Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
zosto
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 28-05-2024, 13:16

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#25 Post autor: zosto » 28-05-2024, 13:17

Założenie klimy oznacza dziurę w ścianie, dlatego najlepiej robić na etapie wykańczania- remontu, żeby później nie robić bałaganu. To tak na marginesie, poza ceną ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marekrobert
.
.
Posty: 228
Rejestracja: 14-09-2013, 22:21

Re: Odmowa pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie

#26 Post autor: marekrobert » 01-06-2024, 22:26

Podzielę się może swoją wiedzą i doświadczeniem z dużej Wspólnoty. Na montaż klimatyzatora wewnątrz balkonu, gdzie jednostka zewnętrzna stoi na posadzce, Właściciel lokalu nie musi posiadać zgody Właścicieli. Obowiązują jednak pewne zasady. Jednostka klimatyzacyjna musi stać na specjalnych podkładkach antywibracyjnych, musi też być odpowiednio zabezpieczone odprowadzenie skroplin. Instalację klimatyzacji musi wykonać profesjonalna firma. Każdy montaż klimatyzatora wymaga przewiercenia ściany niezależnie od tego, gdzie klimatyzator jest zamontowany. Nie są mi znane klimatyzatory bezprzewodowe. Dziura w ścianie jest pod instalację elektryczną do zasilania jednostki zewnętrznej i pod przeciągnięcie rurek doprowadzających medium chłodzące do jednostki wewnętrznej i odprowadzające wilgoć. Wykonany otwór musi być profesjonalnie zabezpieczony, żeby nie dochodziło np. do zawilgocenia ściany i powstawania grzyba.
Ściana w obrębie balkonu stanowi elewację budynku i jest częścią wspólną, podobnie jak dach budynku i zewnętrzna część obudowy balkonu. Zgodę na powieszenie klimatyzatora w takich miejscach musieliby podjąć Właściciele przegłosowując stosowną uchwałę. W przypadku mojej Wspólnoty, nie wydają takiej zgody i to nie tylko z powodu konieczności przewiercenia ściany. Dużą rolę odgrywa tutaj estetyka budynku. Elegancka kamienica z piękną elewacją nie może wyglądać jak hala magazynowa TESCO, gdzie od podwórza wiszą klimatyzatory bo są tam umieszczone chłodnie. Każdy przypadek samowoli Właściciela oddajemy do Sądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”