Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

W tym miejscu można dyskutować na nawet najbardziej dziwne tematy.
Wiadomość
Autor
Łukasz
.
.
Posty: 257
Rejestracja: 04-10-2008, 18:42

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#1 Post autor: Łukasz » 19-10-2009, 11:04

Każdy powinien przeczytać ten ARTYKUŁ

Dla bardziej zaawansowanych - choć we wspólnocie mieszkaniowej to byłoby trudne - polecałbym dodatkowy, bardziej złożony system z dodatkowym źródłem w postaci fotoogniw, akumulatorów, kontrolera ładowania i inwertera/ów. Ale to raczej dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Z prostszych i tańszych sposobów (a to może już każdy) polecam przejście na taryfę dwustrefową i korzystanie z "ciężkiego sprzętu", jak np. zmywarka, pralka, piekarnik, boiler z grzałką elektryczną itp, w godzinach 13:00-15:00 oraz po 22:00 i przed 6:00.

Efekt ekonomiczny może być znakomity. Ja tak mam i ze wszystkim powoli przechodzę na prąd, a zacząłem od kuchenki i oświetlenia. Następna do odstrzału pójdzie ciepła woda, a potem ogrzewanie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#2 Post autor: irenalo » 19-10-2009, 12:46

1. Żeby przejść na taryfę dwustrefową, trzeba zadeklarować zużycie (w moim regionie) przynajmniej 3000 kWh rocznie.
2. Energia dzienna jest wtedy droższa niż przy umowie jednostrefowej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Łukasz
.
.
Posty: 257
Rejestracja: 04-10-2008, 18:42

Odp.: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#3 Post autor: Łukasz » 19-10-2009, 14:16

ad 1. A to pech. Ja w moim regionie nie musiałem nic deklarować. Może sprawdź jeszcze raz, czy na pewno to wymaganie dotyczyło odbiorców indywidualnych w lokalach mieszkalnych (gospodarstwach domowych). Na marginesie: warto sobie przeanalizować, choćby na podstawie historii rachunków, kto ma jakie zużycie roczne i miesięczne. Mając taką wiedzę łatwiej podejmować decyzje dotyczące oszczędzania.

ad 2. Oczywiście, że tak. Inaczej nie byłoby w ogóle taryfy G11 jednostrefowej. Rzecz wygląda w szczegółach tak (Enion Kraków):

- opłata za energię w taryfie jednostrefowej: 0,5008
- opłata za energię w taryfie dwustrefowej dzień: 0,5625 (11 % drożej)
- opłata za energię w taryfie dwustrefowej noc i poza szczytem: 0,2593 (48 % taniej, czyli prawie połowę)
- abonament: tak samo, niezależnie od taryfy, nie ma zatem czego analizować
- opłata stała, taryfa jednostrefowa: 1,83
- opłata stała, taryfa dwustrefowa: 4,14

Z tego powodu na początku zaznaczyłem (piszą o tym również we wspomnianym artykule), że:
Z prostszych i tańszych sposobów (a to może już każdy) polecam przejście na taryfę dwustrefową i korzystanie z "ciężkiego sprzętu", jak np. zmywarka, pralka, piekarnik, boiler z grzałką elektryczną itp, w godzinach 13:00-15:00 oraz po 22:00 i przed 6:00.
Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#4 Post autor: irenalo » 19-10-2009, 20:12

Przy dwustrefowej i weekendowej (nocna od 14.00 w soboty do 7.00 w poniedziałek) wymagane zużycie 3000 kWh rocznie. Akurat i wodę podgrzewam prądem i ogrzewanie mam elektryczne, więc mieszczę się.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#5 Post autor: ourson » 21-10-2009, 22:28

Zainteresowany tymi taryfami sprawdziłem jak to jest we Wrocławiu.

Wyszło na to, że G12 można sobie ot tak po prostu wybrać. Wymóg 3000 kWh rocznie pojawia się przy taryfie G12g tanie grzanie :-) Różni się ona tym od taryfy G12, że taryfa nocna trwa dodatkowo od 14 w sobote do 7 rano w poniedziałek. Ale stawka zmienna w taryfie dziennej jest minimalnie wyższa niż w standardowej G12.

Właśnie policzyłem, że zmiana taryfy we Wspólnocie powinna dać oszczędności ok 10-15% całej kwoty rachunku. Brzmi obiecująco :-) Tym bardziej że raczej zaniżałem oszczędności..

Nie orientujecie się czy Przeds. Energ. dysponują danymi na temat zużycia w dzień w nocy (zakładając że liczniki są elektroniczne i pewnie nie ma dla nich problemu żeby mieć dane na bieżąco)
Ostatnio zmieniony 21-10-2009, 22:29 przez ourson, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną

#6 Post autor: ourson » 22-10-2009, 15:03

No więc EnergiaPro nie dysponuje danymi na temat zużycia w poszczególnych taryfach, więc będę prowadził obserwacje prywatne. Przy okazji zrobię sobie też obserwacje na swoim liczniku. Co prawda zużycia 3000 kWh rocznie raczej nie mam, więc to będzie tylko G12 bez tanich weekendów, ale może się okaże że też jest korzystniej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „HydePark”