Wycinka drzew na terenie dużej wspólnoty.

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Mikooo
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 14-04-2022, 08:39

Wycinka drzew na terenie dużej wspólnoty.

#1 Post autor: Mikooo » 15-04-2022, 01:34

Z góry dziękuję osobom, które doczytają do końca. Nie mam już siły walczyć z zarządcą o zarządzie już nie wspomnę.

Moja wspólnota ma dwa rzędy drzew rosnących przy balkonach wzdłuż bloku. Drzewa sięgają powoli 3 pietra. W bezpośrednim sąsiedztwie mojego balkonu rosną brzozy i klon. Niestety w sezonie liściowym mam ciemno w pokoju. Chcialam to zmienić, ale niestety przycinki nie dają zadowalających efektów. Wystąpiłam, więc z pismem do zarządcy o usunięcie drzew, tych rosnących przy balkonie w rzędzie przy bloku. I się zaczęło. ;(

Nadmieniam jeszcze, że jestem właścicielem mieszkania w dużej wspólnocie. Niestety Zarząd jest przeciwny i zrobi wszystko, aby drzewa zostały. Zarządca robi mi schody, pilnuje interesów zarządu.

Pod moim pismem zebrałam ok.70% głosów. Pismo dotyczyło prośby o usunięcie konkretnych drzew i podjęcie w tej sprawie stosownej uchwały. Oraz informację że pozostali sąsiedzi nie mają nic przeciwko usunięciu tych drzew. Złożyłam je do zarzadcy. W rozmowie powiedział że złoży wniosek do Urzędu Miasta o pozwolenie na wycinkę uprzednio informując o tym pozostałych mieszkańców i dając im 30 dni na zgłaszanie uwag. Urząd ma 30 a nawet 60 dni zgodnie z kpa na odpowiedź.

Telefonicznie dostałam informację że zarządca zmierzył obwody drzew i mają poniżej 50cm (Niestety meilowo nie uzyskałam odpowiedzi na to pytanie) oraz że złożył zapytanie do UM. Czeka na odpowiedz i będzie wiadomo co dalej robimy.

Po tygodniu nie mogąc się doprosić informacji o odpowiedz jaką udzielił mu UM już nie mówiąc o zadanym pytaniu dostałam informację o konieczności uzyskania zgody wszystkich mieszkańców bo on złoży wniosek do UM ale zgodnie z 199kc Urząd zgody nie da jak ktoś będzie przeciwny. Zostanie wywieszona informacją o planowanej wycince. Termin 30 dni na uwagi.( Trochę to absurdalne gdyby wspólnota liczyła 200 członków i jeden miałby decydować o drzewie na drugim końcu bloku).
Kartka zniknęła po 2,5 tyg.

Znalazłam artykuly o braku konieczności wystapienia o pozwolenie a nawet dokonania zgłoszenia w tej sprawie zgodnie z Ustawą o ochronie środowiska. U nas warunki o braku prowadzenia działalności gospodarczej i osobach prawnych są spełnione. Wyslalam linki do stron ministerialnych. Poprosiłam o podanie podstawy prawnej podjętej procedury oraz o udostępnienie korespondencji z UM. CISZA

