Mała wspólnota czy może coś innego ?

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
unitraunitra
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 08-07-2014, 16:11

Mała wspólnota czy może coś innego ?

#1 Post autor: unitraunitra » 08-07-2014, 16:13

Witam proszę o rozwianie moich wątpliwości, a mianowicie otrzymałem po babci mieszkanie. Mieszkanie to znajduje się w małej kamieniczce w której oprócz tego mieszkania znajduję się jeszcze tylko piwnice należące do gminy. Udziały wyglądają tak że ja posiadam 84% a gmina 16%. Jak to wygląda ze strony prawnej ?? Jest to mała wspólnota czy jak to wogole traktować ?? Proszę o radę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Mała wspólnota czy może coś innego ?

#2 Post autor: irenalo » 08-07-2014, 16:23

unitraunitra pisze:Udziały wyglądają tak że ja posiadam 84%
Masz odrebną KW na swój lokal? Jeśli tak, to to jest wspólnota - tak zwana mała.
Nie wiem czemu gmina zostawiła sobie piwnice. Kto z nich korzysta?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

unitraunitra
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 08-07-2014, 16:11

Odp.: Mała wspólnota czy może coś innego ?

#3 Post autor: unitraunitra » 09-07-2014, 00:01

Tak mam Księgę wieczystą na mieszkanie i strych i jedna z piwnic. Pozostałe 2 piwnice ma gmina korzystają z nich ludzi z innej wspólnoty ale nie mają ich wykupionych. Dziwna sprawa każdy się dziwi że tak jest.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Mała wspólnota czy może coś innego ?

#4 Post autor: irenalo » 09-07-2014, 17:57

unitraunitra pisze: ale nie mają ich wykupionych.
Często członkiem wspólnoty mieszkaniowej bywa gmina .
Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli , których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości.
Czyli Twoja wspólnota to Ty i gmina.
Nie widziałam co prawda ksiąg wieczystych ale mogę domniemywac, że gmina ma niewyodrębniony udział czyli nie ma KW na te pomieszczenia , które posiada.
Być może przy wyodrębnianiu lokalu Twoej babci gmina nie chciała lub nie mogła pozbyć się jednoczesnie wszystkich piwnic, bo albo planowała w piwnicach zrobić lokale użytkowe (da się?) albo związana umowami najmu lokali mieszkalnych musiała zostawić piwnice dotychczasowym najemcom.
Dobra wiadomośc jest taka, że w przypadku remontu części wspólnych gmian ma obowiązek wnieść 16 %.
Na górze po prawej jest link do Ustawy o własności lokali. Jest to lektura obowiązkowa każdego własciciela lokalu.:-) Czytaj do art. 19 a potem przejdź do kodeksu cywilnego - dział współwłasność (link również jest na górze).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”