Zakładam wspólnotę .

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
l.kwiaton
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 24-02-2014, 14:05

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#205 Post autor: l.kwiaton » 24-10-2016, 13:18

Myślałem, ze będzie to prostsze, a z każdym krokiem coraz większy mętlik.
Miałbym ogromna prośbę, czy mógłby ktoś z Was przedstawić takie minimum jakie jest potrzebne by wspólnota hulała na takim podstawowym poziomie:
1. Uchwała o zarządzie jest (wystarczyła większość głosów)
2. Otrzymałem REGON i NIP.
3. Konto w banku, uchwała o założeniu i prowadzeniu w przygotowaniu. Czy ta sprawa wykracza poza zwykły zarząd?
4. Regulamin porządku domowego (bo niektórzy robią sobie samowolkę w częściach wspólnych)
5. Uchwała o zaliczkach miesięcznych na sprawy bieżące (prąd, przeglądy kominiarskie, elektryczne i inne wymagane) Czy ta sprawa wykracza poza zwykły zarząd?
Czy trzeba w tej uchwale zawrzeć,że zaliczki które nie zostały rozdysponowane na sprawy bieżące przechodzą np. na FR jeśli taka wole wszyscy wykażemy? Jaki jest inny sposób na zagospodarowanie nadwyżki?
6. Uchwala o funduszu remontowym (to już wszystko wiem).
7. Jakie ewidencje trzeba prowadzić?
8. Na koniec roku sprawozdanie do GUS jeśli zostaniemy nim objęcie i do US CIT
9. Czy coś jeszcze jest niezbędne?
10. Czy jeśli ustalamy jakiś porządek w danej sprawie czy zawsze to trzeba pisemnie zarejestrować, czy wystarczy to zapisać w sprawozdaniu ze spotkania z lokatorami, czy zapisywać trzeba sposób głosowania czy też sposobu spotykania się z lokatorami, bo może być tak że z 2 lokatorami na pewno spotykać się będę pod adresem wspólnoty, z jednym w jego miejscu zamieszkania a z kolejnym gdzieś w terenie u mnie lub u niego. Oczywiście przed spotkaniem każdego powiadomię że takie się odbędzie.

Bardzo będę wdzięczny za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#206 Post autor: piotrusb » 24-10-2016, 13:37

l.kwiaton pisze:3. Czy ta sprawa wykracza poza zwykły zarząd?
Nie.
l.kwiaton pisze:Regulamin porządku domowego (bo niektórzy robią sobie samowolkę w częściach wspólnych)
Rzecz dyskusyjna, bo wspólnota nie ma żadnych możliwości egzekwowania zapisów takiego regulaminu (no może poza art. 16 ust. 1 uwl, ale to już skrajność). Jak stwierdził np. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 20 maja 2008 r., sygn. akt I ACa 367/08 naruszenie obowiązków właścicielskich może skutkować wyłącznie powstaniem po stronie pozostałych właścicieli lokali roszczeń opartych na ustawie (m. in. art. 16 uwl i art. 222 § 2 kc), wspólnota mieszkaniowa nie ma natomiast podstaw prawnych do przyjmowania regulacji, które uprawniałyby ją do nakładania jakichkolwiek sankcji na swoich członków. Z drugiej jednak strony nawet jeśli wspólnota nie będzie w stanie w każdym przypadku wymóc przestrzegania zapisów regulaminu, to mogą być one swego rodzaju wskazówką, jakie zachowania większość właścicieli uważa za naganne i niedopuszczalne. Zapisy takie mogą też być brane pod uwagę przez sądy jako element stosunków i zwyczajów miejscowych, które to pojęcia występują np. w art. 287 i 298 kc (służebności) i art. 144 kc (immisje).
l.kwiaton pisze:5. Czy ta sprawa wykracza poza zwykły zarząd?
Tak.
l.kwiaton pisze:Jaki jest inny sposób na zagospodarowanie nadwyżki?
Np. może ona zostać rozdysponowana (zwrócona) właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, może zostać przeznaczona na fundusz celowy.
l.kwiaton pisze:7. Jakie ewidencje trzeba prowadzić?
Dla dużych wspólnot: pozaksięgową ewidencję kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Dla małych wspólnot nie ma takiego obowiązku - właściciele lokali sami podejmują decyzję w tym zakresie.
l.kwiaton pisze:zapisać w sprawozdaniu ze spotkania z lokatorami
Lokatorzy nie mają we wspólnocie nic do powiedzenia. Wszystkie decyzje podejmują właściciele lokali.

