Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Pelasia
.
.
Posty: 101
Rejestracja: 11-08-2016, 17:45

Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

#1 Post autor: Pelasia » 06-01-2017, 18:57

Witam,
kupując mieszkanie we wspólnocie miałam w akcie notarialnym podany metraż swojego lokalu oraz związany z tym swój udział w nieruchomości wspólnej. W akcie notarialnym mam też wpisaną wielkość całej powierzchni użytkowej budynku podaną w m2, oraz m2 powierzchni części wspólnych. Mój akt notarialny pokrywa się z aktem notarialnym pierwszego wyodrębnionego lokalu.
Niedawno okazało się, że kolejne akty notarialne właścicieli mojego budynku mają już zmniejszoną powierzchnię części wspólnych. Mało tego, istnieją trzy różne powierzchnie części wspólnych, w zależności od tego w jakim mieście podpisywane były akty notarialne.
Pierwsze mają powierzchnię 3000 m2, kolejne 1000 m2, 600 m2.
I teraz moje pytania:
1.Która powierzchnia powinna obowiązywać, choćby do opodatkowania części wspólnych?
2. Czy wystarczy oświadczenie zarządcy plus "nowa" inwentaryzacja powykonawcza podpisana przez uprawnionego geodetę, by zmienić decyzję podatkową?
3. Co w sytuacji, gdy m2 części wspólnych jest mniej niż wynika to z pierwszego aktu notarialnego?
4. Jak ustalić nową powierzchnię części wspólnych?
5. Jak ustalić, co należy do części wspólnych?

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z takiej sytuacji?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

#2 Post autor: irenalo » 10-01-2017, 02:05

Pelasia pisze:1.Która powierzchnia powinna obowiązywać, choćby do opodatkowania części wspólnych?
http://www.podatki.biz/artykuly/podatki ... _28952.htm
Dostałaś jakieś pismo w sprawie opodatkowania części wspólnych bądź złożenia deklaracji ? Bo ja w tamtym roku płaciłam podatek od pow. .loklau plus pomieszczeni przynależne do loklau i za grunt (powierzchnia gruntu razy udział)
Nie martw się podatkiem od części wspólnych , niech się urząd martwi jeśli taki podatek będzie chciał egzekwować.
Pelasia pisze:W akcie notarialnym mam też wpisaną wielkość całej powierzchni użytkowej budynku podaną w m2, oraz m2 powierzchni części wspólnych.
Przy wyodrębnianiu pierwszego lokalu , powinna być zliczona powierzchnia wszystkich lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych i pomieszczeń do nich przynależnych Powinien być wyliczony udział przydający na każdy lokal. Powinien być plan budynku, gdzie zaznaczona jest powierzchnia lokalu i pom. przynależnego i zaznaczone do kogo ten lokal i pomieszczenie przynależne należy.
UoWL
ARt.3.3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej
odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią
pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali
wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych
lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi
powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń
przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z
pomieszczeniami do nich przynależnymi.
4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest
określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni
użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych
.
I wszystko co nie jest określone powyżej jest częścią wspólna.
Nie wiem co masz tak naprawdę wpisane w akcie.
Ale może to jest łączna powierzchnia, o ktorej mowa w art.3.3 , która na początku należy do dewelopera, a po każdej sprzedaży lokalu jego własność maleje.
W urzędzie, gdzie wystawiane jest zaświadczenie o samodzielności lokalu:
Powinien być plan budynku, gdzie zaznaczona jest powierzchnia lokalu i pom. przynależnego i zaznaczone do kogo ten lokal i pomieszczenie przynależne należy.
Możesz stamtąd wziąć odpis tych dokumentów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

#4 Post autor: irenalo » 10-01-2017, 02:21

Pelasia pisze:2. Czy wystarczy oświadczenie zarządcy plus "nowa" inwentaryzacja powykonawcza podpisana przez uprawnionego geodetę, by zmienić decyzję podatkową?
Nie.
Przede wszystkim dlaczego jest nowa inwentaryzacja? Jeśli to skutek błędnych pierwotnych wyliczeń to ok.
Jeśli skutek kradzieży powierzchni NW , to jest problem.
Czy nowa inwentaryzacja zmienia udziały?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Pelasia
.
.
Posty: 101
Rejestracja: 11-08-2016, 17:45

