Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
luqasz
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 25-06-2019, 10:01

Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#1 Post autor: luqasz » 25-06-2019, 11:32

Dzień dobry wszystkim.

Jestem właścicielem mieszkania w bloku (odrębna nieruchomość). Blok jest jako wspólnota mieszkaniowa którą zarzadza administracja. Chcialem zamontować klimatyzacje na wew. części balkonu (w rogu we wnęce na bocznej ścianie pod sufitem), montaż przeprowadzilaby osoba z uprawnieniami zgodnie ze sztuką budowlaną. Mieszkam na ostatnim piętrze. Wysłałem wniosek o zgodę na maila do administracji i dostalem telefoniczną odpowiedz że można zamontować ale wymaga to ponad 50% podpisów lokatorów w moim bloku, niestety ale nie udało mi się zebrać wiekszosci podpisów, byc moze wynika to z zazdrości..

Pytanie do was czy taka zgoda wspólnoty jest w ogóle wymagana? Spółdzielnia twierdzi że sciany wew balkonu to elewacja i jest to część wspólna, czy tak jest faktycznie? Monter klimatyzacji powiedział mi że część wew. balkonu to moja własność i nie potrzebuje zgody wspólnoty. Czy jest tak faktycznie? czy to zależy od tego czy balkon jest wpisany w księdze wieczystej i wliczony w calkowity metraż nieruchomosci? (U mnie nie ma nic o balkonie w ksiedze wieczystej). W załączniku do posta dodałem zdjęcie jak wyglada balkon. Jakie są konsekwencje jeśli bym jednak założył klimatyzacje a administracja by nie wyraziła zgody?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#2 Post autor: irenalo » 25-06-2019, 15:14

Po pierwsze: nie " ponad 50% podpisów lokatorów".

Wymagana jest zgoda właścicieli lokali (!), których udziały wynoszą ponad 50 %. Twój udział tez się liczy.

"Spółdzielnia twierdzi że ściany wew balkonu to elewacja i jest to część wspólna, czy tak jest faktycznie?"
Jaka spółdzielnia? Spółdzielnia wami zarządza?

" Monter klimatyzacji powiedział mi".
Chce zarobić, więc powie wszystko. On odpowiedzialności ponosić nie będzie.

Balkon jest Twój. możesz korzystać z tej przestrzeni ale ściany wokół balkonu , które chcesz dziurawić, ,wspólne.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

luqasz
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 25-06-2019, 10:01

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#3 Post autor: luqasz » 25-06-2019, 16:15

Przepraszam, mialem na mysli administracja

Znalazlem na forum taki wyrok sądowy.
viewtopic.php?t=10122

Z jego tresci wynika ze podloga na balkonie, oraz wszystkie wew. sciany nie należą do czesci wspolnej wspólnoty, a jedynie zew. sciany balkonu. Wobec powyższego czy aby nie myli się pan? Sciana wew na balkonie jest gruba wiec nie będzie przewiercona na zew.

Tutaj też podobna sprawa i to samo stwierdzenie sądu co do części wspólnej balkonu

https://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad ... zenie.html

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#4 Post autor: piotrusb » 26-06-2019, 10:18

Jeżeli umieszczasz klimatyzator na wewnętrznej części balkonu, który przynależy do Twojego lokalu i nie przewiercasz ściany zewnętrznej (która należy do nieruchomości wspólnej), to nie musisz nikogo pytać o zgodę.

W przypadku balkonu służącego do użytku tylko jednego właściciela, częścią wspólną będą jedynie elementy konstrukcyjne trwale połączone z budynkiem (np. płyta nośna), ale przestrzeń wewnętrzna, wyodrębniona płytą podłogową i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i stropem lub daszkiem, przynależeć będzie już do właściciela lokalu , do którego balkon ten przylega. A zatem w takim przypadku właściciel nie musi prosić wspólnoty o zgodę, a nawet informować jej o instalacji klimatyzatora (tak np. wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 19 grudnia 2018 r., sygn. akt I C 614/17). Co więcej, jak orzekł m. in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyrokach z 22 lutego 2016 r. sygn. akt I ACa 915/15 oraz z 20 lutego 2017 r., sygn. akt I ACa 777/16, wszelkie regulacje wspólnotowe (statut, regulaminy, inne uchwały), które by wprowadzały tu jakieś ograniczenia lub uwarunkowania będą bezprawne i w przypadku zaskarżenia, powinny zostać przez sąd uchylone.

