przejecie terenu

Pochwal się stroną internetową swojej Wspólnoty lub poleć ciekawą stronę internetową innej Wspólnoty.
Wiadomość
Autor
juwentura
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 06-02-2011, 10:00

przejecie terenu

#1 Post autor: juwentura » 20-03-2017, 19:46

Nasza Wspólnota otrzymała na wieczyste użytkowanie od gminy teren na którym został urządzony parking dla naszych członków.Gmina przekazała mam grunt oraz materiały w postaci kostki brukowej natomiast Wspólnota Mieszkaniowa poniosła koszty związane z przeprowadzonymi pracami polegającymi na ułożeniu kostki oraz kanalizacji i oznakowania.Pytam kto w świetle prawa powinien podpisać akt lub protokół przyjętego terenu od gminy-czy Zarządca nieruchomości lub w inny sposób przyjęty.Co będzie kiedy ten Zarządca zrezygnuje z zarządzania tą wspólnota lub kiedy Wspólnota zrezygnuje z jego usług.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5960
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: przejecie terenu

#2 Post autor: piotrusb » 21-03-2017, 00:06

Jesteś pewien, że jest to użytkowanie wieczyste, a nie inna forma np. dzierżawa? Macie z gminy coś na piśmie w tej sprawie?

Umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W akcie zostaje zapisane na czyją rzecz zostaje ustanowione użytkowanie. Choć teoretycznie jest to możliwe, to nie spotkałem dotąd przypadku żeby była to wspólnota. W waszym przypadku byłoby to też bardzo wątpliwe prawnie, bo parking nie jest niezbędny do zarządu nieruchomością wspólną, a tylko w takim przypadku i w takim zakresie wspólnota może nabyć nieruchomość do własności odrębnej od własności członków wspólnoty - właścicieli lokali. Dotyczy to również użytkowania wieczystego.

Wpółużytkownikami wieczystymi nieruchomości wspólnej są właściciele lokali. W takim przypadku wszyscy oni musieliby przystąpić do aktu notarialnego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: przejecie terenu

#3 Post autor: irenalo » 21-03-2017, 15:25

Parking, mimo zdziwienia samochodziarzy , nie jest niezbędny do zarządzania NW.
WM rozumiana jako jednostka organizacyjna nie powinna być stroną umowy w sprawie parkingu.
WM nie może być też użytkownikiem wieczystym, użytkownikami wieczystym mogą być poszczególni właściciele lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

juwentura
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 06-02-2011, 10:00

Odp.: przejecie terenu

#4 Post autor: juwentura » 21-03-2017, 21:35

Jeżeli chodzi o ten teren to jestem pewien gdyż pytałem Zarządcę i tak mnie oświadczono .Zaznaczyła że to było przekształcenie tego gruntu.Nikt z członków WM niczego nie podpisywał i dlatego jest moja obawa.Co się stanie kiedy obecny Zarządca przestanie zarządzać tą wspólnotą.Proszę o podanie podstawy prawnej która takie działania nie dopuszcza.Z poradę dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5960
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: przejecie terenu

#5 Post autor: piotrusb » 21-03-2017, 22:34

Ustnie wszystko można powiedzieć, a zdaje się, że zarządca nie wie o czym mówi. Zapytaj czy jest jakiś dokument z gminy w tej kwestii: oferta, propozycja, protokół uzgodnień itp.
juwentura pisze:Zaznaczyła że to było przekształcenie tego gruntu
Przekształcenie czego w co?

Zgodnie z jednolitą od lat linią orzecznictwa, w tym orzeczeniami Sądu Najwyższego, wspólnota mieszkaniowa jest osobą ustawową (inaczej ułomną osobą prawną), której ustawa o własności lokali przyznaje zdolność prawną ściśle ograniczoną do spraw związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Posiadanie miejsc parkingowych nie jest niezbędne z punktu widzenia takiego zarządu, a zatem wspólnota ani nie może nabyć takiego gruntu na własność, ani zostać jego użytkownikiem wieczystym. Użytkownikami wieczystymi mogą zostać jedynie właściciele lokali (osoby fizyczne lub prawne). Wejście w prawo użytkowania wieczystego wymaga obligatoryjnie podpisania aktu notarialnego przez wszystkich współużytkowników.
A zatem zarządca nie ma prawa podpisania takiego aktu w imieniu wspólnoty, żaden notariusz nie powinien do tego dopuścić, a sąd wieczystoksięgowy dokonać wpisu.

Albo więc może to umowa najmu, dzierżawy itp. i tą powinni z gminą zawrzeć ci właściciele lokali, którzy będą z miejsc postojowych korzystać. W praktyce zdarzają się podejmowane w takiej sprawie uchwały wspólnoty upoważniające zarządcę do podpisania umowy z gminą, ale jeśli ktoś z właścicieli taką uchwałę zaskarży, to najprawdopodobniej sąd ją uchyli, bo miejsca parkingowe powinni wynajmować/dzierżawić konkretni właściciele, nie zaś wspólnota - to przekracza jej umocowanie ustawowe.

Drugą opcją jest, że użytkownikiem wieczystym zostanie zarządca (osoba fizyczna lub prawna) i wynajmie ten teren wspólnocie lub konkretnym właścicielom lokali. Wówczas jednak przy zmianie zarządcy nie będziecie mieli jakichkolwiek praw lub roszczeń do tego gruntu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: przejecie terenu

#6 Post autor: irenalo » 23-03-2017, 12:23

A może grunt pod budynkiem nie spełniał wymogów działki budowlanej i wcześniej - nim juwentura kupil lokal został grunt powiekszony o ten teren?

Czyli wszyscy ówcześni właściciel lokali zawarli z gminą nową umowę o użytkowanie wieczyste. I scalono grunt. Albo nie scalono....
Usatawa o gospodarce nieruchomościami art.209 a
1. Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali; w razie braku zgody stosuje się przepisy art. 199 obowiązki współwłaścicieli przy przekroczeniu zakresu zwykłego zarządu,

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja Wspólnota”