Ad. 10 - ustawy tego nie określają. Zależy to od Waszych decyzji. Warto mieć jednak zapisy dla celów dowodowych, bo po kilku latach może być kwestionowane, co kto powiedział i za czym się opowiedział. Również przy zmianie właściciela lokalu, nowa osoba może chcieć uzyskać potwierdzenie określonego stanu spraw i decyzji wspólnoty.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#207 Post autor: irenalo » 24-10-2016, 15:16

piotrusb pisze:Np. może ona zostać rozdysponowana (zwrócona) właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, może zostać przeznaczona na fundusz celowy.
Jeśli zostaje nadwyżka po rozliczeniu rocznym, to właścicile lokali mogą ja przeznaczyć na regulowanie zobowiązań w następnym miesiącu/miesiącach lub podjąć decyzję (uchwałę) o jednorazowej wpłacie na fundusz remontowy lub celowy.
Nie zwraca się z automatu wg udziałów, tylko rozlicza każdego z właścicieli osobno.
Jeden mógł za 1 miesiąc nie zapłacić, więc zwrot będzie pomniejszony o tę niedopłatę.
piotrusb pisze:Dla dużych wspólnot: pozaksięgową ewidencję kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Dla małych wspólnot nie ma takiego obowiązku - właściciele lokali sami podejmują decyzję w tym zakresie.
Małe wspólnoty tez powinny prowadzić taką najprostszą ewidencję. Z prostej przyczyny - są płatnikami podatku CIT. Inna rzeczą jest czy jakis podatek zapłacą. Z postów wynika , że nie. Ale obowiązek złożenia deklaracji CIT pozostaje. A tego się nie dopełni bez prowadzenia prostych rachunków.
l.kwiaton pisze:10. Czy jeśli ustalamy jakiś porządek w danej sprawie czy zawsze to trzeba pisemnie zarejestrować, czy wystarczy to zapisać w sprawozdaniu ze spotkania z lokatorami, czy zapisywać trzeba sposób głosowania czy też sposobu spotykania się z lokatorami, bo może być tak że z 2 lokatorami na pewno spotykać się będę pod adresem wspólnoty, z jednym w jego miejscu zamieszkania a z kolejnym gdzieś w terenie u mnie lub u niego. Oczywiście przed spotkaniem każdego powiadomię że takie się odbędzie.
Jeśli ustalacje jakąś decyzję (uchwałę) w danej sprawie, to ją koniecznei zapisujcie. bo może być potrzebna dla celów dowodowych w sądzie lub w przypadku, gdy zmieni się właściciel lokalu. I nie ma znaczenia czy to jest zakres zwykłego zarządu czy czynność ten zarząd przekracza. Tresć czynności i podpisy pod spodem z udziałem w NW. Czytelne podpisy lepsze , bo z parafki można się wyłgać.
l.kwiaton pisze:8. Na koniec roku sprawozdanie do GUS jeśli zostaniemy nim objęcie i do US CIT
GUS sie upomni sam. A CIT trzeba złożyć do 31 marca za rok poprzedni. Poszukaj na forum, pomagaliśmy kilka razy w "wypełnianiu".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

l.kwiaton
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 24-02-2014, 14:05

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#208 Post autor: l.kwiaton » 25-10-2016, 09:12

Piotrze co do regulaminu to już podaje przykład. Jedna właścicielka w części wspólnej urządziła sobie suszarnie. Ok. Nie ma problemu, tylko, że czy śnieg czy deszcz okno jest otwarte, a pomieszczenie to znajduje się nad moją kuchnią przez co zwiększają mi się koszty na ogrzanie a pomieszczenie zagrożone jest zniszczeniem uszkodzeniem itp.
Takie sprawy chciałbym zapisać w regulaminie i tez ogólne, tak dla zasady, żeby to było powiedziane skomentowane. Bo jak czegoś się nie powie nie zapisze i pod tym nie podpisze to ludzie uznają że takie kwestie nie istnieją i można robić co się chce.

Nie chodziło mi o spotkanie lokatorów tylko właścicieli oczywiście.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

l.kwiaton
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 24-02-2014, 14:05

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#209 Post autor: l.kwiaton » 25-10-2016, 09:33

Jak najlepiej potwierdzać przyjęcie pieniędzy za remont, prąd?
Wystarczy ogólnie na piśmie z wyszczególnieniem właścicieli i kwoty do pokrycia i na tym pokwitowanie że ktoś zapłacił i ja ze przyjąłem dana kwotę czy trzeba wystawiać jakiś uproszczony rachunek właścicielom?

Zrobiliśmy naprawę dachu. Stworzyłem taka notatkę co zostało zrobione, ze wystawiona została faktura, dodałem tabelkę z właścicielami, udziałami i wyszczególnieniem kwoty jaka każdy ma pokryć, oraz pokwituje to sobie że pobrałem dana kwotę.
Może tak być?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#210 Post autor: piotrusb » 25-10-2016, 09:34

Rozumiem, dlatego napisałem, że regulaminy mogą być dla właścicieli wskazówką jakie działania są przez większość uznane za niewłaściwe, czy niedopuszczalne, tyle, że jeśli ktoś nie będzie się stosował do zapisów tych aktów, to wspólnota może jedynie apelować, upominać, prosić itp., bo nie ma możliwości wyegzekwowania ich przestrzegania, jeśli nie wynikają one z powszechnie obowiązujących reguł prawa.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”