Moja prośba meilowa o przesłanie obowiązujących regulaminów dotyczących naszej wspólnoty oraz regulacji dotyczących nasadzeń. CISZA
Przesłałam zarzadcy moją korespondencję z UM o wycince drzew do 50cm. CISZA
Kolejny mail: Witam,
Z uwagi na pytania i spore zainteresowanie pozostałych mieszkańców, którzy wyrazili swoją aprobatę podpisując moje pismo w sprawie wycinki 5 drzew ponawiam pytania dotyczące regulacji nasadzeń na terenie naszej wspólnoty oraz krokow poczynionych w sprawie uchwały dotyczącej wycinki 5 drzew gdyż nie uzyskałam na zadane pytania żadnej odpowiedzi.
Odpowiedz:Witam,
W odpowiedzi na Pani emaila z dnia 5.04.2022 z godz. 10.39 informuję że postępujemy zgodnie z następującym harmonogramem:
a. informację o zamiarze wycięcia drzew wywiesiliśmy w tablicy ogłoszeń w budynku,
które to ogłoszenie musi wisieć 30 dni.
b. Po tym terminie wyślemy wniosek do Urzędu Miasta w celu wydania zgody.
c. Gdyby nie wpłynęły głosy przeciwne wycięciu można by je wyciąć gdyż nie mają 50 cm obwodu, a w przypadku sprzeciwu nikt tego się nie podejmie.
d. odnośnie przycięcia Zarząd zdecydował że w tym roku nie będzie wykonywana przycinka.
e. Sprawa też zostanie poruszona na spotkaniu przed budynkiem Wspólnoty w miesiącu kwietniu.
Kolejny mail:
W związku z wyznaczonym spotkaniem wnoszę o przesłanie skanów statutu, regulaminu i innych dokumentów regulujących naszą wspólnotę do dnia 10.04.br. Do tego terminu proszę również o udzielenie odpowiedzi na pytania zaznaczone kolorem czerwonym w mailu z dnia 06.04.br
Kto jest autorem tego harmonogramu? Czy gdziekolwiek można natknąć się na przepisy w oparciu o które jest stworzony ten harmonogram? Prosze o podanie podstawy prawnej.
Ogłoszenie nie wisiało 30 dni. Skoro MUSI wisieć 30 dni dlaczego zostało usunięte? Dowód w załączeniu. Proszę powiesić je raz jeszcze z datą i trzymać je 30 dni w oparciu o "przepisy" z harmonogramu.
Poza tym wniosek do UM na drzewa do 50cm? Najważniejsze pytanie na podstawie jakich przepisów ten wniosek? Przecież UM podaje, że nie jest wymagana zgoda zgodnie z Ustawą. Co z odpowiedzią z UM na zadane przez Zarząd pytanie? Nie uzyskałam odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Jeżeli chodzi o głosy przeciwne to kodeks cywilny i prawo współwłasności ma zastosowanie, a nie ustawa o ochronie środowiska.
Pomimo sprzeciwów można wyciąć drzewa. Jest większość.
Proszę o odpowiedź na pytania.
Odpowiedz:
Przepisami regulującymi o wspólnocie jest ustawa o własności lokali.
Na spotkaniu w skrócie ustalono że będzie uchwała. Poza tym że Zarząd na mnie naskoczyl. Podobno osoby nie wiedzą co podpisały i chcą się wycofać. (Wiem o telefonach do osób które podpisały z awanturami o zgodę na wycinke).

Następnego dnia zarządcapoinformowal mnie, że uchwała już jest w przygotowaniu ale chce dokładnie zmierzyć drzewa bo za pierwszym razem robił to szybko i ponownie zmierzył drzewa (przy mnie) i okazało się, że mają powyżej 60 a nawet 70cm. Ponownie wróciła zdarta plyta występuje o pozwolenie na wycinkę i informacją do gablotki o 30 dniach.
Nie pomaga informacją, że u nas wystarczy zgłoszenie.

Na piśmie które wręczyłam mu podczas zebrania zażądałam sporządzenia uchwały w ciągu 14 dni.(uzupełniłam kilka podpisów).

Nie wiem co dalej mam robić. Nie mam już siły. M.in.Przeciwny jest sąsiad z 4 piętra i sąsiadka, która mieszka na końcu bloku I musi się wychylić z okna aby zobaczyć drzewa, które chce wyciąć. Może imisja? Może zarządca przymusowy? Chce wystąpić do sądu ale nie wiem jaką drogę obrać. Czuję że ten człowiek robi ze mnie kretyna.
Nie jestem przeciwniczką drzew. Niech rosną pozostałym osobom przy balkonach jak im się podoba ale czy muszą decydować co rośnie przed moim? :((

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wycinka drzew na terenie dużej wspólnoty.

#2 Post autor: piotrusb » 15-04-2022, 10:27

Mikooo pisze:
15-04-2022, 01:34
Niech rosną pozostałym osobom przy balkonach jak im się podoba ale czy muszą decydować co rośnie przed moim?
Tak, muszą decydować, bo drzewa rosną na nieruchomości wspólnej, a usunięcie drzewa przekracza zwykły zarząd i wymaga uchwały. Jeśli jesteście dużą wspólnotą (ponad 3 lokale), to zastosowania nie ma tu art. 199 kc, ale art. 22 ust 2 i 3 ustawy o własności lokali, czyli wymagana jest uchwała poparta przez większość właścicieli (licząc udziałami), a nie jednomyślność. Jeśli zarządca nie chce poddać uchwały pod głosowanie, to możesz sama przygotować treść uchwały i zebrać pod nią podpisy.
Mikooo pisze:
15-04-2022, 01:34
Może zarządca przymusowy?
Bardzo wątpliwe, żeby sąd w takiej sprawie ustanowił zarządcę przymusowego. To jest środek nadzwyczajny i trzeba mieć bardzo solidne podstawy do złożenia takiego wniosku.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 83 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody zgoda właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Natomiast stosownie do art. 83 ust. 4 uop zarząd wspólnoty mieszkaniowej informuje w sposób zwyczajowo przyjęty członków wspólnoty o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag, a wniosek taki może być złożony nie później niż w terminie 12 miesięcy od upływu powyższego terminu. Rozwiązanie tego typu pozwala właścicielom na podjęcie ewentualnych działań zapobiegających usunięciu drzew (np. złożenie protestu, zwołanie zebrania, dokonanie wspólnych oględzin roślin). Zarząd wspólnoty składając wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu zobowiązany jest dołączyć oświadczenie o udostępnieniu odpowiedniej informacji członkom wspólnoty (art. 83b ust. 1 pkt 3 uop). Oświadczenie to przedkłada się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 83b ust. 2 uop).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Mikooo
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 14-04-2022, 08:39