Natomiast jeśli chcesz przewiercić ścianę zewnętrzną, to potrzebujesz zgody wspólnoty, bo jest to część nieruchomości wspólnej.

Kwestią odrębną jest natomiast odprowadzenie skroplin. Parownik klimatyzatora może wytwarzać, zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem chłodzonym a otoczeniem, nawet kilkadziesiąt litrów wody na dobę. Wodę tę można odprowadzić, jeśli istnieje taka możliwość techniczna, do instalacji kanalizacyjnej w lokalu lub do orynnowania balkonu (jeśli takie występuje) albo do orynnowania budynku (za zgodą wspólnoty), nie może ona natomiast spływać na elewację, na balkon położony niżej, czy na opaskę budynku przy jego fundamencie.

Równie istotny jest też poziom hałasu wytwarzanego przez sprężarkę. Jeśli ten będzie przeszkadzał sąsiadom (np. w nocy), to mogą oni wystąpić z roszczeniem o zaniechanie immisji na podstawie art. 222 § 2 w związku z art. 144 kc Jeśli klimatyzator będzie zainstalowany na nieruchomości lokalowej (np. na płycie balkonu nie wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej), to adresatem takiego roszczenia będzie właściciel lokalu (tak np. Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z 9 października 2015 r., sygn. akt I C 2434/13).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

luqasz
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 25-06-2019, 10:01

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#5 Post autor: luqasz » 26-06-2019, 14:16

Dziękuje za bardzo konkretną odpowiedź, wchodząc w szczegóły mam jeszcze pare pytań.

Czy znaczenie ma to czy balkon jest zaliczany do całkowitego metrazu mieszkania lub ujęty jest w księdze wieczystej? U mnie nie ma mowy w KW o balkonie, nie jest wliczony również w całkowity metraz mieszkania, wobec powyższego czy zmienia to postać rzeczy ze wew. czesc balkonu nie należy juz do mnie tylko do wspólnoty? Jestem jedynym użytkownikiem balkonu i tylko ja mam do niego dostęp.

Nastepna rzecz czy poziom hałasu agregatu jest okreslony przez jakis odgórny przepis jaki może byc maksymalny w ciagu dnia i nocy w bloku? Czy ta kwestie reguluje tylko to co ma wspolnota wpisanego w regulaminie?
U mnie jest zapis 70dB w ciagu dnia i 30dB w nocy, jak mierzona jest jego glosnosc w przypadku skargi np:sasiada z dołu? bezposrednio u mnie przy samym agregacie czy u niego na balkonie? klimatyzator ktory chce zamontowac w czesci zew(agregat) pracuje z glosnoscia ~45dB wobec powyższego czy nie spelnia już na starcie wymogów technicznych co do wytwarzanej głośności? Czy te 30dB w nocy nie moze przekroczyć u sasiada któremu by to przeszkadzało? W skrócie chodzi mi o to czy administracja moze nakazac zdemontować klimatyzacje gdyż nie spelnia parametrów technicznych bez mierzenia dB głośności sugerujac sie tylko dokumentami, tym co podaje producent?

PS: Blok jest półtorej roku po termomodernizacji a wiec jeszcze na gwarancji czy ten fakt zmienia coś w kwestii tego ze nie potrzebuje zgody wspolonty, administracji na montaż? Czy tylko to ze ponosze pełna odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia elewacji? Czy poprzez moje działanie blok jako całość może stracić gwarancje na wykonana termomodernizacje? Cos ala zerwanie plomby w przypadku np:elektroniki..

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#6 Post autor: irenalo » 26-06-2019, 14:52

Czy znaczenie ma to czy balkon jest zaliczany do całkowitego metrazu mieszkania lub ujęty jest w księdze wieczystej?
Nie ma żadnego znaczenia. Wg aktualnego prawa takie balkony , jak Twój, nie wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu. Nie ma obowiązku wpisywania balkonu w KW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”