Rozliczania roczne

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
rst.elektryk
.
.
Posty: 13
Rejestracja: 21-04-2013, 20:10

Odp.: Rozliczania roczne

#7 Post autor: rst.elektryk » 22-04-2013, 10:19

A co zrobić żeby skierować sprawę do sądu, jakie poczynić pierwsze kroki? Z tego co wyczytałem w ustawie to ta wspólnota nie ma żadnego punku który przestrzega, nie wykonuje przeglądów budowlanych, energetycznych itp. Nie ma żadnych sprawozdań pisemnych rocznych co wspominałem wcześniej. Wiem że w takim wypadku sąd może przyznać zarządce z urzędu i myślę że to będzie kosztownym ale jak najlepszym rozwiązaniem, tylko jak to rozpocząć?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: Rozliczania roczne

#8 Post autor: Joanna » 22-04-2013, 11:36

Pisze się wniosek o powołanie zarządcy przymusowego na podst art.26 UWL. Musi być tyle odpisów ile właścicieli (dla współwłaścicieli na ogół sądy też sobie życzą). Wzór możesz ściągnąć z internetu. To jest proste.
Problem w tym, ze taki wniosek trzeba uzasadnić - a to już może nie być proste. Łatwiej udowodnić , że coś jest niż że tego czegoś nie ma. A nawet jeżeli czegoś rzeczywiście teraz nie ma, to na rozprawie może być.

Licz się tez z kosztami - sadowe są niewielkie, ale gdyby doszło do powołania biegłego, to już inna sprawa. Koszty płacą wszyscy, ale to też jest różnie - decyduje sąd na koniec sprawy.

Poza tym zarządca przymusowy kosztuje - trzeba mu zapłacić wynagrodzenie, ustalone przez sąd.

Dlatego przed pójściem do sądu należy policzyć argumenty "za" i "przeciw".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

rst.elektryk
.
.
Posty: 13
Rejestracja: 21-04-2013, 20:10

Odp.: Rozliczania roczne

#9 Post autor: rst.elektryk » 22-04-2013, 11:53

Dziękuję, za pomoc. Nie jest to łatwa sprawa i widzę że nie ma jasnego rozwiązania na ten problem. A proszę powiedzieć co mam zrobić w przypadku jak obecna księgowa chce oddać zrezygnować z tego stanowiska jak wejdzie w życie ustawa o segregacji śmieci, też musi być zgoda na to wszystkich członków wspólnoty wraz z bratem członka wspólnoty???

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczania roczne

#10 Post autor: irenalo » 22-04-2013, 12:35

rst.elektryk pisze: wpłaty są dokonywane na konto bankowe
Ale na czyje? Wspólnoty? Pani księgowej? W jakim banku?

Na jakiej podstawie wpłacasz pieniądze?
Dostałeś jakiż dokument z naliczeniem zaliczek?
Ile udziałów ma pani księgowa a ile Ty ? Ile inni właściciele ? Czy zaliczki płacicie wg udziału?
Jak rozliczacie wodę i śmieci?
rst.elektryk pisze:Do dziś nikt nie widział oferty i f-ry za tą pracę oraz wyjaśnienia dlaczego tak ta pani postąpiła!!!!
Jeżeli nie ma faktury za te prace, to pani księgowa popełniła przestępstwo wyprowadzając pieniądze z konta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

rst.elektryk
.
.
Posty: 13
Rejestracja: 21-04-2013, 20:10

Odp.: Rozliczania roczne

#11 Post autor: rst.elektryk » 22-04-2013, 16:29

Ale na czyje? Wspólnoty? Pani księgowej? W jakim banku?
- wpłacamy na konto wspólnoty

Dostałeś jakiż dokument z naliczeniem zaliczek?
- od samego początku jak tu mieszkam czyli od 2008 nikt nie widział żadnych dokumentów

Ile udziałów ma pani księgowa a ile Ty ? Ile inni właściciele ? Czy zaliczki płacicie wg udziału?
- udział w gruncie ogólnym był podany jak był wykup z wieczystej dzierżawy lecz do dziś nie mogę wyegzekwować podziału na część wspólną i indywidualną z wykupionej części

Jak rozliczacie wodę i śmieci?
- woda jest rozliczana z wodomierzy głównych i podwodomierzy (dwa piony), śmieci są opłacane z wpłat na konto, rozliczeń w postaci dokumentu nigdy nie było ale płacone są bo inaczej nie były by wywożone :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczania roczne

#12 Post autor: irenalo » 22-04-2013, 20:42

rst.elektryk pisze:- udział w gruncie ogólnym był podany jak był wykup z wieczystej dzierżawy lecz do dziś nie mogę wyegzekwować podziału na część wspólną i indywidualną z wykupionej części
Nie chodzi tylko o udział w gruncie. Chodzi o udział w nieruchomości wspólnej.
Ustawa o własności lokali:
Art.3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Jesteście tak zwaną małą wspólnotą, więc do zarządu (zarządzania) będą miały zastosowanie zapisy Kodeksu cywilnego - Współwłasność (link na górze po prawej).
Art. 208. Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”