Zakładam wspólnotę .

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
misiekzoo
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 25-08-2010, 20:24

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#13 Post autor: misiekzoo » 14-06-2011, 18:10

Ok jeszcze raz dzięki w piątek napisze co załatwiłem , jak dobrze pójdzie i dostane regon to i skarbówkę załatwię od razu.
Później pewnie będę pytał co dalej jak już będzie konto :) .
Pozdrawiam i dziękuje za informację.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#14 Post autor: wokal79 » 16-06-2011, 12:53

Zakładając konto Direct dla Wspólnot w ING załóż też rachunek a`vista OKO. Oko jest bezpłatne, oprocentowane i można dowolnie wypłacać zgromadzone środki.

Polecam też udostępnienie podglądu on-line (biernego - bez możliwości zlecania wypłat) dla pozostałych trzech właścicieli. Nie ma jak przejrzystość finansowa ;-)
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

misiekzoo
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 25-08-2010, 20:24

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#15 Post autor: misiekzoo » 17-06-2011, 16:13

Witam poszło jak po maśle , nawet Nip od ręki otrzymaliśmy w skarbowym.

Wielkie dzięki a my się miesiąc zbieraliśmy i sprawy nie mogliśmy ruszyć bo sąsiadka czekała na pismo jakie miał nam prawnik jakiś znajomy wymodzić :) .

Zrobię pieczątkę i idziemy do banku.
Zrobię dwóch pełnomocników sąsiadkę i moją żonę. I podgląd dla każdego.

Teraz mam inne pytanie. Jak powinno się obliczyć składkę na fundusz. Z tego co wiem od metra ( czyli powierzchni mieszkania) . Sąsiedzi z dołu mają dobudówki .
Mam pytanie czy one są już uwzględnione w ich akcje notarialnym.Chodzi o to żeby nie było tak że będą płacili za metraż jaki mają w domu. Tylko żeby i doliczyć te dobudówki bo jak by nie było w razie remontu będzie ich większa powierzchnia np. dachu.
No i jak się już dowiadywałem to ich dobudówki należą w tym momencie do wspólnoty skoro są połączone z domem.

Mam nadzieje że napisałem w miarę zrozumiale o co mi chodzi. :haha:

I jeszcze raz dziękuję za udzielone dotychczas dobre informację .
Ostatnio zmieniony 17-06-2011, 16:14 przez misiekzoo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#16 Post autor: irenalo » 17-06-2011, 16:29

misiekzoo pisze:Teraz mam inne pytanie. Jak powinno się obliczyć składkę na fundusz. Z tego co wiem od metra ( czyli powierzchni mieszkania) . Sąsiedzi z dołu mają dobudówki .
Ustawa o własności lokali:
art.12 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Wydatki ponosi się wg udziałów. Więc po co mieszać metry do zaliczek? Od razu ustalić wg udziałów.
Ale u Was coś jest zabagnione z udziałami, tak? To zdecydujcie się wg jakich udziałów ponosicie wydatki i spiszcie to w formie następnej "uchwały".
Na pieczątkę już weź fakturę na wspólnotę. ;-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#17 Post autor: irenalo » 17-06-2011, 16:36

Sąsiedzi z dołu mają dobudówki .
No właśnie. Pewnie stąd ta rozbieżność udziałów. W zasadzie powinniście zrobić nową inwentaryzację,od nowa wyliczyć udziały i je zmienić w KW. Ale na to ostanie potrzebna jest zgoda wszystkich. I trochę to kosztuje.
Jesteście małą wspólnota, i jak się umówicie, tak będziecie się rozliczać.
Tylko na wszelki wypadek zróbcie to na piśmie w kilku egzemplarzach, po jednym dla każdego.
Ostatnio zmieniony 17-06-2011, 16:37 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

misiekzoo
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 25-08-2010, 20:24

Odp.: Zakładam wspólnotę .

#18 Post autor: misiekzoo » 17-06-2011, 23:24

Co mi da faktura na pieczątkę ?? . Co to za różnica czy zapłacimy z kieszeni czy z pieniędzy wspólnoty . ??
Co do podziału to tak myślę czy np na projektach nie ma metrażu i wtedy łącznie go zsumować . I jak wspomniałem podzielić.
Według udziałów to mamy po 1/4 każdy. Ale w sumie np sąsiadka z dołu ma dużo większe mieszkanie dzięki przybudówce. Co za tym idzie ma nad nią kawałek dachu no i lewacji np do malowanie też w przyszłości będzie więcej.
No nic jeszcze nie wiem jak to uzgodnimy myślę że na zmiany w zapisach raczej nie będziemy się decydować.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”