Oszukańcze działanie zarządcy, pytanie.

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Airman
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 27-02-2023, 03:14

Oszukańcze działanie zarządcy, pytanie.

#1 Post autor: Airman » 27-02-2023, 03:39

Dzień dobry., jestem tu nowy, witam wszystkich!

Wspólnota działa już prawie 5 lat, stawki miesięczne na początku były ok, z czasem wszystko zaczynało agresywnie rosnąć, bardzo trudno było się doprosić rachunków, zazwyczaj popostu ich nie pokazano. Aktualnie po nowej podwyżce jako jedyny w budynku z 4 właścicielami mam odrobinę więcej czasu i chęci na weryfikację działań zarządcy.

Okazuje się, iż zarządca co roku dopisuje nam prawie 1000zl za przegląd elektryczny oraz 500zl za przegląd budynku. Dotarłem do tych niby wykonawców, i okazuje się, że faktyczny przegląd elektryczny ostatni raz był robiony w 2014 roku jeszcze przed wykupem a teraz pierwszy przy wspolnocie dopiero w lutym tego roku na kolejne 5 lat. Tak samo przegląd tech. budynku. Co roku kasowali 500zl a okazuje się iż pierwszy był dopiero w październiku 2022 roku i kosztował 300zl na 5 lat.

Czy mając dowody w postaci faktur można odzyskać te pieniądze np na poczet funduszu remontowego? Czy jest to utrudnione z racji na to iż podpisami akceptowaliśmy nieświadomie ich przedstawione coroczne zestawienia finansowe.

Zawierzyliśmy firmie a okazało sie ze co roku nas coraz bardziej naciągali, a że nie reagowaliśmy to zrobili sobie z naszego konta texas.

Kolejne spotkanie za 2 dni i chca sobie podwyższyć stawkę za to co robia plus doliczają za papier obsługę IT drukarkę 800zl/mc masakra. Chciałbym zająć się prowadzeniem tych finansów bo zaraz popadniemy w długi.. ☹️

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Oszukańcze działanie zarządcy, pytanie.

#2 Post autor: irenalo » 27-02-2023, 08:26

Ile jest wszystkich lokali? Tych wykupionych i tych nie wykupionych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Oszukańcze działanie zarządcy, pytanie.

#3 Post autor: piotrusb » 27-02-2023, 10:26

Zgodnie z prawem budowalnym obowiązkowy jest przegląd instalacji wentylacyjnej, kominowej i gazowej - co rok. Przegląd instalacji elektrycznej jest obligatoryjny co 5 lat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Oszukańcze działanie zarządcy, pytanie.

#4 Post autor: elmaz » 28-02-2023, 13:25

Pytanie - bo nie bardzo rozumiem. Zarządca pobierał pieniądze za przeglądy, których nie robił? I masz jakieś dowody, że nie robił? Bo jeśli tak - to dla mnie się to kwalifikuje do prokuratury jako wyłudzenie. Niezależnie od tego, czy te przeglądy były obowiązkowe czy nie.
Ale diabeł tkwi w szczegółach - kto, za co, na jakiej podstawie brał kasę, co za nią robił (lub nie robił) i jak to wszystko jest (nie jest) udokumentowane. Bo czasem może to być prokurator, czasem dochodzenie na drodze cywilnej, a czasem - po prostu należy go wywalić ze stanowiska i nie roztrząsać tego co było, bo szkoda czasu i energii.

Bo co to znaczy np. "dopisuje nam" - do czego dopisuje i w jaki sposób?

Z takich ogólnych rzeczy - to na pewno jest zarządca, a nie administrator (+ zarząd właścicielski)?
Dlaczego w takiej sytuacji po prostu nie podziękujecie mu za współpracę?
Co do dostępu do dokumentów - każdy właściciel ma do tego prawo, jak się migają, możesz to załatwić przez sąd.

Wg mnie nieświadoma akceptacja sprawozdań finansowych nie chroni zarządcy przed ewentualnym oskarżeniem o oszustwa, co najwyżej trochę je utrudni. Ale powtórzę - diabel tkwi w szczegółach.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”