. Z tego co wiem od dwóch lat żadna uchwała nie przekroczyła 50%.Na zebraniach nie było właścicieli, którzy by mieli ponad 50% udziałów, zarządca też nie zbierał dalej głosów w drodze indywidualnego zbierania. Mam pytanie czy mogę go podać jako członek wspólnoty do sądu z powództwa cywilnego? Nadmienie, że uchwały dotyczyły podwyzki dla zarządcy, obniżenie a później podwyższenie funduszu remontowego, czy też podwyższenie kosztów utrzymania. Czy takie oddanie sprawy musi zrobić wspólnota mieszkaniowa?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#9 Post autor: piotrusb » 06-10-2023, 15:51

Nika80 pisze:
06-10-2023, 14:59
Z tego co wiem od dwóch lat żadna uchwała nie przekroczyła 50%.Na zebraniach nie było właścicieli, którzy by mieli ponad 50% udziałów, zarządca też nie zbierał dalej głosów w drodze indywidualnego zbierania.
Takie uchwały można wycofać z obiegu prawnego na podstawie powództwa z art. 189 kpc o ustalenie nieistnienia uchwały. Uchwała, za którą nie opowiedziała się większość właścicieli (licząc udziałami lub - w szczególnych, przewidzianych w uwl, przypadkach, w trybie jeden właściciel-jeden głos) nie istnieje, ale to musi stwierdzić sąd. Jeśli tak uczyni, to wówczas można wystąpić przeciwko zarządcy o zwrot pobranego nienależnie (bo bez podstawy w postaci uchwały) wynagrodzenia. Trzeba tylko brać pod uwagę, że takie dwa kolejne procesy, przy obecnych terminach w naszych sądach, mogą zająć co najmniej kilka lat.

Natomiast w przypadku niektórych uchwał mogły już zajść nieodwracalne skutki ich wykonania i uznanie uchwały sprzed 2 lat za nieistniejącą może nie mieć praktycznego znaczenia. To może np. dotyczyć funduszu remontowego, który został już wydany.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność wspołwłaściciela

#10 Post autor: irenalo » 06-10-2023, 16:51

Albo zwiększone zaliczki na bieżącą eksploatację . Po co ruszać taką uchwałę, skoro większe zaliczki były potrzebne i zostały wydane.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”