Moje prawa

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
BETHAS
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 11-04-2021, 14:59

Moje prawa

#1 Post autor: BETHAS » 13-05-2021, 22:03

Mam wykupione mieszkanie, od pewnego czasu mam problem z osobami, ktore mieszkania nie maja wykupionego, a także z lokatorami, którzy od dwoch miesiecy wynajmuja mieszkanie obok. Chodzi konkretnie o palenie na klatce schodowej, lub siadaniem na schodach i paleniem pod oknem. Czy ja jako czlownek wspolnoty mam większe prawa niz wymieni sasiedzi? Czy mam jakies realne szasne aby wygrac z tymi palaczami?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Moje prawa

#2 Post autor: piotrusb » 14-05-2021, 09:01

Wspólnota może podjąć uchwałę zakazująca palenia na określonych częściach nieruchomości wspólnej np. korytarzach. Innym rozwiązaniem jest powództwo negatoryjne (o zaprzestanie immisji, czyli szkodliwych oddziaływań), które możesz wnieść wobec sąsiadów na podstawie art. 222 kc w zw z art. 144 kc. Jednak w takim przypadku trzeba się nastawić na długi proces, w którym Ty jako wowód będziesz musiał wykazać dowody na istnienie immisji.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Suprematyzm
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 29-09-2021, 13:53

Moje prawa

#3 Post autor: Suprematyzm » 29-09-2021, 14:14

Dzień Dobry

Nie wiem jak mam zacząć nowy wątek stąd pisze tutaj. Mam problem związany z wentylacją. Rok temu przypadkiem dowiedziałam się od kominiarza, że coś wpadło do komina, do części wspólnych. Pisałam o tym do pana od spraw technicznych ze Wspólnoty. Najpierw zaprzeczał i wysyłał mi dokumenty, że awarii nie ma. Potem jednak przyznał, że jest awaria, ale że mam na swój koszt wyciągać coś co do niego wpadło. Potem przyznał, że zostanie to zrobione na koszt wspólnoty jednak nie chciał się zgodzić z tym, żeby potem usunąć zniszczenia spowodowane w moim mieszkaniu usuwaniem awarii, czyli tego, że będą rozbijana glazura. Ostatecznie zgodzono się przysłać fachowca od budowlanki.Ostatecznie zgodzili się przysłać kogoś kto załata ścianę. Jednak zostało jeszcze to, że na tej ścianie znajdują się meble kuchenne na wymiar, które jak twierdzi kominiarz będą zawadzać. Do ściągnięcia ich trzeba fachowca.

Kto ma płacić za pracę demontażu i ponownego montażu mebli kuchennych, czy ja mam za to prywatnie płacić czy ma to być z środków wspólnoty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Moje prawa

#4 Post autor: piotrusb » 29-09-2021, 14:17

Nie. jeżeli awaria dotyczy cżęści wspólnych (a tak jest w tym przypadku), a do jej usunięcia konieczne jest przeprowadzenie prac w lokalu, to koszty tych prac i przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego (niepogorszonego) powinna pokryć wspólnota, a nie właściciel lokalu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”