Odp.: Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

#5 Post autor: Pelasia » 10-01-2017, 10:19

irenalo pisze:
Pelasia pisze:1.Która powierzchnia powinna obowiązywać, choćby do opodatkowania części wspólnych?
http://www.podatki.biz/artykuly/podatki ... _28952.htm
Dostałaś jakieś pismo w sprawie opodatkowania części wspólnych bądź złożenia deklaracji ? Bo ja w tamtym roku płaciłam podatek od pow. .loklau plus pomieszczeni przynależne do loklau i za grunt (powierzchnia gruntu razy udział)
Nie martw się podatkiem od części wspólnych , niech się urząd martwi jeśli taki podatek będzie chciał egzekwować.
Pelasia pisze:
Lokal kupiłam w 2009 r. W akcie notarialnym mam wpisane 3000 m2 powierzchni części wspólnych. W roku 2010 były już deweloper wykonał nową inwentaryzację, bo mu się nie zgadzały części wspólne. Bez naszej wiedzy i zgody zmniejszył wspólnocie części wspólne do wielkości 1300 m2. Zgłosił to do urzędu miasta, i od wielkości 1300 m2 części wspólnych płacimy podatek już od 2009 r. Podatek od części wspólnych został wyliczony przez urzędnika proporcjonalnie do wielkości udziału. Ale lokale w parterze nigdy nie otrzymały zaświadczenia o samodzielności lokali, mimo, że wiadomym jest, że ich powierzchnia wcześniej została wyliczona do sprzedaży pierwszego lokalu.
I teraz uwaga! Przyszedł nowy deweloper, który zakupił udziały w naszym budynku, potem został także wybranym przez nas zarządcą i kilka miesięcy później zmienił układ pomieszczeń parteru, z jednego lokalu zrobił dwa, zagarniając sobie dodatkową powierzchnię m2 części wspólnych i uzyskał już na ten nowy układ zaświadczenie o samodzielności lokalu. Udziały jego w księdze wieczystej nadal się zgadzają, ale ilość m2 powierzchni zwiększyła się o 50m2! Następnie deweloper sprzedał sam sobie zwiększone powierzchnie aktem notarialnym na podstawie oświadczenia. W akcie notarialnym ma wpisane właściwe udziały i zwiększoną powierzchnię. Za jakiś czas stwierdzi, że powierzchnia jest właściwa, zrobi nawet nową inwentaryzację, która oczywiście wykaże, że ma źle policzone udziały w stosunku do powierzchni! Można kogoś wyrolować? a no można. I to jak prosto. Deweloper i zarządca w jednym.
1. Gdzie można zgłosić te nieprawidłowości?
2. Czy to, że wcześniej lokale na parterze nie zostały fizycznie wydzielone i nie otrzymały zaświadczenia o samodzielności uprawnia dewelopera, by sobie zgarnął to, to mu się rzewnie podoba?
3. Kto jest za to odpowiedzialny (jaki urząd)?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w częsciach wspólnych

#6 Post autor: irenalo » 10-01-2017, 23:43

Pelasia pisze:Bez naszej wiedzy i zgody zmniejszył wspólnocie części wspólne do wielkości 1300 m2.
Inaczej.
Płacę podatek od nieruchomości w 2 miastach i w żadnym z nich nie płacę podatku za części wspólne z wyjątkiem gruntu.
Ale mam lokale mieszkalne. A Twój lokal jaki ma status?
Co wchodzi w skład tych części wspólnych? Może wydano nieprawidłową decyzje na podstawie źle wypełnionej deklaracji. Urzędnicy bywają ignorantami.
Jeśłi możesz weź w rękę decyzje podatkową i przepisz co podlega opodatkowaniu.
W moich decyzjach podatkowych są dwie pozycje:
1. Pozostale grunty: podane w metrach2 proporcjonalnie do udziału w NW (wielkość działki x udział)
2. Budynki mieszkalne lub ich części : podany metraż lokalu i piwnicy, która jest pomieszczeniem przynaleznym i została ujęta w KW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”