Wymiana ogrzewania centralnego w budynku

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
pawo137
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 21-03-2016, 19:15

Wymiana ogrzewania centralnego w budynku

#1 Post autor: pawo137 » 21-03-2016, 19:18

Dzień dobry,
jestem od niedawna właścicielem mieszkania w małej wspólnocie( metraż mieszkania - 44.22 m^2). Problem jest centralne ogrzewanie wspólnotowe za które płacę 11 zł od metra. Miesięcznie ogrzewanie kosztuje mnie prawie 500 zł. Od zarządcy dowiedziałem się tylko tyle że nie mogę odłączyć się na własną rękę od ogrzewania wspólnotowego. Dodatkowo jeden z pracowników poinformował mnie, że jedyną opcja byłaby wymiana podajnika w piecu centralny tak by paliwo zmienić z olejowego na gazowe. Jednakże Pan, z którym rozmawiałem powiedział, że nie będzie to wiele bardziej opłacalne, ale nie podał żadnych konkretów dla tego śmiem mu do końca nie ufać :) Czy byłby ktoś tak dobry i mógł mi pomóc w tej sprawie.
Tzn. powiedzieć czy na pewno nie ma możliwości odłączenia się od ogrzewania wspólnotowego i (jeśli się nie da) to jaka była by róznica w kosztach pomiędzy paliwem olejowym a gazowym. Dodam jeszcze że cały budynek ma około 200 metrów i jest jedno piętrowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: wymiana ogrzewania centralnego w budynku

#2 Post autor: piotrusb » 22-03-2016, 10:50

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97:
...właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania.
W małej wspólnocie, która w zakresie zarządu nieruchomością wspólna kieruje się zapisami kc i kpc o współwłasności, odłączenie lokalu od systemu centralnego ogrzewania wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali lub zastępczego orzeczenia sądu, o które mogą wystąpić właściciele mający sumarycznie co najmniej połowę udziałów (art. 199 kc).
pawo137 pisze:róznica w kosztach pomiędzy paliwem olejowym a gazowym
Zobacz sobie porównanie kosztów np. w tabelach na stronie http://www.domgaz.waw.pl/paliwa.php#koszty
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”