Paraliż małej wspólnoty

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
Dam
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 03-04-2016, 17:14

Odp.: Paraliż małej wspólnoty

#7 Post autor: Dam » 03-04-2016, 17:27

A ja tak przy okazji dopytam się, gdyż cżęsto spotkam się z kwestią tzw. zwykłego zarządu, co do którego decyzje mozna podejmować większością głosów. Nie mam wiekszych watpliwości, że np. zlecanie okresowych przeglądów przewidzianych przez prawo budowalne do takiego zwykłego zarządu należy(?), skoro za ich brak może grozić nawet kara więzienia. Ale co z kwestią finansową w tych sprawach, gdy wspólnota nie ma żadnych pieniędzy? U mnie w małej wspólnocie współwłascicele jednego mieszkania blokują powstanie jakiegoklowiek wspólnego funduszu, czy to remontowego czy na koszty zarządu i jednocześnie nie chcą dać pieniedzy na koszty przeglądów. Ja wiem że możemy poddać tą kwestię do rozważenia sądu, ale to troche potrwa, a przeglądy trzeba zrobić już teraz. Oczywiscie wiem, że możemy zrzucić się z innymi współwłaścicelami na te koszty, ale jak to jest z odzyskiwaniem pieniedzy? Jeśli mielibyśmy uchwałę o tych opłatach to wystawiamy wezwanie do zapłaty a potem sąd, a w takim wypdaku też możemy coś takiego zrobić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Paraliż małej wspólnoty

#8 Post autor: piotrusb » 03-04-2016, 21:20

Dokonanie nakładów na rzecz wspólną przez jednego ze współwłaścicieli, rodzi roszczenie o ich zwrot skierowane do pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że współwłaściciel, który dokonał nakładów koniecznych na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności (co dotyczy również małej wspólnoty, która w kwestiach zarządu nieruchomością wspólną kieruje się zapisami kc i kpc o współwłasności) może się domagać, na podstawie art. 209 w zw. z art. 207 kc, zwrotu ich części od pozostałych współwłaścicieli, stosownie do wielkości udziałów.

Możecie zatem wyasygnować pieniądze na przegląd, a następnie wystąpić do sądu z pozwem przeciw właścicielowi, który odmawia partycypacji w kosztach.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dam
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 03-04-2016, 17:14

Odp.: Paraliż małej wspólnoty

#9 Post autor: Dam » 04-04-2016, 21:41

Dzięki, właśnie nie wiedziałem jaką podstawę prawną podać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Paraliż małej wspólnoty

#10 Post autor: piotrusb » 08-06-2016, 11:10

MIXI pisze:Ma obowiązek głosować.
Po pierwsze nie ma takiego obowiązku i nikt go do tego nie może zmusić, a po drugie może być przeciw.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”