Archiwum Wspólnoty

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
Wawek
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 01-02-2013, 18:58

Archiwum Wspólnoty

#1 Post autor: Wawek » 03-03-2016, 12:20

Kilkanaście lat sprawowałem zarząd jako współwłaściciel w małej wspólnocie. Po mojej rezygnacji i zmianie zarządcy na zewn. f-mę zarządzającą ( na podstawie uchwały, po przyjęciu sprawozdania, protokole zdawczo-odbiorczym z przekazaniem wszystkich dokumentów do kontynuowania zarządzania, umowie z nowym zarządcą ) nowy zarządca upomina się o przekazanie sobie ( do archiwum ) wszystkich dokumentów powstałych w trakcie trwania mojego zarządzania jako własności Wspólnoty. Ja pozostaję członkiem tej Wspólnoty.
O ile wydaje mi się sensowne przekazanie umów wtedy zawartych, wg których nie wygasły np. gwarancje dot. wykonanych remontów, to żądanie przekazania całego archiwum ( pism, uchwał, rachunków itp. ) wydaje mi się niewłaściwe. Protokół przekazania musiałby objąć ilość materiałów ( z wielu lat ) trudną do oszacowania. Czy słusznie ? Czy istnieją podstawy prawne dotyczące tych archiwaliów? Obejmując zarządzanie po poprzednim zarządcy przejąłem jedynie podstawowe, aktualne dokumenty dot. wspólnoty.
Będę wdzięczny za wyjaśnienia lub podpowiedzi w tej kwestii.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Archiwum Wspólnoty

#2 Post autor: piotrusb » 03-03-2016, 13:39

Wawek pisze:Obejmując zarządzanie po poprzednim zarządcy przejąłem jedynie podstawowe, aktualne dokumenty dot. wspólnoty.
Wawek pisze:Protokół przekazania musiałby objąć ilość materiałów ( z wielu lat )
A gdzie te dokumenty przechowywane są obecnie?
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Wawek
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 01-02-2013, 18:58

Odp.: Archiwum Wspólnoty

#3 Post autor: Wawek » 05-03-2016, 00:37

Aktualnie wszystkie dokumenty poza przekazanymi nowemu zarządcy na podstawie protokółu zdawczo - odbiorczego przechowuję u siebie. Jestem jak pisałem członkiem tej małej wspólnoty. Więc uważam ,że te dokumenty są we Wspólnocie, ale myślę,że powinienem mieć do nich dostęp gdyby np. U. Skarbowy zwrócił się o jakiekolwiek wyjaśnienia z lat ubiegłych. Jestem przekonany ,że nie mam w nich nic do ukrycia , ale niechciałbym stracić nad nimi kontroli do czasu ich przedawnienia. Z góry dziękuję za zainteresowanie się.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Archiwum Wspólnoty

#4 Post autor: irenalo » 05-03-2016, 06:15

Wawek pisze:Więc uważam ,że te dokumenty są we Wspólnocie, ale myślę,że powinienem mieć do nich dostęp gdyby np. U. Skarbowy zwrócił się o jakiekolwiek wyjaśnienia z lat ubiegłych.
A jak będą u zarządcy , to nie będzie do nich dostępu?
Wawek pisze:nowy zarządca upomina się o przekazanie sobie ( do archiwum ) wszystkich dokumentów powstałych w trakcie trwania mojego zarządzania jako własności Wspólnoty.
Skoro jemu powierzyliście przechowywanie dokuemntacji wspólnoty, to powinieneś mu te dokumenty wydać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Wawek
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 01-02-2013, 18:58

Odp.: Archiwum Wspólnoty

#5 Post autor: Wawek » 06-03-2016, 00:56

Dziękuję za podpowiedź , ale nie jest ona przekonująca. To ja wytworzyłem dokumenty o których piszę i nie powierzałem ich przechowywania mojemu następcy. Dostęp do nich może być utrudniony , a gwarancji swobodnego dostępu mieć nie mogę. Nie są to też dokumenty niezbędne do aktualnego zarządzania. Te zostały przekazane. Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Archiwum Wspólnoty

#6 Post autor: irenalo » 06-03-2016, 05:53

Wawek pisze:To ja wytworzyłem dokumenty o których piszę
Nie ma znaczenia , kto wytworzył. Ma znaczenie czyje one są. A należą do wszystkich właścicieli lokali.
I to oni zadecydowali, ze dokumentacja jest u zarządcy. Zrób protokół zdawczo - odbiorczy i oddaj.
Na górze jest strony (po środku) znajduję się funkcja "szukaj". Wyszukaj "dokumentacja wspólnoty". "dokumenty wspólnoty". Dotrzesz do orzeczeń.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”