Obniżenie stawki na fundusz remontowy

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
angel2317
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 25-01-2014, 00:53

Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#1 Post autor: angel2317 » 25-01-2014, 01:06

Witam
Jestem tutaj nowy i prosiłbym o wyrozumiałość .

Otóż mieszkam w budynku gdzie 3 rodziny mają mieszkania własnościowe i 3 nie .
Ja od tego roku jestem ,,własnościowcem,, i kiedy zobaczyłem stawkę na fundusz remontowy
3,50 zl za metr2 przeraziłem się , kiedy zapytałem sąsiadów czy chcieliby obniżyć stawkę wszyscy byli za,
lecz dodali ze termomodernizacja wykonana 2 lata temu była na kredyt i nie wiedzą czy można obniżyć .

Moje pytanie brzmi :

Kto decyduje o stawce funduszu remontowego , czy po wykonaniu prac można go zmniejszyć (przecież całość nie idzie na rate kredytu) oraz czy lokatorzy(najemcy) mają prawo głosu ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#2 Post autor: ondrasz » 25-01-2014, 10:56

ani lokatorzy ani najemcy nie mają prawa głosu.
Prawo decydowania mają właściciele.
Natomiast - na pytanie " czy chcesz mniej płacić" zapewne z 90% ludzi (lekko licząc) od razu powie że oczywiście że tak :) Natomiast skoro termo jest robiona na kredyt to możliwe że macie zapisy umowne z bankiem z których wynikają pewne zobowiązania. Dodatkowo to bardzo dobrze że stawka na fr jest wyższa niz rata kredytu - przecież to że termo zrobione jest to nie oznacza że potrzeby remontowe aktualne i przyszłe znikają - na nie też trzeba będzie pieniędzy - nikt ich za was nie uzbiera. Zanim zaczniecie podejmować decyzje w tej sprawie po prostu rozeznajcie temat - pewnie zarząd czy zarządcę jakiegoś macie i na pewno oni mają takie informacje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#3 Post autor: irenalo » 25-01-2014, 23:01

W umowach z bankiem jest pewnie napisane , ze rata kredytu (kapitał + odsetki) ma stanowić 75-80 % miesięcznego wpływu na FR.
Dotrzyj do umowy z bankiem. Jako właściciel masz prawo do wglądu w każdy dokument wspólnoty.
Powinni Ci udostępnić - możesz sfotografować komórką.
Zapytaj ile wynoszą miesięcznie wpływy na FR.
Zapytaj ile pieniędzy jest na FR.
Jeżeli na FR są jakieś nadwyżki a nie ma pilnych remontów, to można podjąć uchwałę o nadpłacie kredytu I albo skrócicie okres kredytowania albo zmniejszycie wysokość raty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

angel2317
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 25-01-2014, 00:53

Odp.: Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#4 Post autor: angel2317 » 26-01-2014, 12:19

Witam

Dziękuje za zainteresowanie moim tematem i kilka cennych uwag

Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

angel2317
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 25-01-2014, 00:53

Odp.: Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#5 Post autor: angel2317 » 26-01-2014, 12:58

Ach jeszcze jedno:)

Czy kwota 3.5zl za m2 na fundusz remontowy do duża kwota?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Obniżenie stawki na fundusz remontowy

#6 Post autor: ondrasz » 26-01-2014, 14:40

wszystko zależy od stanu technicznego nieruchomości i potrzeb remontowych.
Może być bardzo wysoką i bardzo niską.
u mnie przeciętnie to ok. 1,5zł, znam budynki mające po 0,5zł ale też znam budynki mające po 4-5zł. Rekordzista którego znam płaci ok. 5zł/m2 na spłatę kredytu i bodajże 1zł dodatkowo na bieżące potrzeby.
Nie jest to może niska stawka ale przecież macie kredyt więc porównaj kwotę kredytu, wysokość raty, ilość lat do spłaty, zapisy umowy kredytowej i wtedy będzie można porównywać.
Jeśli budynek jest wyremontowany, bez kredytów i bez jakichś szczególnych potrzeb to stawka w przedziale 0,5-1zł/m2 zwykle jest wystarczającą. Ale do konkretnego ustalania stawki wypadałoby określić sobie prawdopodobne potrzeby remontowe na najbliższe powiedzmy 5 lat - i tak ustalać sobie stawkę żeby mieć pieniądze na remonty, nie musieć odwiedzać banków po kredyty i żeby stawka zbyt nie obciążała budżetów ludzi. Tyle że to pobożne życzenie a jaka praktyka jest to już różnie bywa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”