Początek małej wspólnoty mieszkaniowej

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
karaluschek
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 30-08-2016, 10:17

Początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#1 Post autor: karaluschek » 30-08-2016, 10:31

Witam wszystkich na forum.

Kupiłam mieszkanie w czterorodzinnym budynku przedwojennym, bez ustanowionej oficjalnie wspólnoty mieszkaniowej. Chciałabym podjąć się organizacji wspólnoty w naszym domu, ale nie wiem od czego zacząć. Czy według Was wystarczy na razie zbierać na fundusz remontowy? Czy można założyć konto w banku bez NiPu, REGONU itp? Po prostu zbierać pieniądze na remont np. dachu? Jeśli tak to w jakim banku polecacie takie konto założyć? Czy założenie wspólnoty powinno się odbyć w obecności notariusza?



Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#2 Post autor: irenalo » 30-08-2016, 10:59

karaluschek pisze:Kupiłam mieszkanie w czterorodzinnym budynku przedwojennym, bez ustanowionej oficjalnie wspólnoty mieszkaniowej.
Pierwsza rzecz: czy kupiłaś wyodrębniony lokal z własną księgą wieczystą czy może udział w kamienicy z prawem używania jednego z mieszkań? W starych budynkach może być róznie.
Od kogo kupiłaś od osoby prywatnej czy gminy?
Czy wszystkie lokale są prywatne?
Czy oprócz mieszkań sa jakieś komórki, garaże?
karaluschek pisze:Czy według Was wystarczy na razie zbierać na fundusz remontowy?
Nie, bo warto ubezpieczyć budynek.
karaluschek pisze:Czy można założyć konto w banku bez NiPu, REGONU itp?
Na wspólnotę nie.
karaluschek pisze:Czy założenie wspólnoty powinno się odbyć w obecności notariusza?
Wspolnoty się nie zakłada. Ona powstała z mocy prawa przy wyodrębnieniu i sprzedaży pierwszego lokalu.
Musicie tylko dopełnić formalności nałożonych na Was przez prawo (jeśli oczyswiście macie WM ).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

karaluschek
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 30-08-2016, 10:17

Odp.: początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#3 Post autor: karaluschek » 30-08-2016, 11:37

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Jest to dom z czterema mieszkaniami własnościowymi z odrębnymi księgami wieczystymi. Wszystkie mieszkania są prywatne, ogród i teren gdzie jest budynek jest wykupiony również na własność. Są też piwnice (chyba cztery) i dwa strychy. Sąsiedzi nie są bardzo chętni do płacenia czegokolwiek i nie za bardzo wiem jak wybrnąć z tej sytuacji. Zgodzili się płacić fundusz remontowy w kwocie 100zł miesięcznie. Ale potrzeby są spore, bo dach i rynny powinny być wkrótce wyremontowane. Jeśli chcemy dokonać formalności to co powinnam teraz zrobić? Zbierać od sąsiadów zgody na zarejestrowanie wspólnoty w US? Bo rozumiem, że tam się mam zgłosić po nadanie REGONU i NIPu, tak?

Czy da się ubezpieczyć budynek bez zgody któregoś z mieszkańców? I czy samo ubezpieczenie mieszkania nie jest wystarczające?

Jeszcze mam pytanie o gaz, czy jestem w stanie zmusić sąsiada do przeglądu pieca gazowego? Wiem, że od lat tego nie robi i chyba nie czuję się z tym bezpiecznie...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#4 Post autor: irenalo » 30-08-2016, 12:17

karaluschek pisze:Jest to dom z czterema mieszkaniami własnościowymi z odrębnymi księgami wieczystymi
Czyli wspólnota mieszkaniowa.
Na sam początek radzę przeczytać dokladnie Ustawę o własności lokali:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9940850388
Ściagnij tekst ujednolicony, bo to jest aktualna treść.
Czytaj do art. 19 włacznie. A potem ściagnij z kodeksu cywilnego art. 195- 221 (link na górze po prawej).
To są zapisy które obowiązują Twoją wspólnotę.
Ale oprócz tego jeszcze na podstawie innych ustaw Wasza WM ma obowiązek mieć REGON i NIP.
karaluschek pisze: Sąsiedzi nie są bardzo chętni do płacenia czegokolwiek i nie za bardzo wiem jak wybrnąć z tej sytuacji.
Zawsze istnieje mozliwość zapisana w KC:
Art. 203. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.
Ów zarzadca wyznaczony przez sąd oczywiście będzie miał przyznane wynagrodzenie i właściciele lokali ponosić będą wg udziałów koszty tego wynagrodzenia. To jest argument w dyskusji z sąsiadami.
karaluschek pisze:Czy da się ubezpieczyć budynek bez zgody któregoś z mieszkańców?
Na pewno da się przy zgodzie właścicieli , których udziały wynoszą ponad połowę.
KC Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Ubezpiecznie cześci wspólnych (nieruchomości wspólnej -NW) nie jest obowiązkowe. Każdy może ubezpieczyć swój lokal i swój udział w NW . To są różne ubezpiecznia. Ale jak przyjdzie nieszczeście , to ubezpieczeni dostaną odszkodowanie a nie ubezpieczeni nie i będą musieli wyłożyć od razu cała kwotę na naprawę. A jak nie wyłożą? Albo nie będzie na FR?
karaluschek pisze:Zbierać od sąsiadów zgody na zarejestrowanie wspólnoty w US
Nie musisz mieć zgody ale dobrze by było, byś miała uchwałę z podpisami właścicieli, ktorych udziały wynoszą ponad 50 %. Inaczej nie otworzysz konta w banku.
karaluschek pisze:eszcze mam pytanie o gaz, czy jestem w stanie zmusić sąsiada do przeglądu pieca gazowego?
WM jest odpwiedzielna za przeglądy budowalne, choć to nie znaczy że wszystko musi finansowac z własnych środków.
Musicie mieć aktualny KOB.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85 ... udowlanego
Jeśli sąsiad nie robi przeglądu, to można zawiadomić nadzór budowlany.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#5 Post autor: irenalo » 30-08-2016, 12:24

Jeśli masz numer KW swojego loaklu, to tu możesz sprawdzić KW wszystkich innych lokali. KW są jawne.
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

W Twojej KW pownno być odesłanie do KW gruntowej (budynkowej) a w niej odesłanie do KW poszczególnych lokali.
Spisz udziały, bo we WM koszty ponosi się wg udziałów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

karaluschek
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 30-08-2016, 10:17

Odp.: początek małej wspólnoty mieszkaniowej

#6 Post autor: karaluschek » 30-08-2016, 20:57

Bardzo dużo mi się rozjaśniło. Ja oczywiście lokal mam ubezpieczony.

Czy jeśli mam podpisy 3 z 4 właścicieli, czyli ok 75% udziałów pod uchwałą o stworzeniu wspólnoty to w US podaję jaką liczbę właścicieli? 3 czy z automatu 4? Czy Ci co nie byli zainteresowani również będą należeć do wspólnoty i będą zobowiązani płacić składki na FR?

Czy to prawda, że w uchwale możemy podjąć decyzję, że we wszystkich kwestiach potrzebujemy większość głosów a nie wszystkie?


Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Trochę mnie to wszystko przeraża, najchętniej zamieniłabym już mieszkanie na kamienicę z zarządcą i wyremontowanym dachem... ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”