Re: Wycinka drzew na terenie dużej wspólnoty.

#3 Post autor: Mikooo » 17-04-2022, 00:25

piotrusb pisze:
15-04-2022, 10:27
Tak, muszą decydować, bo drzewa rosną na nieruchomości wspólnej, a usunięcie drzewa przekracza zwykły zarząd i wymaga uchwały. Jeśli jesteście dużą wspólnotą (ponad 3 lokale), to zastosowania nie ma tu art. 199 kc, ale art. 22 ust 2 i 3 ustawy o własności lokali, czyli wymagana jest uchwała poparta przez większość właścicieli (licząc udziałami), a nie jednomyślność.
Czyli najpierw sporządzić uchwałę o wycięciu i zebrać podpisy, ale nie będąc członkiem zarządu jestem nieuprawniona do tego. Mogą być problemy?
Mogę jeszcze glosic uchwałę i zwołać zebranie 1/10 członków I na zebraniu przegłosować uchwałę mając pełnomocnictwa bo ludziom raczej nie chce się chodzić na zebrania. Tylko wtedy muszą to być jakieś chyba specjalne pełnomocnictwa?
Pomimo sprzeciwów uchwała zostanie przyjęta. Co dalej?
piotrusb pisze:
15-04-2022, 10:27
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 83 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody zgoda właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Czyli na podstawie uchwały składają wniosek? Bez zgody wszystkich? Dobrze rozumiem?
piotrusb pisze:
15-04-2022, 10:27
Natomiast stosownie do art. 83 ust. 4 uop zarząd wspólnoty mieszkaniowej informuje w sposób zwyczajowo przyjęty członków wspólnoty o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag, a wniosek taki może być złożony nie później niż w terminie 12 miesięcy od upływu powyższego terminu.
Zostanie wywieszona kartka tak jak jest to w zwyczaju. Wspólnota we wniosku poda ze informowała. Musi podać również głosy sprzeciwu? Jakie są szanse na przejście takiego wniosku? Czy ma znaczenie, że do wycinki wystarczy zgłoszenie, a nie pozwolenie?
Przeciwnicy zawsze mogą iść do sądu jako mniejszość aby to sąd roztrzygnął oraz zaskarżyć uchwałę w ciągu 6 tygodni.
Czy jakoś mogą jeszcze przeszkodzić w tym wszystkim?
Niestety Zarząd jest przeciwny wycince i nie przyjmuje żadnych argumentów. Zarządca tańczy jak mu zarząd zagra niestety.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wycinka drzew na terenie dużej wspólnoty.

#4 Post autor: piotrusb » 18-04-2022, 12:14

Do glosowania uchwały niezbędne jest pełnomocnictwo rodzajowe - określające przedmiot uchwały, na którą ma być oddany głos.

Nie musisz zwoływać zebrania. Możesz przygotować treść uchwały i zbierać pod nią podpisy w trybie obiegowym. Taka uchwała będzie miała moc obowiązującą i zarząd musi ja wykonać. Każdy właściciel może uchwałę zaskarżyć (art. 25 uwl), ale zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa zbieranie głosów pod uchwałą przez osobę nieuprawnioną może być podstawą do uchylenia uchwały tylko wtedy, jeśli fakt miał lub mógł mieć wpływ na treść uchwały.
Mikooo pisze:
17-04-2022, 00:25
Czyli na podstawie uchwały składają wniosek? Bez zgody wszystkich? Dobrze rozumiem?
Nie. Urząd nie potrzebuje uchwały. Wniosek składa zarząd samodzielnie. Prawo cywilne (uwl) wymaga do usunięcia drzewa z terenu dużej wspólnoty uchwały, ale procedury administracyjne - nie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”