Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
Robercik1981
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 22-01-2013, 01:17

Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#1 Post autor: Robercik1981 » 09-02-2013, 17:02

Pokrótce opiszę sytuację: Mała wspólnota mieszkaniowa 4 właścicieli wszystkie lokale w prywatnych rękach, zarząd nad NW sprawuje Gmina poprzez swoją spółkę (wpis do KW). Kupując mieszkanie płaciłem dwie składki na dwa różne konta na jedno konto wpłata na FR na drugie opłata za administrowanie oraz zaliczki. W ubiegłym roku zarządca poinformował właścicieli że całość wpłat FR+utrzymanie należy dokonywać na jedno konto. Czy zarządca miał do tego prawo? Podejrzewam że uczynił tak aby wpłaty w pierwszej kolejności pokrywały zobowiązania wobec zarządcy a ewentualne niedopłaty dotyczyły FR.
Jeżeli zarządca postąpił niezgodnie z prawem lub przekroczył swoje kompetencje, jakie będą konsekwencje nie udzielenia mu absolutorium??

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#2 Post autor: elmaz » 09-02-2013, 17:36

Konsekwencji nieudzielenia absolutorium nie będzie żadnych.
To co możecie, to po prostu zmienić zarządcę uchwałą notarialną. W małej wspólnocie w ogóle nie musi być zarządu - przy 4 lokalach decyzje możecie podejmować samodzielnie, ew. zatrudniając administratora (w tak małej wspólnocie nawet to może nie być konieczne).

Scalenie rachunków nie jest najlepszym pomysłem, ale nie jest też nielegalne. To, w jakiej kolejności kwalifikować pieniądze (o ile nie są jednoznacznie opisane na przelewie) powinni uregulować właściciele.

Generalnie pamiętajacie, że zarządca jest od zarządzania, a nie od rządzenia - ma wykonywać to co ustalicie jako właściciele (o ile nie przekracza to zakresu zawartej z nim umowy).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Robercik1981
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 22-01-2013, 01:17

Odp.: Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#3 Post autor: Robercik1981 » 09-02-2013, 19:02

elmaz Dziękuję za odpowiedź miałem raczej na myśli to czy zarządca podejmując decyzję o scaleniu rachunków nie przekroczył swoich uprawnień. W mojej ocenie na takie scalenie powinni wyrazić zgodę wszyscy właściciele.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#4 Post autor: elmaz » 09-02-2013, 20:01

To jest raczej sprawa techniczna - można mieć pieniądze na jednym rachunku bankowym, a rozliczać FR i FE osobno w księgowości. Dobrze byłoby tylko ustalić jak będą kwalifikowane nieopisane wpłaty - czy najpierw na FR a potem na FE czy na odwrót. Choć i tutaj nie ma aż takiego problemu - bo jedno i drugie obciąża właściciela i windykuje się tak samo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#5 Post autor: Daito » 10-02-2013, 10:48

Robercik1981 pisze:elmaz Dziękuję za odpowiedź miałem raczej na myśli to czy zarządca podejmując decyzję o scaleniu rachunków nie przekroczył swoich uprawnień. W mojej ocenie na takie scalenie powinni wyrazić zgodę wszyscy właściciele.
A jak powstały te dwa rachunki? Czy przed ich powstaniem była podjęta uchwała która mówiła że wspólnota wyraża zgodę na założenie rachunku bankowego, i oddzielne rachunki na fundusz bieżący i fundusz remontowy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Robercik1981
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 22-01-2013, 01:17

Odp.: Opłata zaliczek na FR i utrzymanie NW.

#6 Post autor: Robercik1981 » 10-02-2013, 11:50

Sytuacja wygląda następująco ja jestem właścicielem mieszkania od prawie dwóch lat, zaliczki na FR są zbierane od 2,5 roku wcześniej nie były odprowadzane, z tego co zdążyłem ustalić sąsiadka która kupiła lokal pół roku wcześniej namówiła pozostałych właścicieli do podjęcia uchwały w sprawie funduszu remontowego i od tamtego czasu były to wpłaty na osobny rachunek bankowy, do czasu decyzji zarządcy że ma być inaczej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”