Ocieplenie budynku - mała wspolnota

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
wiewior7
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-02-2014, 19:08

Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#1 Post autor: wiewior7 » 17-02-2014, 19:16

Witam, mam pytanie odnośnie ocieplania budynku.
Postanowiliśmy ocieplić budynek, budynek został wybudowany w 1935 roku, elewacje jest zniszczona, duże straty w ogrzewaniu.
6 rodzin mieszkających w budynku, (3 rodziny) 51% budynku wykupiona, 49% to ZBK.
Postanowiliśmy podpisać stosowną uchwałę i ocieplić budynek. Sporządzona została uchwała, wszyscy zgodziliśmy się że chcemy ocieplić budynek c wiązałoby się z zaciągnięciem kredytu i podniesieniem funduszu remontowego. Przeciwko jak to zwykle bywa okazało się ZBK.

Co możemy teraz zrobić? Jak przekonać ZBK do zgodzenia się na ocieplenie? Czy można sprawę skierować do sądu?? Jeśli tak kto powinien to zrobić? My jako właściciele czy zarządca wspólnoty? Czy ktoś coś podobnego robił?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#2 Post autor: piotrusb » 17-02-2014, 23:12

Jesteście t. zw. małą wspólnotą (nie więcej niż 7 lokali), a więc w zakresie zarządu nieruchomością wspólną kierujecie się kodeksem cywilnym (link w prawym górnym rogu strony). Decyzje o ociepleniu budynku, wzięciu kredytu i podwyżce funduszu remontowego przekraczają zakres zwykłego zarządu, a zatem zastosowanie ma tu art. 199 kc:
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
A zatem, jeśli nie uda Wam się przekonać ZBK, to musicie się zwrócić do sądu (współwłaściciele mający powyżej 50% udziałów - nie zarządca) o orzeczenie zastępcze.

Zarządca może być ewentualnie Waszym pełnomocnikiem procesowym, zgodnie z art. 87 § 1 kpc, który mówi, że pełnomocnikiem w sprawach, które nie wymagają przymusu zastępstwa procesowego, może być również osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wiewior7
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-02-2014, 19:08

Odp.: Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#3 Post autor: wiewior7 » 18-02-2014, 09:47

Dziękuje bardzo za odpowiedz :)
ZBK niestety nie da się przekonać :/
Czy ktoś pisał podobny pozew do sądu w podobnej sprawie może posłużyć radą bądź wzorem?? Nie mam doświadczenia w sprawach sądowych a dobre pismo pewnie ważne :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alexa
.
.
Posty: 12
Rejestracja: 03-07-2011, 14:43

Odp.: Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#4 Post autor: alexa » 08-04-2014, 02:07

Jestem zarządcą małej wspólnoty i miałam identyczny problem jak wy z remontem, jeden z współwłaścicieli nie chciał zgodzić się na remont, bo jak twierdzi nie jest jej potrzebny, a budynek z 1925 r.
W 2012 złożyłam taki wniosek do sądu ,wyrok ze zgoda sądową dostaliśmy w we wrześniu 2013 r, ale ta osoba odwołała się do apelacyjnego, ponieważ nie zgadza się na koszty sądowe i za opłatę za bigłego.

Dlatego radzę dogadajcie sie między sobą ,jeśli nie to zostaje wam tylko zgoda sądowa ,ale uzbroicie się w cierpliwość. Ja jak do tej pory czekam na wyznaczenie rozprawy apelacyjnej. Ale może sam straszak sądem zadziała.

Jak chcecie iść do sądu w dalszym ciągu i potrzebny ci wzór takiego wniosku ,to skontaktuj się ze mną, przez e-maila ,który podam po twojej odpowiedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wiewior7
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-02-2014, 19:08

Odp.: Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#5 Post autor: wiewior7 » 25-05-2015, 17:07

No i po półtora roku udało się :) sąd I instancji przyznał nam racje ale ZBK złożyło apelacje i musieliśmy jeszcze przetrwać II instancje :) W każdym razie wyrok pozytywny dla nas możemy ocieplać i wyrok już prawomocny wiec można zaczynać. Dzięki wszystkim za pomoc :) Szczególne podziękowania dla piotrusb :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ryba1971
.
.
Posty: 39
Rejestracja: 06-09-2011, 17:32

Odp.: Ocieplenie budynku - mała wspolnota

#6 Post autor: ryba1971 » 12-08-2015, 15:13

Wita. Skoro wam się udało w sadzie to może naszej małej wspólnocie coś podpowiecie. Mamy ciągły problem z przepchnięciem i zatwierdzaniem uchwał przez 1 członka wspólnoty. Walka jest z każdą pierdą. :< Nie będę tego opisywał, bo za dużo pisać. Moje pytanie. Kogo mamy pozwać do sądu ? Wspólnotę czy pojedynczego członka wspólnoty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”